Chcem investovať
Ako ďalej, OPEC ?
30. 11. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Petrobaróni zasadajú vo Viedni aby rozhodli o ropných škrtoch.

  • Dolár rastie v očakávaní prijatia daňovej reformy americkým Senátom.
  • Akcioví investori presúvajú investície z technológií do bankového sektora.
  • Bitcoin prežíva jazdu ako na hojdačke, nadšenci kryptomien vyberali zisky.

Ropný kartel OPEC a ostatných účastníkov dohody na čele s Ruskom dnes vo Viedni čaká ďalší veľký deň. Rozhodnú o osude spoločnej trhovej regulácie a budúcom vývoji cien čierneho zlata. Stagnujúca ponuka zo strany ropných veľmocí sa ukázala ako funkčná a tak pravdepodobne príde k jej predlženiu o šesť až deväť mesiacov. Iné si petrobaróni vzhľadom na markantnú previazanosť cien ropy na príjmy do štátneho rozpočtu dovoliť nemôžu.

Primárnym cieľom regulácií bolo znížiť nadbytočné zásoby ropy na trhu a zvýšiť jej cenu, čo sa OPEC-u aj za pomoci oživenia globálnej ekonomiky a geopolitických rizík na Blízkom východe podarilo. Uvedené faktory aktuálne vyhnali ceny ropy na svetových trhoch na vyše dvojročné maximá, čo však ropné veľmoci dostalo do patovej situácie. Ak priškrtia ropné kohútiky v nasledujúcich mesiacoch až príliš, riskujú ďalší nárast cien ropy, čo ruka v ruke prinesie pokles dopytu a na úkor straty trhového podielu OPEC-u posilní amerických bridlice.

Zvýšenú volatilitu dnes možno okrem ropy očakávaj aj na akciovom trhu. Americký Senát bude po schválení rozpočtovou komisiou rozhodovať o prijatí daňovej reformy z pera Donalda Trumpa. Na devízovom trhu bude euro netrpezlivo očakávať prvé výstupy z rokovaní medzi CDU/CSU Angely Merkelovej a SPD Martina Schulza o budúcej koalícii. Vyjednávania budú náročne a na stole sú viaceré možnosti vrátane nových volieb.

Autor: