Chcem investovať
Apple poľahky prekonal očakávania
28. 10. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Utorok sa výrazne nelíšil od predchádzajúceho dňa. Svetové indexy ukončili druhý deň v stratách po nejasnom obchodovaní v úzkom pásme.

  • Akcie červené druhý deň v rade.
  • Indexy nadol ťahali energetické, transportné a priemyselné firmy.
  • Darilo sa naopak farmaceutickým a zbrojárskym firmám.
  • Kľúč zohrali početné výsledky.
  • Apple po zavretí trhov pohodlne prekonal očakávania, Twitter naopak padol o 12%.
  • Ropa na nových 2-mesačných minimách – obavy z nadponuky pretrvávajú.
  • Séria slabých dát v USA preukazujúcich spomaľovanie ekonomiky včera pokračovala.
  • Výrazné zaostávanie malých spoločností a transportných firiem je v rozpore s uplynulým rastom trhov a nabáda ku korekcii.
  • Dnes bude všetka pozornosť na FEDe.

Investori reflektovali hlavne zverejňované výsledky hospodárenia firiem v druhom kvartáli, ekonomické dáta a pokračujúci pokles komodít. Obchodovanie je však hlavne ovplyvnené opatrnosťou a vyčkávaním na záver dnešného zasadania FEDu.

Dáta v USA tento týždeň poskytujú obraz ďalej spomaľujúcej ekonomiky. Niektoré dokonca preukazujú úrovne zodpovedajúce recesii. Po výraznejšom prepade predaja nových domov zverejnenom v pondelok, ktoré poklesli o 11,5% v septembri, včera ekonómov a centrálnu banku nepotešili objednávky tovarov dlhodobej spotreby a spotrebiteľská dôvera. Septembrové objednávky proti očakávaniam padli o 1,2% a medziročne o 3,6% (sezónne neupravený údaj). Navyše augustový pokles bol revidovaný nižšie na -3%. Dokonca aj po vyňatí volatilných objednávok zbrojárstva a dopravných prostriedkov boli nižšie o 0,3% medzimesačne a o 5,1% medziročne (sezónne upravený). August bol dramaticky revidovaný z -0,2% na -1,6%. Dáta jednoznačne potvrdzujú recesiu v priemysle. Jediným rastúcim odvetvím je zatiaľ výroba áut. Spotrebiteľská dôvera tiež výraznejšie v októbri prepadla, kým konsenzus očakával jej mierny rast. Detaily pôsobia ešte horšie, keďže Američania ako dôvod pesimizmu uvádzali zhoršujúci sa pracovný trh.

Správy nie sú povzbudzujúce z pohľadu ekonomiky, ani výhľadu ziskovosti firiem. Na druhej strane však ďalej znižujú pravdepodobnosť utesnenia menovej politiky FEDu a poskytujú mu ospravedlnenie nekonania. Už dnes by sme mali byť múdrejší v tomto smere. FED ukončí o 19 hodine nášho času dvojdňové zasadanie, na ktorom sa neočakáva zmena politiky. No investori budú vo vyhlásení hľadať každú známku, či centrálna banka naďalej hodlá zvýšiť sadzby v decembri.

Pomerne hustý kalendár výsledkovej sezóny ponúkol zmiešaný obraz. Lepšie čísla oproti očakávaniam zverejnili štyri veľké farmaceutické firmy, ktorých akcie následne rástli a potiahli celý sektor do ziskov (Pfizer +2,4%, Merck +1,1%, Baxter International +2% a Bristol-Myers +3,5%). Ten bol nakoniec včera jediným zeleným v rámci indexu S&P 500. Investori vítali reporty čínskej Alibaby (+4,1%), výrobcu kabeliek Coach (+4,4%), chemického gigantu du Pont (+2,8%), či priemyselných firiem Textron (+4,2%), Ingersoll-Rand (+1%) alebo Corning (+5,4%). Naopak sklamania ponúkli výrobcovia dopravných prostriedkov a motorov Ford (-5%), Cummins (-8,7%) a Paccar (-6,7%). Investorov nepotešilo ani UPS (-2,9%) ako dobrý indikátor ekonomickej aktivity, ktoré stiahlo celé odvetvie dopravy do výrazných strát.

Ropa včera padla na nové 2-mesačné maximum. Na trhu pokračujú obavy o jej pretrvávajúci prebytok na trhoch. Ten včera potvrdil American Petroleum Institute odhadom nárastu zásob o 4,1 milióna barelov v minulom týždni. Dnes bude zverejnené oficiálne číslo Energetickej informačnej administratívy ministerstva energetiky. Ropu nepodporili ani správy vyplývajúce z návrhu rozpočtu USA na nasledujúce dva roky, ktorý obsahuje zníženie štátnych strategických rezerv rozpredávaním ich časti v rokoch 2018 až 2025. Energetické firmy tak boli opäť najhorším odvetvím indexov.

Rozpočet však obsahuje nárast výdavkov na zbrojenie, čo podporilo práve toto odvetvie. Od konca júla odporúčame nákup týchto firiem, kde jedným z dôvodov bolo práve očakávané zvýšenie zbrojárskych rozpočtov vôkol sveta.

Americký index S&P 500 zostáva niečo cez 3% pod historickým vrcholom. Jeho silný rast od začiatku októbra však nepotvrdzujú malé spoločnosti, ktoré sú citlivejšie na stav ekonomiky. Index malých amerických spoločností Russell 2000 sa nachádza stále 11,6% pod maximom z júna tohto roka. Od dna dosiahnutého na konci septembra je vyššie len o 5,7%, kým index S&P 500 o 10,7%. Rovnako optimizmus nedodávajú spomínané transportné firmy, ktoré sú rovnako výborným indikátorom plošnej ekonomickej aktivity. Vrchol dosiahli ešte v decembri minulého roka a odvtedy sú v strate 12,5% (index Dow Transportation). Tieto faktory stále nabádajú na potenciálnu opätovnú korekciu amerických akcií.

Streda dnes začína zmiešane. Väčšina ázijských trhov ukončuje deň červená ťahaná nadol čínskymi akciami. Pri nich sa pretavujú obavy z výsledkov hospodárenia firiem, ktorých reporty by sa mali rozbehnúť v novembri. K opatrnosti rovnako viedlo dnešné zasadanie FEDu. Jediným zeleným trhom je Japonsko, kde po slabších dátach narástli očakávania ďalšieho uvoľnenia menovej politiky na piatkovom zasadaní.

V Európe však dochádza k obratu a všetky akciové indexy sú hodinu a pol po otvorení parketov zelené. Do ziskov sa dostávajú i komodity.

Dnešný deň bude hlavne o spomínanom FEDe. Z dát vyzdvihujeme len americkú obchodnú bilanciu, ako ďalší prvok do skladačky treťokvartálneho HDP. Americká snemovňa by dnes mala hlasovať o spoločnom zákone Beohnera a Demokratov odvracajúcom technický bankrot USA a obsahujúcom rozpočet na nasledujúce dva roky.

Sekundovať im budú výsledky. V USA spomenieme napr. Boston Scientific, Valero, Hilton, Walgreens, Occidental Petroleum alebo Mondelez pred otvorením trhov. Po zavretí parketov hospodárenie reportujú Barrick Gold, Newmont Mining, PayPal, GoPro, Ferrari alebo Yelp. Včera po ukončení riadneho obchodovnia očakávania slušne prekonal Apple vďaka predajom iPhoneov a čínskemu rastu. Výraznejšie sklamanie ohľadom výhľadu priniesol naopak Twitter. Európske výsledky sú dnes ráno prijímané zmiešane: Volkswagen, GlaxoSmithKline, Heineken alebo Skanska pozitívne a naopak Statoil, Lloyds alebo Altice negatívne.