Chcem investovať
Alibaba včera dosiahla denný obrat 14,3 mld. dolárov
12. 11. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Streda zostala pokojným dňom s malými zmenami akcií a chýbajúcimi zásadnejšími impulzmi.

  • Akcie v stredu ďalej konsolidovali.
  • Objemy boli slabšie kvôli sviatku veteránov v USA.
  • Na trhu prúdi množstvo rozporuplných špekulácií o ďalších krokoch ECB.
  • Dnes a ich pokúsil Draghi zjednotiť, no nebol natoľko holubičí.
  • Ropa zaknihovala väčšie poklesy na obavy z pokračujúceho rastu zásob v USA.
  • Investorov tešil najsilnejší rast čínskych maloobchodných predajov v tomto roku.
  • Alibaba včera počas tzv. Single’s Day dosiahla rekordný obrat 14,3 mld. dolárov.
  • Dnes plejáda centrálnych bankárov a nejaké dáta.

Vývoj svetových finančných trhov pokračoval v tohto týždňovej konsolidácii. Európske indexy ukončili deň zelené povzbudené korporátnymi správami a najsilnejším rastom maloobchodných predajov v Číne v tomto roku, či pokračujúcimi špekuláciami o rozšírení podpory zo strany ECB. Americkí kolegovia neboli schopní uzavrieť v zisku pod váhou strát energetických firiem, zdravotníctva a niektorých maloobchodníkov. Celkovo bola streda pokojnejším a prázdnejším dňom.

Opatrne konštruktívna nálada bola počatá hneď na európskom otvorení. Investori nasledovali ázijské parkety. V skorých ranných hodinách trhom dominovali najmä čínske dáta. Tie naznačili dvojfázovú ekonomiku. Kým priemyslu sa naďalej nedarí v súlade s jeho svetovým spomaľovaním a obrovskými nadkapacitami v Číne, spotreba silnie a miera úspor klesá v dôsledku väčšieho optimizmu obyvateľov v budúcnosť, istoty a príjem. Včera tak došlo k prvému zásadnejšiemu uvedomeniu si investorov, že prechod na vyspelejší charakter hospodárstva založený na spotrebe a službách môže byť realitou.

Akcie na starom kontinente vyššie tlačili aj správy z firemného prostredia. Dobrými výsledkami potešil Henkel (+6,7%). Dánsky výrobca piva Carlsberg (+6,2%) síce poskytol slabšie čísla, no ohlásil veľkú reštrukturalizáciu a úsporu nákladov, čo investori prijímali vrúcne. Jeho konkurent AnheuserBush InBev uzavrel prevzatie SABMiller.

Šéf ECB Mario Draghi sa včera nevenoval menovej politike. To však vynahradil už dnes ráno počas návštevy Európskeho parlamentu. Na trhu tento týždeň idú značne zmiešané správy o tom, čo sa chystá ECB spraviť na decembrovom zasadaní a či vôbec niečo spraví. V úvode týždňa sa špekulovalo len o znížení depozitných sadzieb. Včera sa objavili správy o rozšírení kvantitatívneho uvoľňovania, v rámci ktorého by centrálna banka nakupovala dlh samospráv a miest. Navyše jednotliví rečniaci členovia Rady guvernérov rovnako neponúkli identický názor. Niektorí sa vyjadrili proti rozšíreniu nákupov cenných papierov, iní proti ďalšiemu zníženiu sadzieb, ale boli aj takí, ktorí tieto opatrenia nevylúčili a považujú ich za potrebné. Európski obchodníci tak boli značne zmätení z výhľadu menovej politiky tento týždeň.

„Super Mario“ sa dnes ráno pokúsil ujasniť, čo by chcel spraviť. Jeho slovník zostal v porovnaní s tlačovou konferenciou po ostatnom zasadaní menej holubičí. Jednoznačne označil riziká ekonomického rastu i inflácie na spodnej strane. Potvrdil potrebu prehodnotenia nástrojov a ekonomiky v decembri. No slová, že použijú všetky dostupné nástroje na zvýšenie inflácie, chýbali. Uviedol, že program kvantitatívneho uvoľňovania môže pokračovať za september roka 2016, ak to bude potrebné. Jeho aktuálnemu rozšíreniu alebo zníženiu sadzieb sa nevenoval.

Na protichodné správy v ostatných dňoch euro včera reagovalo miernym posilnením. Dnes napriek skôr jastrabiemu komentáru po slovách Drgahiho opäť slabne, i keď v ostatných minútach straty koriguje. Pohyby však ostávajú limitované.

Celkové zobchodované objemy na trhoch sú menšie v tomto týždni. Hlavne včera boli nižšie z dôvodu sviatku Veteránov v USA, kvôli ktorému ostali dlhopisové trhy zavreté. Akcie sa druhý deň obchodovali v pomerne úzkom pásme, viackrát sa pozreli do zelených i červených čísel, aby nakoniec uzavreli s miernymi stratami. Makrokalendár bol včera prázdny. Investori si preto brali inšpiráciu v padajúcich cenách ropy po silnom náraste zásob, odhadovanom súkromným inštitútom American Petroleum Institute. Energetické firmy boli najhorším odvetvím v indexe S&P 500. Nadol ho ťahali i reporty niektorých maloobchodníkov na čele s Macy’s (-14%). Nedarilo sa ani sektoru zdravotníctva.

Záver týždňa tradične prinesie bohatší zoznam udalostí a správ. V USA by dnes malo prejav alebo rozhovor poskytnúť až šesť popredných členov FEDu (Yellenová, Fisher, Dudley, Evans, Lacker a Bullard). Očakávania zvýšenia sadzieb sa nemenili ani včera a nie je dôvod predpokladať, že by sa dnešné prejavy vybrali iným smerom. Bohatší bude ekonomický kalendár s nemeckými a francúzskymi inflačnými číslami a európskou priemyselnou produkciou. USA zverejnia počet žiadostí o podporu a detaily ohľadom prijímania a prepúšťania zamestnancov, či dobrovoľných výpovedí. Pozornosť bude pútať aj zmena zásob ropy v minulom týždni.