Volatilita na trhoch klesá tretí deň v rade.
- Libra stagnáciu spotrebiteľských cien vo Veľkej Británii na úrovni 2,6 % neocenila.
- Americké domácnosti míňajú najviac od Vianoc, sú však rekordne zadlžené.
- Slabší dopyt po rope v Číne oslabuje cenu čierneho zlata na svetových trhoch.
- Berkshire Hathaway sa zbavila celej akciovej pozície v General Electric.
- Eurodolár vyčkáva na zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia FED-u.
Na finančné trhy sa po miernej korekcii v uplynulom týždni – spôsobenej zvýšeným geopolitickým napätím medzi USA a KĽDR – opäť vrátila chuť investovať do akcií. Upokojenie situácie reflektuje najmä index volatility VIX, ktorý klesá tretí deň v rade. Investori začínajú uprednostňovať akcie pred bezpečne vnímanými prístavmi v podobe zlata či štátnych dlhopisov.
Investori na oboch stranách Atlantiku vyhodnocovali celý rad ekonomických výsledkov. Maloobchodné tržby v Spojených štátoch amerických rástli v júli najrýchlejšie od Vianoc. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že domácnosti zvýšili svoje osobné výdavky medzimesačne o 0,6 % (medziročný nárast o 4,2 %).
Zverejnené údaje naznačujú, že najväčšia ekonomika sveta vstúpila do tretieho kvartálu roka svižne, čo v kombinácii s opadnutím politických roztržiek medzi USA a KĽDR ocenil najmä dolár, ktorý posilnil oproti väčšine menových párov.
Z európskych makrodát pútali pozornosť výsledky nemeckého HDP a britskej inflácie. Najväčšia ekonomika eurozóny rástla v druhom kvartáli o 0,6 % najmä vďaka silnému domácemu dopytu.
Index spotrebiteľských cien vo Veľkej Británii prekvapil v júli stagnáciou, keď inflácia medzimesačne rástla najnižším tempom od roku 2011. Zverejnené dáta potvrdili, že výhľad Bank of England a jej aktuálna pozícia nezvyšovať úrokové sadzby kvôli zvýšeným obavám v dôsledku neistôt ohľadne Brexitu má svoje opodstatnenie. Britská centrálna banka v poslednom zverejnenom inflačnom reporte očakáva, že inflácia by mala ku koncu roka výraznejšie poklesnúť.
Ceny ropy na svetových trhoch nadviazali na pokles zo začiatku týždňa. Dôvodom sú známky slabšieho dopytu v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Čínske rafinérie v júli spracovali čierne zlato najslabším tempom od minulého roka. Pozitívnemu sentimentu na ropnom trhu nepomáhajú ani odhady agentúry EIA ktorá odhaduje, že americká bridlicová produkcia bude rásť aj v septembri, čo by predstavovalo kontinuálny nárast deviaty mesiac v rade.