Pondelok privial značne negatívny sentiment na svetové trhy.
- Trhová nálada v pondelok vykazovala známky stresu.
- Investori utekali do bezpečných aktív.
- Akcie v silnejších stratách.
- Zlato sa na chvíľu pozrelo nad 1200 dolárov a zavrelo na 8-mesačnom maxime.
- Dlhopisy bezpečných krajín poskočili na nové maximá od začiatku minulého roka.
- Investori začínajú akceptovať podstatne nižšie násobky ocenenia.
- Problémom sa stávajú aj finančné spoločnosti, ktoré ale začínajú ponúkať veľmi atraktívne ocenenie.
- Sentimentu nepomáhali ani individuálne správy niektorých firiem z energetického sektora v USA, ktoré zaváňali bankrotmi.
- Japonský jen silnie a výnos 10-ročných dlhopisov padá do záporných hodnôt.
Vstup do nového týždňa nevyšiel investorom podľa ich víkendových predstáv. Napriek absencii čínskych obchodníkov trhy zachvátila pomerne značná riziková averzia. Akcie a iné rizikové aktíva vôkol sveta zaznamenali silnejšie výpredaje. Profitovali len bezpečné aktíva ako zlato, japonský jen a vládne dlhopisy niektorých krajín ako USA, Nemecko, Japonsko, Švajčiarsko a iné jadrové alebo severské krajiny Európy.
Úplne jednoznačný spúšťač nálady chýbal. Ide skôr o nahromadenie budujúcich sa problémov a niekoľko menších čiastkových správ, ktoré sa pokúsime v nasledujúcich odsekoch vysvetliť.
Čína v nedeľu zverejnila januárovú zmenu zahraničných rezerv. Tie opäť prepadli o 100 mld. dolárov a potvrdili obavy o pokračujúcich tlakoch na odlev kapitálu z krajiny a na devalváciu juanu. Číne tak klesli rezervy na 3,2 bilióna dolárov zo 4 biliónov v polovici roka 2014.
Ropa v priebehu pondelka nedokázala udržať ranné zisky. K tým viedli správy o rozhovoroch medzi Saudskou Arábiou a Venezuelou o prípadnom znížení produkcie, ktorého sa juhoamerická krajina dožaduje najhlasnejšie spomedzi členov OPECu. Nedospeli však k žiadnemu záveru, čo len potvrdilo pochybnosti o šanciach plošného urezania produkovaných objemov. Na stôl sa tak vrátili obavy z prebytku ropy a dokonca z potenciálne blízkeho naplnenia zásobných kapacít v USA.
V súvislosti s problémami energetických spoločností na trhu rezonovali viaceré správy k individuálnym spoločnostiam, hlavne ohľadom ich dlhu. Už v piatok sa hovorilo o problémoch spoločnosti Linn Energy, ktorej hodnota dosiahla v roku 2012 15 mld. dolárov. Včera podľa zatváracej ceny skončila na kapitalizácii 116 miliónov dolárov. Jej dlh splatný v máji roka 2019 sa obchoduje za 2% nominálnej hodnoty, čiže tisíc dolárový dlhopis má dnes hodnotu 20 dolárov.
Včera nasledovala niekdajšia hviezda a úspešný príbeh bridlicového boomu, producent plynu Chesapeake Energy, ktorého zakladateľ patril istú dobu medzi najbohatších Američanov. Pri nej sa objavili správy o najatí reštrukturalizačnej firmy, na čo akcie padli 33%. V čase najväčšej slávy sa firma priblížila 50-miliardovej hodnote. Dnes sa jej dlh obchoduje za 20% nominálnej hodnoty.
Do tretice sa pridali veľké utility firmy prepravujúce ropu a plyn. Spoločnosť Energy Transfer Equity (-42%) vymenila finančného riaditeľa. Spolu s ňou padli aj akcie Williams Cos (-34,8%), ktorú mali Energy Transfer Equity prevziať. Vývoj situácie vyvolal obavy, že spoločnosť nemá dostatok prostriedkov na akvizíciu.
Poslednou kvapkou oleja do včerajšieho ohňa bol vývoj akcií európskych bánk. Tie zažívajú jedno z najhorších období, kedy za pol roka stratil index Euro Stoxx Banks 42%. Ide o dosť prekvapivý vývoj, keďže ešte nedávno investičný svet považoval finančné domy na oboch brehoch Atlantiku za jeden z najlepších sektorov pre rok 2016. Zvýšenie sadzieb FEDu malo byť dobrým signálom, že ekonomika je robustná a bankám narastú úrokové marže.
Skutočnosť je však opäť opačná. Výnosy dlhopisov vo svete padajú, teda zmenšujú sa aj úrokové marže, kvalita dlhu sa znižuje a ekonomika spomaľuje. Miera dlhu v Európe je obrovská, preto ťažko ďalej porastie. Tvrdá regulácia zhoršuje výnosový potenciál a držaná hotovosť je trestaná zápornými sadzbami. Európske banky sa počas prebiehajúcej výsledkovej sezóny prezentujú veľmi slabými číslami.
Podľa nášho názoru ale ich situácia nie je taká zlá, ako vypovedajú hodnoty ich akcií. Tie sú už pod úrovňami z roku 2009 a blízko rokom 2011 až 2012, no ich CDS zostávajú podstatne nižšie. Väčšina bánk sa na starom kontinente obchoduje za menej ako polovicu účtovnej hodnoty. Európska ekonomika sa naďalej javí najsilnejšia vo svete a má silnú podporu ECB, ktorá väčšinou bankám prospieva. Sme názoru, že banky ponúknu veľmi atraktívny vstup v blízkej dobe.
Najhoršími sektormi aj v USA boli finančný, materiálový, technologický a producenti tovarov dlhodobej spotreby. Všetko cyklické odvetvia, ktorých ocenenie, teda násobky ziskov klesajú a prispôsobujú sa novej realite v podobe slabšieho hospodárskeho rastu a možnej recesii.
Index S&P 500 zavrel najnižšie od apríla roka 2014, technologický Nasdaq od októbra roka 2014, rovnako aj európsky Stoxx 600. Zlato sa naopak dostalo najvyššie od júna minulého roka a na chvíľu sa pozrelo i nad 1200 dolárov za uncu. Na nových maximách od začiatku minulého roka uzavreli v pondelok aj americké vládne dlhopisy (10-ročné splatnosti). High-yield dlh v USA padol na najnižšie úrovne od roka 2009.
Dnes ešte Ázia ráno nasledovala západne trhy. Japonský index Nikkei 225 stratil 5% pod váhou silnejúceho jenu. Výnosy japonských 10-ročných dlhopisov sa pridali k švajčiarskym a ocitli sa v negatívnom pásme. Investori platia Japonsku za možnosť požičať mu peniaze aj na 10 rokov. Viaceré ázijské trhy ostávajú zavreté kvôli vítaniu nového lunárneho roka, čo sa podpisuje pod slabučkú likviditu.
Európa a USA sa dopoludnia už pokúšajú o stabilizáciu, rovnako ropa.
Dnes je kalendár pomerne hustý. Nemci zverejňujú dáta zahraničného obchodu a priemyslu a Briti obchodnú bilanciu. USA neponúkajú úplne top údaje: detaily pracovného trhu, dôveru malých podnikov a vývoj veľkoobchodných predajov a zásob.
Aktívna môže byť ropa po reportoch Medzinárodnej energetickej agentúry a Krátkodobom výhľade americkej Energetickej informačnej administratívy.
V New Hampshire prebehnú prvé stranícke primárky pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Pozornosť sa začne pomaly ale presúvať na zajtrajšiu návštevu šéfky FEDu Janet Yellenovej v Kongrese.
Doznieva aj výsledková sezóna s pár reportmi väčších firiem: Sanofi, Coca-Cola, Goodyear, CVS, Walt Disney, First Data, Akamai, SolarCity, Vestas, UniCredit, Enel a i.