Chcem investovať
Ako si zabezpečiť dôchodok päťtisíc eur?
11. 07. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Otázka znie – koľko si dnes sporiť, aby sme sa mali v dôchodku tak dobre, ako dôchodcovia vo vyspelej časti Európy? Mať na dôchodku trebárs 5-tisíc eur mesačne… Myslite predovšetkým na to, že z takzvaného prvého dôchodkového piliera veľký dôchodok neuvidíte, keďže pomer pracujúcich vo vzťahu k dôchodcom sa neustále znižuje. Podľa demografických prognóz budú na Slovensku v roku 2050 na jedného dôchodcu pripadať len dvaja ekonomicky aktívni ľudia. To znamená, že dôchodok z prvého dôchodkového piliera bude naozaj len symbolický.

Druhý dôchodkový pilier (SDS) by síce mohol situáciu vylepšiť, to by však nemohlo byť 80 % úspor tohto piliera v garantovaných fondoch… Ak teda máte úspory v druhom pilieri a do dôchodku vám zostáva ešte viac ako 10 rokov, určite by ste ich mali presunúť do indexových fondov. Ak v druhom pilieri nie ste a môžete doň vstúpiť, neváhajte a urobte tak.

Vráťme sa k otázke, koľko si dnes sporiť, aby sme mali dôchodok na úrovni spomínaných 5 000 eur mesačne? Odpoveď, ako sa k takémuto dôchodku dopracovať, je podobná odpovedi na otázku z článku „Ako sa stať milionárom“. Chce to len čas a správnu investičnú stratégiu.

Bezpečná stratégia

Pri sporení na dôchodok je investičná stratégia jasná – orientovať sa výlučne na akciové investície napríklad prostredníctvom indexových fondov, ktoré majú najväčší potenciál efektívne zhodnotiť dôchodkové úspory. Postupné investovanie do indexových akciových fondov je, na rozdiel od jednorazového investovania, veľmi bezpečné. Desaťročná jednorazová investícia stratila počas najhoršieho obdobia na akciových trhoch za posledných 80 rokov (02/1999 až 02/2009) približne 9 %. Ak by však v rovnakom období bola táto jednorazová investícia rozdelená na 120 mesačných vkladov, výnos z nej by dosiahol až takmer 55 %!

Čo sa týka času, platí zásada, že čím ho máte do dôchodku viac, tým nižšiu mesačnú čiastku na dôchodok si musíte odkladať. Napríklad, ak máte do dôchodku 30 rokov a budete svoje úspory v priemere zhodnocovať 10 % ročne, postačí vám mesačne si sporiť približne 440 eur. Pri dvadsiatich rokoch potrebujete odkladať  1 300 eur mesačne a pri 40 rokoch do dôchodku stačí len necelých 160 eur. Pri 5-percentnom ročnom zhodnotení si potrebujete odkladať 650 eur po dobu 40 rokov, 1 200 eur počas 30 rokov alebo až 2 400 eur po dobu 20 rokov. Ide o učebnicový príklad efektu úrokov z úrokov.

Z  uvedeného je zrejmé, že čím skôr začnete nad svojim dôchodkom uvažovať a čím vyššie priemerné zhodnotenie budete dosahovať, tým menej si musíte odkladať. Rozhodnutie o tom,  ako sa budeme mať v dôchodku, je skutočne len na nás. Ako pomôcku sme pripravili „Magickú tabuľku“, v ktorej sa dá nastaviť budúci dôchodok,  buď podľa mesačne odkladanej sumy, alebo podľa toho, aký vysoký má byť dôchodok.

Autor: