Chcem investovať
Americké trhy rástli piaty deň
06. 10. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Pomerne silný obrat sentimentu v očakávaniach ohľadom politiky centrálnych bánk vo svete vyvolaný piatkovým slabším reportom americkej nezamestnanosti sa podpisoval pod vývoj trhov aj včera. Stále je priskoro deklarovať významnú zmenu trhového fundamentu, no pokiaľ sa aj naďalej očakávania budú presúvať od utesnenia politiky FEDu k minimálne ponechaniu sadzieb nezmenených dlhšiu dobu alebo prípadnému uvoľneniu politiky, trend obchodovania nastolený pred dvoma dňami môže pokračovať.

Celý svet bol až príliš nastavený na zvyšovanie sadzieb v USA, a tým pádom sú aj obchody vyplývajúce z týchto očakávaní preplnené a ich rozpúšťanie má veľký potenciál výraznejšieho pohybu. Stále si však netrúfame deklarovať, že prípadné rozšírenie stimulov vo svete sa dokáže ešte dlhodobo podpísať pod rast cien aktív, ako tomu bolo doposiaľ. Vo svete panuje určité rozčarovanie z vágnych definitívnych efektov obrovských bezprecedentných stimulov. Ekonomika zostáva slabá a slabnúca, inflácia spomaľujúca a pochybnosti o tom, či ju ďalšie tlačenie peňazí dokáže nakopnúť, sú oprávnené.

Včera však trhom prospievali odsúvané očakávania zvýšenia sadzieb. Ich ponechanie na nule dlhšiu dobu a dokonca prípadné opätovné uvoľnenie politiky spôsobujú odvíjanie stávok v jednotlivých aktívach budovaných viac ako rok. Darilo sa opäť hlavne priemyselným, energetickým a komoditným firmám, ktoré si v rámci indexu S&P 500 pripisovali v priemere blízko troch percent. Samotný index narástol o 1,5%. Išlo o piaty zelený deň v rade. Pozitívne reagujú rozvíjajúce sa trhy a hlavne ich meny, čo je vítaný pohyb. Včera významnejšie rely podporili i kreditné trhy, kde sa spready výnosov zužovali na high-yieldových trhoch i na dlhopisoch z investičných stupňov ratingu.

Okrem zmeny výhľadu menovej politiky v USA ku konštruktívnej nálade prispievali rastúce očakávania stimulov v Číne po tom, ako Svetová banka znížila odhad rastu jej ekonomiky. Vo večerných hodinách došlo k uzavretiu tzv. Transpacifického partnerstva diskutovaného dlhú dobu. Jeho cieľom je vytvorenie obchodnej únie krajinami okolo Tichého oceánu. Pre makroekonomiku ide určite o pozitívny krok, ktorý zároveň mierne oslabuje postavenie Číny.

Včerajšie dáta potvrdili slabnúcu ekonomiky. PMI indexy za služby boli slabšie oproti augustu a očakávaniam na oboch brehoch Atlantiku. V Európe, aj USA sú stále v pásme expanzie, no podľa obáv nasledujú výrobné indexy v naznačovaní pokračujúceho ochladzovania svetového rastu. V prípade Wall Streetu sme tak boli opäť svedkami znovuzrodeného QE obchodu, kedy zlé dáta znamenajú pozitívne správy pre trhy.

Dnes si trhy zatiaľ berú pauzu a predchádzajúcu rely konsolidujú. Ázijské parkety ešte nasledovali americké zavretie. Podporovali ich ustupujúce obavy o čínsku ekonomiku, špekulácie o rozšírení menových stimulov v Japonsku a hlavne dlhší výhľad nulových sadzieb v USA. Európa sa v úvode obchodovania nevedela naladiť na pokračujúcu expanziu, no s postupujúcim časom sa indexy opäť zelenajú i na starom kontinente.

Ropa včera skončila v slušnom zisku napriek prekvapivému zníženiu predajných cien Saudskou Arábiou. Dnes na energetických trhoch kolujú správy o ochote Ruska zasadnúť za jeden stôl s krajinami OPEC a riešiť vystresovanú situáciu na ropných trhoch. Ropa je však stále v miernych stratách. Zlato ukončilo včerajšok s minimálnou zmenou, podobne je na tom dnes.

Dnes čakáme prvé lastovičky výsledkovej sezóny YUM! Brands a PepsiCo, ktorých reporty budú určite detailne študované. Nemecko zverejnilo výraznejší pokles továrenských objednávok ako ďalší dôkaz slabnúceho svetového dopytu. Mierne zlepšenie zaznamenali PMI indexy maloobchodu v Európe. V USA dnes očakávame augustovú obchodnú bilanciu, kde budeme sledovať dopad silného dolára na americký export a celkový vplyv na treťokvartálne HDP.

Večer by mal mať prejav Mario Draghi. Dnes pokračuje stretnutie ministrov financií Európskej únie a eurozóny. Témami sú Grécko, dane a záchranné mechanizmy bánk. Medzinárodný menový fond vydá svoj Svetový ekonomický výhľad, ktorý predchádza výročnému zasadaniu fondu a Svetovej banky koncom týždňa. Americká energetická agentúra zverejní krátkodobý ropný výhľad. Agentúra Bloomberg hostí summit k finančným trhom, ktorého sa zúčastnia poprední hedge fond manažéri a osobnosti investičného sveta.