Investičná spoločnosť W. Buffetta Bershire Hathaway sa stane najväčším akcionárom Bank of America. Spoločnosť oznámila, že uplatní opčné právo kúpiť 700 miliónov kmeňových akcií banky. Tie sa aktuálne obchodujú na úrovni nad 24 USD za akciu. Realizačná cena opcií, ktoré Buffet nakúpil v roku 2011, kedy banka mala problémy súvisiace s finančnou krízou, je 7 USD. Známy Veštec z Omahy na tomto obchode zarobí zhruba 12 miliárd USD. V takom prípade by jeho spoločnosť vlastnila sedem percent akcií banky v aktuálnej trhovej hodnote približne 17 miliárd USD. Najväčším akcionárom Bank of America bola doteraz investičná spoločnosť Vanguard.
Taliansko sanuje problémové banky
Talianska vláda sa podieľa na záchrane dvoch regionálnych bankových domov Banco Popolare di Vicenza a Banca Venete. Za nezdravé aktíva bude ručiť v celkovom objeme 17 miliárd eur. Zdravé aktíva prevezme matka slovenskej VÚB Banky Intesa Sanpaolo. Najväčším problémom talianskych bánk je dlhodobá stagnácia ekonomiky, na ktorú dopláca najmä podnikateľský sektor, najviac problémové sú podnikateľské úvery. Politická neistota a časté striedanie vládnych garnitúr bráni ekonomickým reformám, čím sa ekonomické vyhliadky talianskeho bankového sektora do budúcna nezlepšujú.
Zvyšovanie sadzieb ČNB na spadnutie
ČNB ponechala aktuálne nastavenie menovej politiky bez zmeny. Trhy však prekvapil jastrabí komentár guvernéra Jiřího Rusnoka, podľa ktorého sa úrokové sadzby zvýšia pravdepodobne v treťom štvrťroku, teda presne podľa májovej prognózy ČNB. Samozrejme za predpokladu, že sa naplní projekcia ČNB v oblasti vývoja ekonomiky a inflácie. Ak by však česká koruna výraznejšie posilnila, mohlo by to viesť k odkladu zvýšenia úrokových sadzieb. Od ukončenia režimu devízových intervencií posilnila koruna na páre s eurom viac než o tri percentá.
Pozitívne výsledky záťažových testov FED-u
Výsledky záťažových testov FED-u skončili pozitívne. Americká centrálna banka dala zelenú uskutočneniu plánov dominantných bankových domov na zvýšenie výplaty dividendy a objemu odkupovaných akcií. Analýza FED-u ukázala, že bankové domy majú dostatok kapitálu, aby odolali prípadnej kríze. Tzv. stresové testovanie sa realizovalo na predpokladoch, že ekonomika USA sa dostane do recesie, akciový trh poklesne o 50 %, nezamestnanosť stúpne nad 10 % a ceny nehnuteľností sa prepadnú o 30 %.
Ropa na vzostupe
Na ropný trh sa opäť vrátil optimizmus. Cena čierneho zlata na svetových trhoch posilňovala deväť obchodných dní v rade, čo predstavuje najdlhšiu sériu od roku 2009. Aj napriek aktuálnej stabilizácii cien je na trhu viditeľný jasný obrat po nedávnom prepade do medvedieho trhu, keď čierne zlato stratilo 20 % hodnoty z predchádzajúceho maxima. Rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj ropy a cien akcií energetického sektora bude, okrem objemu svetových zásob, aj cenová úroveň, pri ktorej sú americkí producenti schopní generovať zisk.
Výhľad na druhý polrok
Výhľad globálneho ekonomického rastu zostáva naďalej pozitívny. Americká centrálna banka pokračuje vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Trhy očakávajú jedno zvýšenie dolárového úročenia do konca roka a ďalšie tri v roku 2018. FED pravdepodobne začne v 3. kvartáli obmedzovať nafúknutú bilanciu. Nebude reinvestovať finančné prostriedky získané zo splatných dlhopisov, ktoré nadobudol počas kvantitatívneho uvoľňovania. Dopad na dlhopisové trhy by mal byť minimálny, keďže celý proces bude trvať niekoľko rokov a je vopred dostatočne komunikovaný.
V eurozóne opadli politické riziká, ktoré na začiatku roka predstavovali najväčšiu hrozbu pre finančné trhy. Hrubý domáci produkt európskych krajín by mala ťahať najmä silná spotreba domácností v dôsledku rastu miezd a poklesu nezamestnanosti. Spotrebiteľské ceny sa aj naďalej nevyvíjajú podľa predstáv ECB. Ak by sa však výraznejšie priblížili k inflačnému cieľu eurobanky, centrálni bankári by mohli postupne naznačovať zmenu v aktuálnom nastavení menovej politiky ECB. Pri debatách o jej sprísnení pripadá do úvahy rýchlejšie utlmenie programu nákupu aktív alebo zvýšenie depozitnej sadzby. Cesta k takýmto krokom však bude dlhá.
Na politickom poli stojí za pozornosť vývoj debáty o podmienkach vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Prioritou zostávajú finančné vysporiadanie a práva pracujúcich Európanov. Jesenné parlamentné voľby v Nemecku pravdepodobne neprinesú výraznejšie prekvapenie. To by však mohlo prísť z Talianska, kde sa stúpajúcim preferenciám tešia najmä euroskeptické strany.