Chcem investovať
Ako zarobiť na českej korune?
15. 11. 2016 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Česká ekonomika si v rokoch 2012-2013 podobne ako väčšina európskych ekonomík prešla obdobím hospodárskeho útlmu, ktorý sprevádzalo prostredie klesajúcich cien. Uvedené faktory sa negatívne odrazili na náraste nezamestnanosti, poklese spotreby domácností a ziskovosti firiem. Česká národná banka (ČNB) reagovala na tento vývoj trhu znížením hlavnej úrokovej sadzby na technickú nulu (0,05 %) a oslabením menového kurzu českej koruny na páre s eurom, ktorý intervenciami udržiava nad úrovňou 27 EUR/CZK.

Cieľom prijatia týchto opatrení bolo opätovné naštartovanie rastu cien. Nízke inflačné očakávania totiž môžu ľahko roztočiť tzv. deflačnú špirálu, na ktorú dlhodobo dopláca napríklad Japonsko. Domácnosti a firmy reagujú na nízke spotrebiteľské ceny odkladaním svojich výdavkov a investícií, čo má za následok pokles dopytu. Firmy následne začínajú menej vyrábať, prepúšťať, znižujú sa príjmy domácností, čoho dôsledkom je ďalší pokles cien.

Aby ČNB udržala kurz českej koruny na úrovni 27 EUR/CZK musí nakupovať viac ako jednu miliardu eur mesačne, čím jej devízové rezervy vzrástli v októbri na nové historické maximum 78,4 miliárd eur. ČNB na svojom poslednom zasadnutí potvrdila svoj „mäkký“ záväzok, podľa ktorého ukončí svoje intervencie na devízovom trhu pravdepodobne v polovici roka 2017. To by malo mať za následok posilnenie českej koruny na páre s eurom na úroveň okolo 25 EUR/CZK. Podľa najnovšej prognózy by mali spotrebiteľské ceny dosiahnuť inflačný cieľ v treťom kvartáli budúceho roka, čo ukončenie kurzového záväzku podporuje.

Tieto fakty nás viedli k vytvoreniu produktu, ktorý ponúka možnosť podieľať sa na očakávanom uvoľnení kurzu EUR/CZK a garantuje istinu s týmito predpokladanými parametrami:

Typ investičného nástroja: Investičný certifikát

Dátum emisie: 1. december 2016

Splatnosť: 2 roky

Rozhodný kurz EUR/CZK: 27,000 EUR/CZK

Kupón: 8 % p.a. (s takzvanou pamäťou)

Bližšie informácie o pripravovanom zaistenom investičnom certifikáte vám poskytne váš investičný konzultant.