Chcem investovať
Vystúpi Grécko z eurozóny?
07. 07. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Pondelkové obchodovanie bolo výsostne negatívnou odozvou na výsledok nedeľného gréckeho referenda, kde sa rozhodlo viac ako 61% Grékov odmietnuť pôvodný návrh veriteľov na dohodu. V nadväznosti na padajúce trhy v Ázii, otvorili v hlbokom mínuse aj európske trhy (DAX približne o 2% nižšie a STOXX600 o 2,7% nižšie), pričom v priebehu dňa iba mierne korigovali.

Počas dňa reagovali trhy na viaceré udalosti súvisiace s Gréckom, z ktorých sa patrí spomenúť napríklad nečakané odstúpenie gréckeho ministra financií Janisa Varoufakisa, telefonáty gréckeho premiéra Tsiprasa s nemeckou kancelárkou Merkelovou, francúzskym prezidentom Hollandom, ruským prezidentom Putinom a americkým ministrom financií Lewom, o obsahu ktorých sa môžu viesť iba dohady. V obedňajších hodinách prebiehalo niekoľkohodinové stretnutie gréckej vlády, ktorej účelom bolo jednak vymenovať nového ministra financií, ktorým sa podľa očakávaní stal vedúci člen gréckeho vyjednávacieho týmu Euklid Tsakalotos, a taktiež vypracovať nový plán dohody s veriteľmi, s ktorým má prísť grécka strana na oznámené dnešné (utorkové) stretnutie euroskupiny (stretnutie všetkých 19 ministrov financií Eurozóny). Vzhľadom na odlišnú interpretáciu výsledkov referenda medzi obomi zainteresovanými stranami nemožno očakávať okamžité dosiahnutie dohody, v ideálnom prípade iba naznačenie miernych ústupkov z oboch strán, na ktoré budú môcť v ďalších dňoch nadväzovať ďalšie rokovania.

Významný vplyv v celej kauze má rovnako ECB, ktorá vďaka programu ELA už niekoľko mesiacov drží ako jediná grécke banky pri živote. Včerajšie rokovanie Rady guvernérov ECB podľa očakávaní neprinieslo rozšírenie programu z aktuálnej hodnoty 89 miliárd euro. Grécki predstavitelia okamžite reagovali vyhlásením, že plánované dnešné otvorenie bánk sa odkladá minimálne o ďalšie dva dni a rovnako sa nemení ani 60-eurový denný limit na výber hotovosti z bankomatov a burza zostáva zavretá. ECB tiež vyhlásila, že sprísnila podmienky pre hodnotenie záruk, ktorými musia grécke banky ručiť za poskytnuté úvery, avšak analytici nepredpokladajú výraznejší dopad tohto rozhodnutia. Hoci grécky premiér Tsipras uisťuje pravidelne verejnosť, že vklady v bankách sú v bezpečí a do hodnoty 100 000 eur poistené, v gréckom fonde poistenia vkladov sa nachádzajú iba 3 miliardy eur, pričom celkové vklady obyvateľstva v bankách predstavujú sumu presahujúcu 120 miliárd eur.

Ropa si včera prešla najväčším pádom za posledných 5 mesiacov, čo bolo spôsobené okrem neurčitého vývoja situácie okolo Grécka a všeobecne negatívnym sentimentom trhu oznámeným pokrokom v rokovaniach medzi Iránom a svetovými mocnosťami o jadrovom programe. Reakcia na nedeľné vyhlásenie amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, že nikdy neboli obe strany bližšie k dohode, presvedčilo trhy a spustilo masívne výpredaje na rope. Hoci pondelkový termín ukončenia rokovaní a uzavretia dohody nebol dodržaný, naznačený pozitívny vývoj rokovaní bol dostatočným spúšťačom výpredajov, čo si odniesli priamo okrem ropy i ťažobné spoločnosti vo svete.

Trhy v zámorí otvárali rovnako ako ostatné trhy po celom svete v červených číslach, pričom v priebehu dňa sa snažili skorigovať straty, čomu však určite nepomohla zverejnená hodnota indexu ISM v službách za jún na úrovni 56 b., ktorá skončila za očakávaniami o 0,3 b.

V noci z pondelka na utorok ázijské trhy obchodovali zmiešane, kedy japonský Nikkei uzavrel vyššie o 1,31%, zatiaľ čo čínskym akciám nepomohli ani víkendové opatrenia, ktoré mali zabrániť ďalším masívnym prepadom trhov. Index Shanghai Composite klesol o 2,16% a index Shenzen Composite menších spoločností sa prepadol o 5,65%. Pre lepší obraz niekoľko týždňovej paniky na čínskych trhoch možno podotknúť, že počas dnešného obchodovania bolo pozastavené obchodovanie asi 20% akcií z dôvodu masívnych strát.

Európske trhy dnes ráno otvorili okolo nuly, pričom priebežne sa dostávajú do mierneho záporu (DAX -0,27%), čo majú na svedomí aj zverejnené údaje nemeckej priemyselnej produkcie za jún, ktorá medzimesačne stagnovala čím zaostala za očakávaniami na úrovni mierneho rastu 0,1% a medziročne stúpla o 2,3% voči očakávaniam vo výške 2,6%.

Dominantnou hybnou silou pre trhy však budú dnes prvé priesaky informácií z vyššie spomenutého stretnutia euroskupiny, ktoré sa má začať o 13.00. V zámorí dnes z významnejších správ môžeme očakávať zverejnenie americkej obchodnej bilancie za máj, pričom očakávania sú nastavené na hodnote -42 miliárd USD.

 

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 068,76 -0,39%
 Stoxx 600 378,68 -1,24%
 Euro/dollar 1,1056 -0,52%
 Zlato 1 170,35 +0,16%
 Ropa WTI 52,53 -7,73%