Chcem investovať
Ako sa pripraviť na dôchodok? Keď zlyhá štát…
09. 07. 2019 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Žijeme v dobe realitného boomu. Nehnuteľnosti sú najdrahšie v histórii, napriek tomu rastie zadlženosť Slovákov. Prieskum agentúry Go4insight ukázal, že takmer 50 % mladých ľudí vo veku od 18 do 29 rokov si nesporí vôbec. Na svoj dôchodok nemyslia.

Štát nepomôže

Prognózy však neveštia nič dobré. Nízka pôrodnosť, starnutie populácie či odliv mladých ľudí do zahraničia spôsobujú v dôchodkovom systéme dieru. Umieračik dôstojnej penzii rozozvučalo aj ústavné zastropovanie dôchodkového veku. Bolo len ďalším signálom, že zodpovednosť za budúce dôchodky musí prejsť zo štátu do rúk ľudí. Ľudia s nadpriemerným príjmom by sa pritom na štát nemali spoliehať vôbec.

Analytici sa zhodujú, že súčasné penzie predstavujú vrcholný výkon slovenskej ekonomiky a do budúcna predpokladajú ich výrazné znižovanie. Dôchodok je penzistom vyplácaný vo výške 43 až 44 % z ich priemernej hrubej mzdy. Očakáva sa, že o 20 rokov to bude len necelých 30 %. Ľudia sa preto nemôžu spoliehať, že im štát zabezpečí dôchodok, ktorý pokryje všetky ich náklady a potreby.

Na zabezpečenie dôstojnej staroby nepostačí ani prvý a druhý pilier. Najmä kvôli zásahom štátu je najväčší podiel sporiteľov, zhruba 80 %, vo fondoch s dlhodobo najnižšou výkonnosťou. Sporenie na dôchodok však podporuje aj tretí a menej známy štvrtý pilier, ktorý ponúka možnosť súkromného dlhodobého investičného sporenia. To na Slovensko priniesla novela zákona o dani z príjmu spred troch rokov.

K lepším zajtrajškom už dnes

 „Čo je to mladosť? Dvadsaťpäť rokov?“ Píše sa v jednej z najznámejších slovenských básní. Áno, niektorí považujú mladosť za obdobie rannej dospelosti, iní sa cítia mladí aj po niekoľkých životných dekádach. Dokonca natoľko, že im príde absurdné myslieť na dôchodok. Veď staroba je ďaleko a času priveľa…

Opak je pravdou. Na zabezpečenie dôstojného života vo vyššom veku je potrebné myslieť už dnes. A nezáleží na tom, či ide o absolventa vysokej školy alebo produktívneho zamestnanca s dlhoročnou praxou. Najpodstatnejším faktorom je čas. Pri dlhodobom sporení je dôležitá nielen suma príspevku, ale aj zhodnotenie vloženej investície. Efekt úrokov z úrokov prináša zaujímavé zhodnotenie. Nie nadarmo ho Albert Einstein označil za ôsmy div sveta.

Ak by ste 20 rokov pravidelne investovali 100 € mesačne pri očakávanom ročnom výnose 5 %, hodnota investície by na konci obdobia predstavovala 41 000 €. Ak by ste rovnakú sumu investovali len o 5 rokov dlhšie, výsledná hodnota by bola vyššia až o 18 000 €. Pri 30 ročnom investovaní by ste na konci obdobia mali nasporených bezmála 84 000 €. Z toho vyplýva, že najlepšou voľbou na ceste k zabezpečeným zajtrajškom je myslieť na ne už dnes.

Najefektívnejšie sú indexové fondy

Pri dlhodobom sporení je najlepším spôsobom vytvorenia rezerv na dôchodok investovanie do indexových fondov. Moderné, lacné a efektívne riešenie ponúka aj Across Investičné sporenie+. Jeho výhodou je nielen zaujímavé zhodnotenie, ale aj oslobodenie výnosov od daní a odvodov. Od začiatku roka 2016 do konca júna 2019 dosiahlo zhodnotenie najdynamickejších dôchodkových fondov tretieho piliera (DDS) od 3,69 % p. a. (Tatra banka Comfort life 2040) do 4,28 % p. a. (NN Rastový príspevkový). Stratégia Across Investičné sporenie+, založená na indexových fondoch, za rovnaký čas zhodnocovala úspory o 7,54 % p.a.