Výsledková sezóna zatiaľ v znamení pozitívnych prekvapení.
- Dvojdňové zasadnutie Fedu vyslalo priaznivý signál o stave americkej ekonomiky.
- Pozitívne prekvapili kvartálne výsledky HSBC, Shell, Statoil aj Tesla, Facebook sklamal.
- Posledná debata kandidátov na francúzskeho prezidenta pre Macrona.
- Obavy o čínsky rast posielajú komodity ku dnu.
- Zlato v reakcii na Fed klesá – najbližšie dni ukážu jeho ďalšie smerovanie.
Fed podľa očakávaní nebude zvyšovať základné úrokové sadzby, pričom predstavitelia centrálnej banky vyjadrili obavy ohľadom dynamiky rastu americkej ekonomiky. Sadzby tak ostávajú v pásme 0,75 % – 1,00 %. Odkaz Fedu preto znie: Pomalší rast ekonomiky je prechodným javom a zatiaľ nie je dôvod meniť plány ohľadom rastu úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti. V reakcii na tieto správy akcie bánk prekonávali výkonnosť ostatných sektorov trhu.
Facebook zarobil v 1. kvartáli 3,32 USD na každého svojho užívateľa, čo prinieslo tržby viac ako 8 mld. USD. Hoci je tento výsledok lepší ako pred rokom, neprekonali svoje výsledky z konca minulého roka, keď zarábal 4,23 USD na „priateľa“. Akcie klesli o viac ako 3 %. Naopak pozitívne prekvapila Tesla, ktorá v 1. kvartáli viac ako zdvojnásobila svoje príjmy oproti minulému roku. Prehĺbila však svoju stratu na akciu z 0,81 USD na 1,33 USD.
Posledná debata pred nedeľňajšími prezidentskými voľbami vo Francúzsku vyznela v prospech stredového kandidáta Emmanuela Macrona. Jeho rivalka Marine Le Pen neprekvapila a označila svojho súpera za príliš umierneného k islamistom a poplatného elitám. Naopak Macron „školil“ svoju oponentku z ekonomiky a politickej zodpovednosti.
Priamou reakciou na horšie ako očakávané údaje o priemyselnej produkcii v Číne, klesali ceny komodít. Ceny železnej rudy padli najviac za posledné 3 mesiace (-7,3 %), čo má vplyv aj na austrálsky akciový a menový trh. Nadol smerujú aj ceny medi (-3,7 %), niklu (-3,3 %), olova (-0,8 %), hliníka (-0,4 %) a zinku (-0,6 %). Londýnsky komoditný index LMEX Metals klesol o 2,5 %.
Rozhodnutie Fedu poslalo cenu zlata smerom nadol. Z krátkodobého hľadiska však na žltý kov budú pôsobiť protichodné faktory. Rast môže spustiť zajtrajšia správa o stave zamestnanosti v USA, situácia okolo Severnej Kórei, či nepriaznivé správy z Európy a jeho cena sa môže prehupnúť cez 1 300 USD za uncu. Ak však ekonomická a politická situácia bude priaznivá a stabilná zlato zamieri k 1 200 hranici.