Trh práce v USA pridal ďalší robustný výsledok.
- Počet nových pracovných miest v USA výrazne prekonal trhové očakávania.
- Americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average opäť na historickom maxime.
- Zahraničný obchod USA v júni opäť v deficite najmä v dôsledku nízkych cien ropy.
- Inestície do komodít za prvý polrok 2016 dosiahli najvyššiu hodnotu od roku 2009.
- Výsledková sezóna pokračuje zmiešanými výsledkami.
Piatkové obchodovanie sa nieslo v podaní zverejnenia výsledkov z amerického trhu práce, ktorý pridal ďalší výborný výsledok a prilákal tak akciových býkov. Americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average opäť posunuli svoje historické maximum.
Dobrá nálada na trhoch sa presunula aj na európske akcie. Širší európsky index Stoxx 600 si v piatkovom obchodovaní pripísal viac ako 1 %. Britský akciový benchmark FTSE 100 zaknihoval svoje ročné maximum a ťaží tak z uvoľnenej menovej politiky Bank of England.
Americký trh práce dosiahol ďalší robustný výsledok. Za júl pribudlo až 255 tisíc nových pracovných miest. Trh pritom očakával nárast iba o 180 tisíc. Miera nezamestnanosti dosiahla hodnotu 4,9 %. Pozitívom je aj rast miezd. Hodinová mzda sa v júli zvýšila medziročne o 2,6 %, čo predstavuje najrýchlejší rast od roku 2008. Údaje o náraste miezd tak potvrdzujú, že hlavným ťahúňom americkej ekonomiky je predovšetkým silný dopyt domácností.
Silné dáta z trhu práce obnovili špekulácie o možnom zvyšovaní úrokových sadzieb FEDom už na najbližšom zasadnutí v septembri. Podľa futures na americké úrokové sadzby však trh vidí zvýšenie ako reálne až koncom tohto roka, resp. začiatkom roka 2017. Dôvodmi sú stále nízke úrokové sadzby v Európe a slabé dáta rastu HDP v USA za druhý kvartál roka.
Čisté saldo amerického zahraničného obchodu za jún opäť pokleslo na 44,5 miliárd amerických dolárov. Na náraste deficitu sa podieľala predovšetkým klesajúca ceny ropy. Vývoz amerických tovarov a služieb tak s malým prestávkami pokračuje poklesom už viac ako rok.
Investície do komodít za prvý polrok 2016 boli najvyššie od roku 2009 a dosiahli takmer 51 miliárd amerických dolárov. Viac ako polovica z tohto objemu bola investovaný do drahých kovov. Potvrdzuje to aj cena zlata, ktorá od začiatku roka vzrástla o 25 %.
Čistý zisk najväčšej európskej poisťovne Allianz sa v druhom kvartáli roka prepadol o takmer polovicu na 1,1 miliardy eur. Bolo to spôsobené najmä vyšším nákladom na krytie poistných udalostí, predajom aktivít v Južnej Kórei či slabšími výsledkami v investičnej činnosti.
Pokles ziskovosti ohlásil i finančný dom Royal Bank of Scotland. Za prvý polrok 2016 mu stúpla strata na 2,05 miliardy britských libier z minuloročných 179 miliónov. Spoločnosti sa od roku 2007 nepodarilo ani raz vykázať zisk. V súčasnosti pracuje na rozsiahlej reštrukturalizácii, ktoré zahŕňa odpredaj aktív či pokles pracovných miest.
Makroekonomický kalendár ponúka tento týždeň priemyselnú výrobu vo Veľkej Británii, HDP eurozóny a Nemecka, maloobchodné tržby v USA, obchodnú bilanciu a infláciu v Číne, zásoby ropy a benzínu či nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA.
Hospodárske výsledky za druhý kvartál roka budú tento týždeň predstavené spoločnosťami ako napr. Horizon Pharma, Allergen, Walt Disney, Michael Kors, Zurich Insurance Group, Deutsche Telekom, Alibaba Group Holding, NVIDIA Corp, Petroleo Brasileiro, China Mobile, Toshiba Corp či Sands China.