OECD volá po podpore hospodárskeho rastu rozvinutých krajín.
- Pohyby svetových aktív boli včera v dôsledku štátneho sviatku v USA len minimálne.
- Nemecký index IFO potvrdil silnú kondíciu najväčšej ekonomiky eurozóny.
- Rusko odmieta zníženie produkcie ropy, je ochotné ju zmraziť na súčasnej úrovni.
- Podľa šéfa ECB predstavuje zvýšená politická neistota v Európe riziko pre vývoj v eurozóne.
- Turecko nečakané zvýšilo úrokové sadzby na 8 % s cieľom zabrániť poklesu meny.
Finančné trhy majú za sebou pokojné obchodovanie, ktoré kvôli štátnemu sviatku prinieslo iba dáta z Európy. Nemecký index IFO potvrdil väčšinový konsenzus, že kondícia najväčšej európskej ekonomiky zostáva aj naďalej robustná. Ekonomický kalendár dnes ponúka iba dáta britského HDP, takže obchodovanie by sa malo niesť v pokojnom duchu, rovnako ako včera.
Hlavné európske indexy zakončili štvrtkové obchodovanie v zelenom. Ich rastu pomohli najmä dobré výsledky nemeckého indexu IFO. Celoeurópsky index Stoxx 600 si pripísal 0,31 %. Sektorovo sa najviac darilo zdravotníctvu, naopak sektor verejných služieb a telekomunikácie strácali. Index londýnskej burzy FTSE 100 si polepšil o 0,17 % a nemecký DAX pridal 0,25 %.
Podnikateľská dôvera v Nemecku zostala v novembri na najvyššej úrovni za viac ako dva roky. Index IFO, ktorý je založený na prieskume medzi viac ako sedem tisíc nemeckých firiem stagnoval na úrovni 110,4 bodu. Nemecká ekonomika tak má našliapnuté na to, aby potvrdila celoročný ekonomický rast na úrovni 1,9 % HDP.
Na devízovom trhu včera americký dolár kvôli štátnemu sviatku v USA iba stagnoval. Hodnota zelenej bankovky však oproti košu najvýznamnejších mien zostáva aj naďalej najsilnejšia od roku 2003. Eurodolár včera stagnoval na úrovni 1,0554 EUR/USD.
Na silnú hodnotu amerického dolára a odklon od bezpečných aktív smerom k akciám však dopláca cena zlata. Tá od výsledku amerických prezidentských volieb kontinuálne poklesla až na aktuálnu hodnotu 1 184 amerických dolárov za trojskú uncu, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od februára tohto roka.
Cena ropy včera iba vyčkávala na blížiace sa stretnutie OPECu. Studenú sprchu však v tomto ohľade prinieslo Rusko, ktoré oznámilo, že zo znížením svojej produkcie nebude súhlasiť. Ropný kartel môže od Ruska očakávať iba zmrazenie produkcie na súčasnej úrovni, ktorá dosahuje rekordné maximum. Cena ropy WTI sa dnes obchoduje na úrovni 47 amerických dolárov za barel.
Šéf ECB Mario Draghi včera vyslovil presvedčenie, že narastajúca politická neistota v rozvinutých krajinách sa stáva rizikom pre stabilitu v eurozóne. Tá pramení z obáv o výsledok decembrového talianskeho referenda a parlamentných volieb v kľúčových krajinách eurozóny. Podľa Draghiho spustil výsledok amerických prezidentských volieb výrazný presun od dlhopisov smerom k akciovým trhom, čo sa prejavilo taktiež na európskom dlhopisovom trhu.