Akciový index S&P 500, ktorý odzrkadľuje vývoj najväčších amerických spoločností, dosiahol nedávno svoje historické maximum na úrovni 2 175 bodov. Ťažil najmä z lacných peňazí, ktoré sú v súčasnosti pumpované na trh kľúčovými centrálnymi bankami. Objem aktív investorov celého sveta v akciách tak dosiahol 65 biliónov amerických dolárov, čo síce nie je historické maximum, no aj napriek tomu je to úctyhodné číslo (750-násobne viac ako je HDP Slovenska).
Pohľad na zloženie indexu je vskutku zaujímavý. Striedajú sa v ňom spoločnosti založené len doslova nedávno a spoločnosti, ktorých existencia sa datuje dokonca do 18. storočia. Päť spoločností v indexe pôsobí na trhu vyše 200 rokov. Váha pätnástich najstarších spoločností v indexe sa na celkovej váhe indexu S&P 500 podieľa viac ako 10 %. Najmladšia z týchto spoločností má 110 rokov. Ich spoločná trhová kapitalizácia dosahuje hodnotu viac ako dva bilióny amerických dolárov, čo je 3,5-krát viac, ako trhová kapitalizácia najväčšej spoločnosti v indexe. Pozrime sa teda na piatich najväčších „Matuzalemov“ indexu.
The Bank of New York Mellon
The Bank of New York Mellon je najstaršou americkou bankovou a finančnou spoločnosťou, ktorá je zároveň aj najväčším svetovým depozitárom podľa zverených finančných prostriedkov. V roku 1784 ju založil Alexander Hamilton. O päť rokov neskôr poskytla banka prvú oficiálnu pôžičku americkej vláde, z ktorej boli okrem iného vyplatené výplaty členom amerického kongresu vrátane prezidenta Georga Washingtona. The Bank of New York bola prvá obchodovateľná spoločnosť po otvorení Newyorskej burzy NYSE. V roku 2006 sa The Bank of New York zlúčila s bankou Mellon Financial Corporation a odvtedy nesie súčasný názov The Bank of New York Mellon.
Cigna
Cigna vznikla fúziou dvoch spoločností Connecticut General Life Insurance Company a INA Corporation. Je najstaršou spoločnosťou indexu S&P 500, ktorá pôsobí v sektore zdravotníctva. Jej história siaha až do roku 1792, kedy bola INA Corporation založená ako prvá americká poisťovňa. Počas veľkého požiaru v roku 1871 v americkom Chicagu, ktorý trval dva dni a zanechal viac ako sto tisíc ľudí bez domova, vyplatila Cigna ako jediná z celkového počtu 51 poisťovní plné poistné krytie v celkovom objeme 650 000 USD.
J.P. Morgan Chase
JP Morgan Chase je druhým najstarším americkým bankovým a finančným domom a súčasne i najväčšou bankou v USA. Bola založená v roku 1799 pod názvom Bank of Manhattan Company. Jej súčasná štruktúra je výsledkom mnohých akvizícií a fúzií, uskutočnených počas vyše dvestoročnej histórie. V roku 1955 sa banka zlúčila s Chase National Bank a následne v roku 2000 nastalo zlúčenie s J.P. Morgan. Odvtedy banka nesie súčasný názov J.P. Morgan Chase. Poslednou jej významnou akvizíciou bolo odkúpenie piatej najväčšej americkej investičnej banky Bear Stearns, ktorá sa po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 stala insolventnou.
EI du Pont Nemours & Co
EI du Pont Nemours & Co, ktorá bola založená v roku 1802 je najstaršou chemickou spoločnosťou indexu S&P 500 a celkovo štvrtou najväčšou chemickou spoločnosťou na svete. Jej zakladateľ Eleuthère Irénée (E.I.) du Pont emigroval spolu s rodinou do Ameriky po tom, čo unikol smrti gilotínou počas francúzskej revolúcie. Vyštudoval chémiu a založil obchod so strelným prachom, ktorý neskôr predával armáde počas občianskej vojny. Spoločnosť je lídrom v oblasti chemického priemyslu, poľnohospodárstva, výživy a biotechnológie, pričom svoje výrobky dodávala aj pre NASA, konkrétne pre vesmírny projekt Apollo.
Colgate-Palmolive
Colgate-Palmolive je spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a poskytovaním výrobkov v oblasti zdravotnej starostlivosti a osobnej hygieny. Je najstaršou spoločnosťou indexu S&P 500 v oblasti poskytovania spotrebného tovaru. Vznikla v New Yorku v roku 1806, kedy tu anglický prisťahovalec William Colgate založil továreň na mydlo a sviečky. V roku 1896 predala spoločnosť svoju prvú zubnú pastu v tube pod názvom Colgate Dental Cream Ribbon. Od roku 1928 nesie súčasný názov Colgate-Palmolive. Vedenie spoločnosti sa vtedy rozhodlo kúpiť výrobcu palmového a olivového oleja Palmolive.
Investovanie do akcií si vyžaduje dlhodobý investičný horizont, prináša síce viaceré riziká, no zároveň dosahuje výrazne vyššie zhodnotenie, ako investície do dlhopisového, či peňažného trhu. Uvedené spoločnosti sú toho dôkazom. Počas svojej dlhoročnej histórie dosiahla väčšina spoločností od začiatku obchodovania na burze viac ako 1 000-percentné zhodnotenie ceny akcií.
Výber stabilných, hodnotových alebo rastových spoločností, ktoré dokážu dlhodobo expandovať a prekonávať nepriaznivé ekonomické podmienky je preto veľmi dôležitý. Dá sa realizovať prostredníctvom jednotlivých titulov, alebo nákupom akciových indexových fondov (ETF), ktoré kopírujú výkonnosť akciových indexov, prípadne sú zamerané na jednotlivé sektory, regióny či iné vybrané kritériá. Po splnení určitých podmienok sú výnosy z týchto investícii oslobodené od daní z príjmov fyzických osôb.