Chcem investovať
August bude kritický z pohľadu ekonomických dát a krokov FEDU
11. 08. 2015 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Augustové dianie na trhoch bude podľa našich očakávaní viac zohľadňovať reálne fundamenty a čoraz aktuálnejšiu hrozbu zvyšovania úrokových sadzieb v USA.

Prebiehajúca výsledková sezóna sa nám chýli ku svojmu koncu a je čas rekapitulovať. Zatiaľ čo očakávania analytikov boli prekonané na úrovni tržieb i ziskov (koniec koncov ako vždy, keďže mesiac dozadu svoje odhady masovo znižovali), pri medziročnom porovnaní už reálne čísla také ružové nie sú. Výrazný prepad ziskov je badateľný najmä pri spoločnostiach zaoberajúcich sa ťažbou a spracovaním komodít, ktorých ceny sa masívne prepadajú.

Aj z tohto dôvodu bude nutné sledovať v auguste zverejňovanie čísiel júlového vývoja priemyselnej produkcie v Číne, ktorá je najväčším svetovým konzumentom komodít a rovnako indikátory PMI, ktoré veľa napovedia o budúcom vývoji. Pre komoditné trhy budú tiež určujúce čísla z amerického trhu s ropou, na
ktorom už tretí týždeň za sebou rastie počet aktívnych vrtov, a to aj pri dnešných rekordne nízkych cenách ropy a zásoby tak zostávajú naďalej na nezvykle vysokých úrovniach.

Na akciové trhy v Európe bude v auguste vplývať celá plejáda zverejňovaných makrodát, či už pôjde o vývoj inflácie, maloobchodu, indexy PMI alebo o to najdôležitejšie – vývoj HDP v jednotlivých krajinách a sumárne v eurozóne za druhý kvartál.

Na druhej strane Atlantiku určite neuniknú pozornosti investorov dáta z trhu práce, ktoré môžu potenciálne zvýšiť riziko blížiaceho sa zvyšovania úrokových sadzieb. Okrem toho môžu o stave americkej ekonomiky veľa naznačiť dáta z realitného trhu, priemyslu či maloobchodu. Významná pozornosť sa bude tiež upierať na revíziu vývoja HDP za druhý kvartál a najmä na oblasť osobnej spotreby. Práve tieto čísla spolu so septembrovými číslami vývoja amerického trhu práce budú na najbližšom zasadnutí FEDu rozhodujúce a môžu spôsobiť skoršie uťahovanie menovej politiky