Chcem investovať
Aké sú vianočné darčeky milionárov?
19. 12. 2017 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Medzi darčekmi nechýbajú ani staré autá a motocykle, hodinky, šperky, drahé vína a koňaky či starožitnosti. Mnohí z nich však aj počas vianočného obdobia vyhľadávajú investičné príležitosti, ako je napríklad investovanie do akcií či najnovšie aj do bitcoinov. Investovanie do ,,vášne okrem potencionálneho budúceho zisku má ešte tú výhodu, že milionárom tieto cenné veci prinášajú potešenie do doby, kým ich so ziskom predajú.

Milionári vyhľadávajú možnosti, ako svoj majetok neustále zhodnocovať. Preto investujú do vecí, ktoré v dlhodobom horizonte naberajú na cene. Rovnako tak sa snažia o to, aby svoj majetok ešte viac rozširovali, a to napríklad cez investovanie do akcií.

Napríklad len v oblasti umenia padali v tomto roku cenové rekordy. Koncom novembra 2017 si neznámy superboháč kúpil obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho za 450 miliónov dolárov. Rekord doteraz držal Picassov obraz Les Femmes d’Algers, ktorý sa predal pred dvoma rokmi za 179 miliónov dolárov. V tomto prípade platí, že investovanie do umenia prináša z dlhodobého pohľadu slušné zhodnotenie.

Pre ilustráciu, celkový obrat na svetovom trhu s umením bol v minulom roku 64 miliárd dolárov. Kumulovaná ročná miera zhodnotenia za 15 rokov prekonala o jedno percento akcie v S&P 500 indexe. Napríklad cena obrazov impresionistu Clauda Moneta narástla za posledných 10 rokov o 133 percent.

Podstatou investovania nielen slovenských milionárov je zhodnocovanie majetku. Tak, ako pri väčšine profesií či činností, tak aj pri investovaní platí, že zbohatnúť sa nedá zo dňa na deň. Aj Warren Buffett, najznámejší investor na svete, nahromadil väčšinu svojho majetku až po svojich 50. Narodeninách.

Mnohí slovenskí milionári investujú do nehnuteľností. Tie však nie sú najvýhodnejším spôsobom investovania.  S investíciou do nehnuteľností je spojené riziko, ktoré je porovnateľné s mierou rizika dlhodobých dlhopisov (30 rokov a viac). Tomuto riziku zodpovedá výnos, ktorý výrazne zaostáva za investíciami do akcií. Keďže na Slovensku vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva, deväť z desiatich Slovákov, likvidnosť tejto investície je pomerne slabá. Čo sa naopak nedá povedať o finančnom portfóliu, ktoré je – v porovnaní s investíciou do nehnuteľností – navyše „deliteľné” (časť nehnuteľnosti, napríklad izba sa nedá predať len tak). Keď sa pozrieme na podiel investícií do nehnuteľností u dolárových milionárov, dosahujú približne 20 percent.

Na to, aby Slováci začali v bohatnutí dobiehať svojich západných susedov, mali by sa pozerať na svoje financie z dlhšej perspektívy než pár mesiacov a poupratovať si svoj majetok tak na strane aktív, ako aj na strane pasív, a to v spolupráci s objektívnym a nezávislým investičným poradcom – nie s investičným predajcom. Mali by investovať do výnosovejších investičných produktov v podobe indexových fondov, dlhopisov alebo akcií. Tak, ako sú Slováci zvyknutí pravidelne splácať svoje hypotéky, mali by byť pripravení pravidelne investovať a zvyšovať si aj svoje finančné aktíva.

Niekoľko príkladov vianočných darčekov, ktoré si kupujú milionári:

  • Šperky a drahé hodinky
  • Drahý alkohol
  • Starožitnosti
  • Staré autá a motocykle
  • Umelecké predmety a mince
  • Investovanie do akcií či bitcoinov