Chcem investovať
Akcie zaknihovali najväčší denný prírastok za 2 mesiace
25. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Včera sme boli svedkami dlhšie nevidenej konštruktívnej nálady.

  • Ropa na nových 7-mesačných maximách.
  • Ekonomika USA ponúka pokračujúce dôkazy solídnej expanzie v apríli.
  • Indexy potiahli obľúbené technologické a zdravotnícke firmy. Darilo sa aj bankám.
  • Očakávania zvýšenia sadzieb pevnejú, no momentálne sa ich trhy neobávajú.
  • Euroskupina odobrila uvoľnenie prostriedkov Grécku.

Utorok privial na trhy masívnu rely. Index S&P 500 zaznamenal najväčší denný prírastok za viac ako dva mesiace. Jasnejšie katalyzátory pohybu chýbali. Šlo viac o technické odrazenie sa indexov a uspokojenie sa investorov ohľadom zvýšenia sadzieb, ktoré by americká ekonomika podľa niektorých trhových názorov mohla zvládnuť. Optimizmus nalievali aj pokračujúce silnejúce dáta hospodárstva za Atlantikom.

Európske akcie profitovali z pokračujúceho oslabovania eura, ktoré pomáha exportérom. Tunajšie indexy si pripísali zisky cez dve percentá.

Konštruktívnu náladu podporila i rysujúca sa dohoda medzi veriteľmi a Gréckom, ktorá bola nakoniec po 11 hodinách rokovaní v Bruseli nadránom skompletizovaná. Ministri financií sa dohodli na uvoľnení ďalších prostriedkov tretej pomoci a zároveň pristúpili na požiadavky MMF o zjemnení podmienok splácania pôžičiek Gréckom, čiže určitej dlhovej úľavy. Gro z nich sa však bude realizovať až po roku 2018 po nemeckých parlamentných voľbách.

Sentiment sa prelial poobede na americké parkety. Predaje nových domov silno poskočili nad očakávania na nové pokrízové maximum, čo trhy utvrdzuje o blížiacom sa zvýšení sadzieb FEDom.

V reakcii na ďalší dobrý ekonomický report dolár posilnil na nové dvojmesačné maximum. Dlhopisy pokračovali v opatrnom poklese a výnosy 10-ročných splatností ukončili najvyššie od konca apríla. Naopak zlato sa stalo obeťou výhľadu vyšších sadzieb a silnejšieho dolára. Spotová cena drahého kovu padla takmer dve percentá na najnižšiu hodnotu od začiatku apríla.

Indexy ťahali finančné spoločnosti, pri ktorých investori špekulujú na rastúce úrokové príjmy v dôsledku vyššieho úročenia v ekonomike. Voči týmto očakávaniam zostávame mierne skeptickí. Darilo sa aj tradičným obľúbeným firmám a víťazom z predchádzajúcich rokov. Veľké technologické a zdravotnícke firmy potiahli americké indexy. Medzi nimi spomenieme napr. Microsoft (+3,1 %), Google (+2,2 %), Gilead Sciences (+3,5 %), Amgen (+2,3 %) alebo Visa (+2,8 %).

Monsanto včera odmietlo ponuku Bayeru na prevzatie. Nemecká spoločnosť ponúkla prémiu 15 % oproti trhovej cene akcií amerického výrobcu semien. Akvizícia by sa stala rekordnou v histórii Nemecka. Uvidíme, či bude Bayer ochotný zvýšiť ponuku.

K nákupom určite prispela ropa. Tá skončila včera rovnako zelená a dnes pokračuje v solídnom raste atakujúc cenu 50 dolárov za barel. Podľa analytikov zásoby v USA v uplynulom týždni poklesli o 2,5 mil. barelov. Súkromný odhad American Petroleum Institute dokonca včera po zavretí búrz uviedol, že zo zásobníkov bolo odčerpaných viac ako 5 mil. barelov ropy. Oficiálne číslo ministerstva energetiky bude zverejnené dnes o 16:30 nášho času.

V našom výhľade sa nič nemení a včerajšej rely neprikladáme až takú významnú váhu. Indexy prerazili rezistentné úrovne a vymanili sa zo slabšieho klesajúceho trendu. Naďalej sme však názoru, že vyššie úročenie a silný dolár nesú významné riziká pre svetovú ekonomiku. Pokiaľ bude býčí trh pokračovať, teda indexom sa podarí dostať na nové maximá, sme aktuálne svedkami druhej najdlhšej korekcie amerických akcií v histórii. Pod vrcholom akcie zostávajú už viac ako rok.

Ázia dnes ráno nasleduje utorkové obchodovanie na západných trhoch. Všetky indexy sú zelené okrem čínskych akcií. Profitujú zo silnejších amerických dát a rastúcich cien ropy. Čína naopak reaguje na ďalšie nižšie fixovanie juanu. Riadenú devalváciu čínskej meny vyzdvihujeme a radíme ju medzi kľúčové kritické faktory, keďže v uplynulom roku vždy po oslabení juanu nasledoval prepad západných trhov.

Dnes púta okrem zásob ropy nemecká podnikateľská dôvera Ifo, spotrebiteľská dôvera najväčšej európskej ekonomiky, francúzske dáta nezamestnanosti, americký zahraničný obchod s tovarmi, ceny domov a odhad PMI indexu v službách. Prejav má niekoľko centrálnych bankárov na oboch brehoch Atlantiku.