Chcem investovať
Aprílová americká nezamestnanosť mierne sklamala
09. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akcie otočili straty na výhľad uvoľnenejšej menovej politiky FEDu.

  • USA v apríli vytvorili najmenej pracovných miest za sedem mesiacov.
  • Očakávania zvýšenia sadzieb sa odsúvajú.
  • Akcie, ropa i zlato ukončili piatok zelené.
  • Čínska vláda očakáva zotavenie ekonomiky v tvare L.

Piatkovému obchodovaniu dominovalo zverejnenie aprílovej tvorby pracovných miest v USA. V priebehu dňa sa akciové indexy držali prevažne v miernych stratách. Až v závere amerického obchodovania sa dokázali prehupnúť do zelených čísel.

USA vytvorili v apríli 160 tis. čistých pracovných miest, čo bolo menej ako medián očakávaní analytikov 200 tis. Údaje z predchádzajúcich dvoch mesiacov boli revidované nižšie o 19 tis. pozícií. Detaily reportu boli zmiešané. Rast miezd i dĺžka pracovného týždňa prekonali odhady, no stále zostávajú nedostatočnými pre výraznejšie budovanie mzdovej inflácie. Na druhej strane miera participácie na pracovnej sile opäť poklesla a po započítaní osôb ju opúšťajúcich (dobrovoľne, dôchodcovia a pod.) celkový počet zamestnaných poklesol.

Tvorba miest podľa titulkového čísla bola najslabšia za ostatných sedem mesiacov. Zo začiatku sa report negatívne podpisoval pod vývoj trhov. No do záveru amerického obchodovania sa na parketoch rozšíril konsenzus, že pracovný trh nie je natoľko slabý, aby zastavil rast ekonomiky, no zároveň nie je ani natoľko silný, aby FED priviedol k druhému zvýšeniu sadzieb. Jeho očakávania sa opäť raz odsunuli. Dnes futures trhy pripisujú pravdepodobnosť ďalšiemu utesneniu v decembri 52,6 %.

Reakcia na nezamestnanosť bola rozpačitá. Dolár najskôr výraznejšie oslabil, akcie poklesli a dlhopisy a zlato poskočili. No práve vízia dlhšie ponechaných sadzieb nezmenených viedla k nákupom akcií a výpredajom dlhopisov. Zlato zisky udržalo a dolár skončil minimálne zmenený. Spomedzi sektorov vynikli hlavne citlivejšie cyklické odvetvia. Lídrom boli producenti komodít a materiálov, nasledovaní technologickými a priemyselnými firmami.

Ropa rovnako vymazala denné straty a skončila mierne zelená. Pozitívne na ňu naďalej vplývajú pokračujúce lesné požiare v Kanade a ďalší pokles vrtov hľadajúcich čierne zlato v USA podľa spoločnosti Baker Hughes. Dnes ráno ropa pridáva k ziskom, kedy investorov teší pokračujúci rast dovozu ropy do Číny. Krajina zverejnila cez víkend aprílovú obchodnú bilanciu, podľa ktorej importovala o 7,6 % viac ropy ako pred rokom.

Dnes ráno je obchodovanie v Ázii zmiešané. Zelená ropa a výhľad udržania sadzieb v USA nezmenených pozitívne pôsobia na väčšinu tamojších indexov. Výnimkou sú len čínske akcie, ktoré výraznejšie zaostávajú so stratami okolo 2 %. Dôvodom je vyjadrenie vysokého predstaviteľa krajiny, že čínska ekonomika zažije zotavenie v tvare L a nie V alebo U. Pre investorov to znamená prejavenie nižšej ochoty vlády stimulovať ekonomiku a viac tolerovať jej spomalenie. Rovnako sa v denníkoch objavili správy o potenciálnom zastavení rastu úverov v krajine. Vláda s centrálnou bankou doposiaľ podporovali ich rast, ktorý zatieňoval kopiace sa problémy a bránil väčšiemu spomaleniu hospodárstva.

Čína zverejnila cez víkend spomínanú obchodnú bilanciu. Export v dolárovom vyjadrení mierne poklesol po predchádzajúcom raste, no dovoz naďalej kolabuje (-10,9 % v dolároch). V Európe hneď z rána teší silnejší rast nemeckých továrenských objednávok.