Chcem investovať
Akciovým indexom sa nepodarilo siahnuť na nové ročné maximá
01. 06. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Nárast preferencií opustenia EÚ v ostatných britských prieskumoch privial na trhy rizikovú averziu.

  • Indexy vo všetkých regiónoch sveta uzavreli utorok s miernymi stratami.
  • Ropa sa opäť neúspešne pokúsila prekonať psychologickú hranicu 50 dolárov.
  • US dáta boli zmiešané, no kľúčová spotreba najsilnejšia za 7 rokov.
  • Očakávania zvýšenia sadzieb však na trhu mierne poklesli.
  • Štvrtok bude kľúčovým dňom týždňa s ECB, OPECom, zásobami ropy a prvými indíciami májovej nezamestnanosti USA.
  • Náš pohľad na trhy pre najbližšie mesiace zostáva negatívny.

 

Konštruktívna nálada na trhoch ustala. Väčšine svetových indexov sa  nateraz nepodarilo prekonať tohtoročné aprílové maximá. Témy v investičnom svete sa nemenia. Trhy pozornosť sústreďujú na politiku centrálnych bánk, najmä FEDu a jeho prípadné pokračovanie utesňovania politiky, na silu svetovej ekonomiky, referendum o zotrvaní Británie v EÚ a na ropu.

Utorok v Ázii začal ešte konštruktívne, kde sa väčšina hlavných akciových parketov nachádzala v solídne zelených číslach (Japonsko a Čína). Európske akcie však prakticky v priebehu celého dňa zotrvávali v miernych stratách a vyčkávali na reakciu amerických obchodníkov. Tí po dni voľna dobiehali pondelkové mierne zisky svetových náprotivkov. Úvod obchodovania pôsobil, že uplynulá dvojtýždňová rely bude natiahnutá i do začiatku tohto týždňa.

No pred 17 hodinou nášho času vyšli vo Veľkej Británii nové aktuálne prieskumy preferencií obyvateľstva pred blížiacim sa referendom o budúcnosti ostrovnej krajiny v Európe. Podľa nich tábor priaznivcov ponechania si členstva v Európskej únii stratil náskok. Libra okamžite reagovala opätovným prepadom po 7-týždňovom raste. Poklesli aj ostatné rizikové aktíva ako napr. akcie.

Ďalším negatívnym faktorom bola ropa. Tá sa znova v priebehu dňa priblížila hranici 50 dolárov za barel, no ohriala sa and ňou len niekoľko minút. V závere jej obchodovania nasledoval výpredaj a čierne zlato uzavrelo utorok s miernou stratou. Išlo hlavne o vyberanie ziskov pred kritickým štvrtkom, kedy zasadne k pravidelnému stretnutiu OPEC a USA zverejnia týždňové zásoby (posunuté zo stredy na štvrtok kvôli pondelkovému sviatku). V prípade kartelu sa neočakáva žiadna zmena politiky, skôr vyjadrenie spokojnosti so samovoľnou nápravou bilancie trhu, v ktorú krajiny dúfali. Nakoniec tento názor včera potvrdil predstaviteľ Spojených arabských emirátov, ktorého slová pomohli k poklesu ropy.

Pri súčasných úrovniach a po pomerne silnej rely z februárových miním panuje na trhoch veľká polemika, aké sú skutočné fundamenty energetickej komodity. Produkcia nepopierateľne padá prudšie, ako predpokladali analytici pár mesiacov dozadu. Pokles sa týka najmä krajín ako USA, Kanada, Čína, krajiny Latinskej Ameriky a európske štáty okolo Severného mora. Rovnako sa javí dopyt z dvoch veľkých ázijských ekonomík Číny a Indie robustný a rastúci. Podľa niektorých analytikov však nie je dlhodobo udržateľný vzhľadom na vývoj tamojších ekonomík.

Na druhej strane zásoby vo svete zostávajú rekordné a ešte sa len začínajú odbúravať. Navyše veľa špekulatívnych prostriedkov je momentálne alokovaných do ropy. Cena 50 dolárov za barel je zároveň kritickou hranicou ziskovosti pre mnohých bridlicových producentov, ktorí najmä v USA zostávajú veľmi flexibilní a kedykoľvek sú schopní znova otvoriť kohútiky. Práva súčasné ceny by mohli viesť k návratu časti odstavenej produkcie na trhy.

Americké dáta boli zmiešané. V súlade so silným rastom aprílových maloobchodných predajov osobná spotreba narástla v štvrtom mesiaci roka o percento, čo je najvyšší rast za uplynulých sedem rokov. Príjem rástol o slušných 0,4%, čo predstavuje tretí pozitívny mesiac z prvých štyroch tohto roka. Zrýchlil aj rast cien domov podľa indexov spoločnosti Case-Shiller. Na druhej spotrebiteľská dôvera padla na najnižšiu úroveň od septembra minulého roka. Slabšie boli aj prieskumy výrobnej aktivity v prípade dallasského FEDu a indexu chicagských nákupných manažérov.

Na očakávania ohľadom politiky FEDu nemali dáta významnejší vplyv. Skôr by priali skoršiemu zvýšeniu sadzieb, no paradoxne jeho pravdepodobnosť v najbližších mesiacoch včera mierne poklesla.

Dlhopisy a zlato reagovali na tieto správy pozitívne. Drahý kov prerušil sériu 9 stratových dní. A to napriek posilneniu dolára.

V akciových indexoch sa darilo najmä defenzívnym dividendovým sektorom ako utility a telekomunikácie. Naopak nadol ich ťahali producenti ropy a iných komodít.

Ázia je dnes ráno červená a európske indexy necelú hodinu od otvorenia parketov nateraz hľadajú smer. Ropa pokračuje v poklese druhý deň v rade.

Prvý deň mesiaca tradične patrí výrobným PMI indexom ako dobrým ukazovateľom budúcej ekonomickej aktivity. Okrem nasledovania Wall Streetu majú práve tieto dáta vplyv na dnešný negatívny sentiment. V Ázii väčšina kľúčových ekonomík reportuje pokles indexov alebo ich zotrvanie v pásme kontrakcie, čo indikuje potenciálne druhé kolo spomalenia svetovej ekonomiky po jej oživení začiatkom druhého kvartála.

Druhým faktorom je pohyb menových párov. Silnejúci jen sťahuje japonské akcie. Naopak čínsky juan bol opäť fixovaný na novom minime. Ide podľa nášho názoru o jeden z indikátorov, ktorý povedie k poklesu akcií v západnom svete. Stále očakávame korekciu, hráme skôr na pokles trhov a začíname nakupovať volatilitu. Futures kontrakty na index volatility VIX aktuálne dosahujú dlho nevidené veľké contango, čo je pre nás rovnako predajný signál. Rozdiel medzi hodnotou aktuálneho kontraktu a kontraktu exspirujúceho o 12 mesiacov je najvyšší za niekoľko rokov.

Okrem PMI indexov OECD zverejní ekonomický výhľad, USA predaje áut a stavebnú produkciu. Americká centrálna banka dnes ponúkne tzv. Béžovú knihu sumarizujúcu vývoj ekonomík v jednotlivých 12 dištriktoch FEDu. Pozornosť sa bude už upriamovať na zajtra, kedy zasadá ECB, OPEC a USA zverejnia zásoby ropy a prvé indície tvorby pracovných miest v máji.