Chcem investovať
Aj v letných horúčavách produkty Across posilnili
08. 08. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Letné mesiace sa považujú z obchodného pohľadu za najpasívnejšiu časť roka. Menej obchodov však pre portfóliá prináša príležitosť na dobré nákupy a na ich doladenie. Across Bond+ zužitkoval júl na vstup do nových pozícií a na konsolidáciu pomerov v portfóliu. Popri pozitívnom načasovaní to umožnil aj prílev nového kapitálu od investorov, ktorí ocenili pozitívnu výkonnosť počas uplynulého 1,5 roka. Vývoj vo fonde ani v júli investorov nesklamal. Portfólio posilnilo až o takmer 1,7 % a za sedem mesiacov roka si pripísalo zhodnotenie 7,62 %. V porovnaní s konkurenciou investujúcou do dlhopisov emitentov zo strednej a východnej Európy si Across Bond+ stále udržiava veľmi solídny náskok.

Inteligentné portfóliá profitovali z oživenia akcií

Ak si produkty Across Intelligent Portfolio+ (AIP+) vybrali v júni oddychovú prestávku, júl im vyšiel podľa očakávaní. Popri vyhlásení centrálnych bánk USA, eurozóny i Veľkej Británie tomu napomohli aj mimoriadne pozitívne dáta z výsledkovej sezóny firiem, ktoré zväčša prekonali očakávania analytikov. Dôkazom je zhodnotenie akciovej zložky AIP+, ktorá bola ťahúňom výkonnosti. Čisto akciové AIP 100+ posilnilo o 0,71 %, k čomu najviac prispeli indexové fondy investujúce do rozvíjajúcich sa trhov a investície do globálnych akciových indexov. Svoju úlohu zohralo aj prudké oslabovanie dolára voči ostatným menám. Inteligentné portfóliá s vyšším podielom dlhopisovej zložky zhodnocovali solídnym tempom. Portfólio indexových fondov s 25-percentným podielom dlhopisov medzimesačne rástlo o 0,62 % a portfólio s 50-percentným podielom dlhopisov posilnilo o 0,52 %. Na dobrom výsledku sa výrazne podieľali indexové fondy kopírujúce vývoj dlhopisov rozvíjajúcich sa trhov a rizikovejších emitentov.

Komodity víťazom

Indexové fondy v ponuke Across Crème de la Crème sa niesli najmä v znamení oživenia komodít, pričom sa nenechali zahanbiť ani zlato a energie. Globálny komoditný index UBS ETF (IE) Bloomberg Commodity Index EUR narástol v júli o 2,98 % a na zlato zameraný UBS ETF Gold hedged EUR o 1,64 %. V prípade prvého indexu je tento výsledok len zmiernením strát v dôsledku  prudkého prepadu ropy v tomto roku. Zlatu sa aj napriek nepriaznivým predpovediam zo strany analytikov darí. Tento rok si index pripísal viac ako 7,8 %. Z ostatných produktov v ponuke Crème de la Crème, popri už spomínaných indexoch rozvíjajúcich sa trhov, stojí za povšimnutie iShares Global Infrastructure, ktorý posilnil v júli o 1,98 % a od začiatku tohto roka už o viac ako 9 %. Stále čerpá z predvolebnej rétoriky a prvých krokov Trumpovej administratívy – priaznivo naklonenej investovaniu do sietí a systémového fungovania Spojených štátov.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+, Crème de la Crème a Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.