Chcem investovať
Bank of England v zajatí Brexitu
14. 09. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Akciové indexy na oboch stranách Atlantiku takmer bez zmeny.

  • U.K. hlási rekordnú zamestnanosť, rast miezd však nestíha kopírovať infláciu.
  • Čínska priemyselná produkcia a maloobchodné tržby za očakávaním.
  • Týždenné zásoby ropy v USA v dôsledku hurikánovej sezóny s výrazným nárastom.
  • Ďalší člen bankovej rady ČNB si vie predstaviť zvýšenie sadzieb do konca roka.
  • Výsledky americkej inflácie napovedia akým smerom sa vydá dolár.

Finančné trhy obdržali počas týždňa záplavu čerstvých ekonomických dát z Veľkej Británie. Spotrebiteľské ceny v auguste akcelerovali k trojpercentnej hranici, nezamestnanosť je najnižšia za viac než štyri dekády a mzdy rastú medziročne o 2,1 %. Reakcia trhov na zverejnené dáta bola okamžitá. Posilnili tábor jastrabov v britskej centrálnej banke, z čoho sa najviac tešila britská libra. Na páre s americkým dolárom vzrástla na ročné maximum.

Pre Britov však takéto dáta nie sú v kontexte Brexitu dostatočné na to, aby si udržali životný štandard. Rast miezd totiž nestíha kopírovať vývoj spotrebiteľských cien, ktoré sa pohybujú výrazne nad cieľ Bank of England. Dôvodom je slabá libra, ktorá zvyšuje ceny dovážaných tovarov. Vysoká inflácia ukrajuje Britom z peňaženiek, čím klesá kúpyschopnosť domácností, ktorá je zase kľúčová pre rast HDP.

A čo na to centrálna banka ? Odpoveď je Brexit. Väčšina členov menového výboru aj napriek jasným signálom sprísniť menovú politiku dnes zahlasuje v dôsledku neistoty vplyvu rozvodu s EÚ na ekonomiku Spojeného kráľovstva za ponechanie úrokových sadzieb a programu kvantitatívneho uvoľňovanie na súčasnej úrovni. Britským akciám však uvoľnené menové podmienky naprekážajú a tak niet divu, že sa nachádzajú blízko historických maxím. Čo by za takéto dáta inflácie dal Mario Draghi a ECB.