Chcem investovať
Ako ďalej, ECB ?
26. 10. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Výsledková sezóna zmiešaná.

  • Draghi dnes načrtne budúcnosť programu kvantitatívneho uvoľňovania.
  • Americké akciové indexy si zobrali oddychový čas.
  • Rast britského HDP v treťom kvartáli nakopol libru k rastu.
  • Týždenné zásoby ropy v USA vzrástli o 457 tis. barelov.

Politická kríza na Pyrenejskom polostrove kulminuje a drží európskych akciových býkov na uzde. Katalánsko je len kúsok od vyhlásenia autonómie, na čo sa španielska centrála vláda chystá kontrovať obmedzením právomocí separatistického parlamentu. Španielske akcie a výnosové spready v porovnaní s nemeckými štátnymi dlhopismi zatiaľ zostávajú stabilné. Investori sú presvedčení, že Katalánsko ťahá v ústavnom spore zo Španielskom za kratší koniec. Podpora verejnosti v Katalánsku nie je jednoznačná a za Španielskom navyše stoja vplyvní spojenci v EÚ vrátane ECB.

Euro sa po niekoľkých ostrých skúškach stáva na politické turbulencie čím ďalej tým viac imúnne. Spoločná európska mena síce krátkodobo oslabuje, avšak dôvodom sú holubičie očakávania od dnešného zasadnutia ECB, kde Mario Draghi predstaví budúcnosť programu kvantitatívneho uvoľňovania. Finančné trhy očakávajú jeho predlženie z decembra 2017 minimálne o šesť mesiacov v kombinácii s redukciou mesačného objemu nákupu dlhopisov na polovicu, teda 30 miliárd eur.

Zvyšovanie úrokových sadzieb zostáva aj naďalej v nedohľadne a šanca, že do konca roka 2018 sa depozitná sadzba vymaní z negatívneho teritória je aktuálne nulová. Masívna menová podpora odkladá potreby reforiem na periférii eurozóny a ženie finančné aktíva nebezpečne nahor. V prípade, ak ECB ujde jastrabí vlak (ak už dávno neušiel) bude Mario Draghi v prípade recesie len ťažko hľadať potrebnú muníciu na podporu ekonomiky. Bank of Japan o tom vie svoje.