Chcem investovať
Across Bond+ prekročil 8-percentné zhodnotenie
12. 09. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Napätie na Kórejskom polostrove, rozkolísaný dolár aj libra, nestabilné ceny komodít a zmiešané signály zo strany centrálnych bánk, taký bol august, ktorý sa považuje za „uhorkovú“ sezónu. Produkty Acrossu zaznamenali zmiešané výsledky.

Dlhopisové riešenia priniesli investorom vyššie zhodnotenie ako akciové a sčasti aj alternatívne investície. Across Bond+ využil august na analýzu nových možností investovania. Pozitívne pôsobil aj prílev nového kapitálu od investorov, ktorí ocenili pozitívnu výkonnosť Across Bond+ počas uplynulého 1,5 roka. Vývoj vo fonde nesklamal investorov ani v minulom mesiaci. Portfólio posilnilo o takmer 0,7 %, čím prekonalo nielen benchmark, ale za osem mesiacov roka si pripísalo zhodnotenie 8,35 %. Hoci konkurencia investujúca do dlhopisov emitentov zo strednej a východnej Európy ani v auguste nespala, stále sa jej nedarí prekonať výkonnosť Across Bond+, ktorý si naďalej udržiava odstup.

Inteligentné portfóliá pod tlakom globálnych faktorov

Produkty Across Intelligent Portfolio+ (AIP+) si po úspešnom júli vybrali v auguste oddychovú prestávku. Zabrali predovšetkým dlhopisové stratégie, do ktorých sa investori presúvali z akciových, prípadne alternatívnych zložiek. Všetky dlhopisové indexové fondy v AIP+ riešeniach skončili v čiernych číslach, dokonca dlhopisové ETF, zamerané na rozvíjajúce sa trhy, zaznamenali jeden z najlepších mesiacov v roku. Výkonnostne sa viac darilo zmiešaným AIP+. Dlhopisovo-akciové AIP 50+ zaznamenalo pokles o 0,15 %, pričom za rok 2017 zhodnotilo už o takmer 4,5 %. Dynamickejšie AIP 75+ zaznamenalo od začiatku roka rast o 5,38 %, a to aj napriek  augustovému poklesu o 0,5 %. Čisto akciové riešenie bolo najrozkolísanejším v mesiaci. Svojou výkonnosťou však v tomto roku prekonáva obe zmiešané riešenia, keď doteraz zhodnotilo o takmer 6,3 %.

Bitcon valcuje

Spomedzi príležitostí na investovanie v Across Opportunities je jasnou voľbou fond zameraný na kryptomenu Bitcoin – obchodovaný na švédskej burze Bitcoin Tracker EUR. Obdivuhodné mesačné zhodnotenie 77,4 % nie je v jeho prípade výnimkou. Za rok 2017 už Bitcoin zhodnotil o 353 %, pri tejto investičnej príležitosti je už navyše vylúčené kurzové riziko amerického dolára. Veľmi dobrý mesiac zaznamenal aj Buffetov Berkshire Hathaway – posilnil o 3,5 %. Ťažšie časy čakajú fond CATCo Reinsurance Opportunities, zameraný na poistné produkty. Hurikánova sezóna si v jeho prípade vybrala svoju daň. Prináša to však ďalšiu príležitosť na kúpu produktu, ktorý má výrazný potenciál.

Renesancia zlata?

Hoci mnohí investori v uplynulých rokoch globálneho rastu zaznávali zlato ako relikt minulosti, v posledných mesiacoch žltý kov vládne indexovým fondom v ponuke Across Crème de la Crème. Na zlato zameraný UBS ETF Gold hedged EUR vzrástol v júli o 1,64 % a v auguste o ďalších 3,08 %. V tomto roku  tak zaznamenal už dvojciferné zhodnotenie. Prekvapujúco dobre si vedie aj africký indexový fond,  keď v auguste zhodnocoval o 3,18 %. V spoľahlivých výkonoch pokračuje aj  indexový fond zameraný na infraštrukturálne projekty v USA iShares Global Infrastructure. Od začiatku roka zhodnotil o takmer 16,7 %. V auguste – napriek hroziacim hurikánom, klesajúcej rope a neúspechoch prezidenta Donalda Trumpa na domácej scéne – posilnil o 0,62 %. Hoci sa môže zdať, že rozkolísanie trhov nesvedčí rozvíjajúcim sa trhom v strednej a východnej Európe, opak je pravdou. Amundi MSCI Emerging Markets bol jediným z akciových indexových fondov, ktorý dosiahol v auguste pozitívnu výkonnosť, vyše 1,2 %.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+, Crème de la Crème a Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.