Chcem investovať
Akciové trhy majú za sebou ďalší ťažký deň
07. 01. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Streda bola ďalším ťažkým dňom na globálnych trhoch. Výrazný pokles ropy so sebou potiahol aj akcie energetických firiem, ktoré z veľkej časti spôsobili pokles 1,3% na indexe S&P 500.

  • Ropa na 11-ročných minimách
  • Akcie po celom svete v červených číslach
  • Obchodovanie v Číne opäť uzatvorené
  • Netflix spustil svoju službu v 130 krajinách vrátane Slovenska

Akcie transportných spoločností a železníc reagovali tiež negatívne na pád ropy. Od začiatku boomu v ťažbe bridlicového plynu v USA tieto firmy zarábali na zvýšení dopytu po preprave a železničných vagónoch. Krach mnohých ťažobných spoločností spôsobil útlm a aj pokles ziskov týchto akcií. Napätie medzi Iránom a Saudskou Arábiou pokračuje a ropa sa dostala na 11-ročné minimum. Pri regionálnych konfliktoch väčšinou ropa posilňuje tentokrát je to však iné, pretože nezhody medzi oboma krajinami znižujú pravdepodobnosť, že sa OPEC na ďalšom zasadaní zhodne na znížení produkcie.

Drevo do ohňa pridali aj správy zo Severnej Kórei, ktorá úspešne testovala vodíkovú bombu. Podľa národnej televízie sa tak zaradili medzi pokročilé nukleárne veľmoci.

Pozitívnou správou bol report zamestnanosti ADP, ktorý ukázal silnejší prírastok miest než sa čakalo (257000 vs. 190 000). November bol revidovaný nahor na 211 000 miest. Išlo o najlepšie čísla od decembra 2014, kedy ekonomika získala 275 000 miest, došlo teda k miernemu medziročnému poklesu.

Prieskum služieb ISM dopadol horšie, čo ukazuje spomalenie nielen výroby ale aj ostatných sektorov. Decembrové číslo 55,3 pokleslo oproti novembrovému 55,9, a bolo výrazne nižšie než očakávaných 56,2.

FED zverejnil minútky z posledného zasadania, na ktorom zvýšili sadzby. Viacerí členovia bankovej rady vyjadrili znepokojenie nad nízkou infláciou. Podľa nich však budú nasledujúce zvýšenia závislé aj od toho, či sa inflácia priblíži k cieleným 2%. Viceprezident Stanley Fisher navyše uviedol, že trhy podceňujú rast sadzieb a započítavajú iba dve zvýšenia, zatiaľ čo FED očakáva aspoň 4. Toto by mohlo spustiť výrazné poklesy na amerických akciových trhoch, stúpajúce sadzby sú totiž z dlhodobého hľadiska negatívne.

Akcie Apple (AAPL) poklesli po správach, že predaje iPhonu boli slabšie túto vianočnú sezónu, potom čo viacerí čínski dodávatelia znížili počet zamestnancov kvôli nižším objednávkam. Deň predtým sa objavili špekulácie, že Apple očakáva zníženie výroby o 30% kvôli väčším zásobám v čínskych a európskych obchodoch.

Sieť mexických reštaurácií Chipotle (CMG) klesla o 5% na ročné minimá, po znížení odhadov ziskov aj tržieb. Dôvodom je baktéria ecoli, ktorou sa nakazili desiatky zákazníkov vo viacerých prevádzkach v rôznych štátoch USA. Kalifornia už začala vyšetrovať ich hygienické podmienky, zároveň sa očakáva takmer 15% pokles tržieb v existujúcich prevádzkach.

Netflix (NFLX) ohlásil globálne spustenie svojich služieb a je dnes dostupný v 130 krajinách vrátane Slovenska. Mesačná cena je od 8 do 12 EUR, pričom prvý mesiac je zdarma. Na platforme sú dostupné stovky filmov a seriálov vrátane ich vlastnej produkcie ako Narcos a Marco Polo. Dajú sa však pozerať zatiaľ iba v cudzích jazykoch ako angličtina, nemčina, francúzština, španielčina, Netflix plánuje postupne rozšíriť aj o ďalšie. Akcie reagovali 10% nárastom na pozitívne správy.

Obchodovanie v Číne dnes bolo opäť zastavené, potom čo indexy poklesli o 7% za prvých 30 minút obchodovania. Regulátorom sa tak nedarí zastaviť paniku, a ďalšie výpredaje sú pravdepodobné.