Chcem investovať
Aj hurikány prinášajú investičné príležitosti
26. 09. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Prírodné katastrofy sprevádzajú našu planétu už od pradávna. Zničenie Atlantídy, výbuch sopky v Pompejach, cunami v Tichomorí, zemetrasenie na Haiti, havária jadrovej elektrárne vo Fukušime alebo nedávne vyčíňanie hurikánov Harvey, Irma a Maria… Ide o najničivejšie prírodné nešťastia, ktoré usmrtili tisíce ľudí a spôsobili miliónové škody na majetku. Aj napriek vedeckému pokroku a výskumu meteorológov, hydrológov, seizmológov či vulkanológov sú tieto katastrofy väčšinou nepredpovedateľné.

Aj keď to znie bizarne, zatiaľ čo ľudia v postihnutých oblastiach bojujú o holé životy a zachraňujú svoj majetok, iní vedia a môžu takéto okolnosti využiť vo svoj prospech. Kľúčom je poistný biznis, keďže jednou z možností, ako si ochrániť svoj majetok pred nepredvídateľnými prírodnými katastrofami, je neživotné poistenie. Príležitosť ako zarobiť na „katastrofách“ ponúka napríklad fond CATCo Reinsurance Opportunities, ktorý investuje do tzv. zaisťovacích kontraktov neživotného poistenia. Od vzniku v roku 2010 priniesol investorom zhodnotenie o viac než 12 % p. a.

 „Kuchyňa“ fondu

CATCo Reinsurance Opportunities  je aktívne manažovaný fond listovaný na londýnskej burze. Investuje do širokého portfólia globálnych zaisťovacích kontraktov neživotného poistenia. Podstata jeho fungovania spočíva v tom, že od poisťovní preberá časť rizika poistných plnení, akými sú napr. živelné pohromy, hurikány či zemetrasenia. Výmenou za znášanie rizika inkasuje prémiu, ktorá je hlavným motorom rastu fondu.

Zjednodušene povedané, ak nenastanú významné poistné udalosti, fond rastie. Portfólio manažér rozkladá nakúpené pozície do viacerých nekorelovaných kontraktov, ktoré sa geograficky navzájom neovplyvňujú. Ak ale nastanú významnejšie poistné udalosti, prichádza k poklesu investície. Je to však len krátkodobo, pretože po poistnej udalosti sa cena krytia toho istého poistného rizika zvyšuje a fondu netrvá dlho, kým predchádzajúce úrovne prekoná.

Každý pokles navyše prináša príležitosť na vstup. Výnimkou nie je ani posledná korekcia spôsobená vyčíňaním hurikánov Harvey a Maria v americkom Texase resp. Kalifornii. Aj napriek tomu, že hurikánová sezóna ešte nepovedala svoje posledné slovo, už dnes je isté, že majetkové škody budú vyššie, než v prípade hurikánov Katrina či Sandy. Príležitosť na vstup investorov je preto ešte atraktívnejšia.

V závetrí finančných trhov

Across flexibilne reaguje na vývoj finančných trhov a klientom prináša najefektívnejšie riešenia. Dokázali sme ,,zaplátať dieru“ v ponuke alternatívnych investícií, ktorá je vo väčšine privátnych bánk často „pozliepaná“ z bonusových certifikátov či podielových fondov.

CATCo Reinsurance Opportunities predstavuje jednu zo zložiek alternatívnej časti individuálne navrhnutého klientského investičného portfólia. Investor môže dosahovať atraktívne výnosy bez toho, aby bol vystavený pohybom úrokových sadzieb, akcií, nehnuteľností alebo cien komodít.

Medzi hlavné výhody fondu patrí veľmi nízka korelácia s vývojom tradičných aktív na finančných trhoch. Nemusí ho teda zaujímať, v akej fáze ekonomického cyklu sa nachádza globálna ekonomika, ako výnosy dlhopisov a úroky na vkladoch v bankách ovplyvnia rozhodnutia centrálnych bánk, či hrozí spľasnutie bubliny na akciovom trhu alebo kam sa pohne cena ropy na svetových trhoch.

Viac informácií o fonde CATCo Reinsurance Opportunities poskytnú investiční konzultanti Across Private Investments.

Autor: