Oznámenie o demisii českej vlády mieša karty pred voľbami.
- Cena akcií Apple klesala, keď firma vykázala nižšie ako očakávané príjmy.
- Česká vláda podáva demisiu, česká koruna len s miernou volatilitou.
- Slabší ako očakávaný rast GDP v USA by nemal mať vplyv na dnešné zasadnutie Fedu.
- Vrcholí francúzska prezidentská kampaň, kandidáti vyťahujú posledné tromfy.
- Cena ropy klesá, USA a Kanada zvýšili produkciu.
Český premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že jeho vláda podáva demisiu. Oficiálnym dôvodom je spor s ministrom financií a šéfom strany ANO Andrejom Babišom ohľadom v minulosti realizovaných súkromných podnikateľských aktivít. Vzhľadom na to, že riadne parlamentné voľby sú naplánované na október, trh nereagoval nijak výrazne. Koruna sa stále pohybuje v pomerne úzkom pásme 26,80 — 26,90 koruny za euro.
Americká ropa WTI aj Brent poklesli o viac ako 2 % potom, ako sa zvýšila produkcia v USA a Kanade. Nahradil sa tým výpadok suroviny z Líbye a klesajúca produkcia z Ruska a krajín OPEC. V krátkodobom horizonte sa očakáva presýtený trh, Saudská Arábia pripravuje ďalšie opatrenia na posilnenie ceny ropy.
Očakáva sa, že na dnešné rozhodovanie Fed by nemal mať zásadný vplyv menší ako očakávaný rast GDP USA (štvrťročne +0,7 %), ktoré trh ohodnotil ako prechodný stav. Stále sa očakávajú dve zvýšenia úrokových sadzieb, pričom to prvé by sa malo udiať už v júni. Znepokojivé stále zostávajú hodnoty inflácie, spôsobené najmä nižšou spotrebiteľskou aktivitou v prvých dvoch mesiacoch roka.
Výnosy francúzskych dlhopisov klesajú ako dôsledok 20 % rozdielu v preferenciách medzi prezidentskými kandidátmi Emmanuelom Macronom a Marine Le Penovou, hoci víťazstvo ani jedného z nich neznamená stabilitu v krajine. Investori sú presvedčení, že Le Penová nezvíťazí a nebude tak ohrozená eurozóna, ani zavedená kontrola kapitálu. V prípade pravdepodobného víťaza Macrona však majú pochybnosti o jeho schopnosti získať parlamentnú väčšinu.