Chcem investovať
Akcie klesajú na horšie výsledky Disney a Macy’s
12. 05. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Zlé výsledky z maloobchodného sektora stiahli akcie do červených čísel.

  • Disney, Macy’s a Fossil sklamal očakávania
  • Súd zablokoval fúziu Staples a Office Depot
  • Nissan investuje do Mitsubishi 1,8 mld. USD
  • Brazílsky senát dnes hlasuje o odvolaní Rousseffovej

Akcie

Silné zisky z utorka sa dlho neudržali a indexy skončili v strate 1 %. Dôvodom boli hlavne slabé výsledky firiem ako Disney (DIS) alebo Macy’s (M). Tržby v obchodoch otvorených aspoň rok klesli v Macy’s o 6,1 %, čo je takmer dvojnásobne horšie než čakali analytici. Ide o piaty kvartál poklesov za sebou. Predajca oblečenia zároveň znížil odhady zisku pre tento rok. Akcie klesli o 15 %.

Ropa otočila do ziskov potom čo Americká energetická agentúra (EIA) ohlásila pokles zásob ropy o 3,4 milióna barelov, zatiaľ čo analytici očakávali nárast o 300 000 barelov. Lesný požiar v Kanade sa postupne vytráca vďaka snahe hasičov a priaznivému počasiu. Royal Dutch Shell už obnovil produkciu na nálezisku v Alberte a ostatné firmy budú čoskoro nasledovať.

Predajca hodiniek a módnych doplnkov Fossil Group (FOSL) tiež znížil výhľad na druhý kvartál, zisk na akciu dosiahol 0,12 USD (oč. 0,15 USD). Kvartálne tržby klesli medziročne o 9 % na 659 mil. USD (oč. 667 mil. USD). V ďalšom kvartáli vidia zisk 0-0,15 USD na akciu, čo je výrazne nižšie než 0,59 USD očakávaných analytikmi. Akcie reagovali prudkým poklesom 29 % a stiahli so sebou aj predajcu luxusného oblečenia Michael Kors (KORS), ktorý s Fossilom spolupracuje na predaji niektorých produktov. Akcie KORS uzavreli -12 %. ETF, ktoré sleduje pohyb maloobchodného sektora (XRT) kleslo o 4,4 %.

Federálny súd zablokoval plánované zlúčenie spoločností Staples (SPLS) a Office Depot (ODP), ktoré malo vytvoriť sieť s kancelárskymi potrebami v hodnote 6,3 miliardy USD. Federálna obchodná komisia vyhlásila, že zlúčenie firiem by výrazne obmedzilo konkurenciu v sektore. Akcie SPLS uzavreli -18 %, ODP -40 %.

Nissan jedná s Mitsubishi ohľadom odkúpenia 30 % podielu vo firme. Mitsubishi totiž potrebuje dodatočný kapitál vzhľadom na emisný škandál, ktorý vyplával na povrch v uplynulých týždňoch. Nissan by investoval okolo 1,8 miliardy USD a stal by sa tak najväčším akcionárom firmy.

Ázia

Čínsky regulátor pre poisťovací trh si posvieti na viacero firiem v sektore. Podľa portálu Caixin vyslali tím do Anbang Insurance Group, ktorá sa nedávno zviditeľnila svojimi akvizíciami a neúspešnou ponukou na odkúpenie siete Starwood Hotels za 14 miliárd USD. Vládnych predstaviteľov totiž zaujíma akým spôsobom financujú tieto transakcie. Pod dohľad sa dostal aj konkurent Funde Sino Life Insurance.

Brazílsky senát dnes hlasuje ohľadom zrušenia mandátu prezidentky Rousseffovej, čo by otvorilo cestu viceprezidentovi Michelovi Temerovi. Očakáva sa, že návrh prejde a bývala prezidentka tak bude čeliť viacerým obvineniam z korupcie. Lokálne akciové indexy v posledných mesiacoch rástli na správy týkajúce sa jej odvolania, pozitívny výsledok by tak mohol priniesť dávku optimizmu na tieto trhy.