Chcem investovať
Bayer ponúka za Monsanto 62 mld. dolárov
24. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Investori sú v prázdnejšom týždni opatrní.

  • Akciové indexy zaknihovali mierne straty.
  • Podobne vstúpili do nového týždňa i komodity.
  • Kalendár bol prázdny, významnejšie správy absentovali.
  • Pozornosť sa upriamuje na viaceré kľúčové udalosti v júni.

Vstup do nového týždňa nepriniesol na svetové finančné trhy veľa vzruchu. Investori nemali k dispozícii žiadne nové významnejšie správy, a tak sa venovali už tradične výhľadu menovej politiky, cenám ropy, predvídaniu čínskej ekonomiky a chýbajúcim relevantným záverom stretnutia ministrov financií krajín G7 v Japonsku.

Pozornosť trhov sa pomaly presúva na jún, ktorý im nedá vydýchnuť a ponúkne množstvo impulzov. Medzi nimi je májová nezamestnanosť USA, ktorá bude zverejnená na záver budúceho týždňa, zasadanie ECB 2. júna, prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej 6. júna, zasadanie FEDu končiace 15. júna a britské referendum o zotrvaní v Európskej únii 23. júna. Pred veľkými udalosťami, ktorých výsledok zostáva pomerne otvorený, je na trhu cítiť opatrnosť a investorom chýba vôľa vstupovať do väčších alebo zásadnejších pozícií.

Charakter pondelkového obchodovania zodpovedal týmto skutočnostiam. Indexy na oboch brehoch Atlantiku mierne stratili. Vývoj dňa prebiehal v pomerne úzkych pásmach a objemy zostali slabé.

Lídrom medzi sektormi v USA boli materiály a producenti komodít, ktorým pomáha ponuka nemeckej spoločnosti Bayer na prevzatie Monsanta. Transakcia v hodnote 62 mld. dolárov by mala byť vysporiadaná hotovosťou. Ostatné hlavné odvetvia zaznamenali minimálne zmeny, alebo skončili červené.

Indexy nadol najviac ťahali dividendové spoločnosti ako utility a telekomunikácie. Súvisí to najmä s rastom očakávaní zvýšenia sadzieb. Tie včera poskočili napriek jedinému zverejnenému údaju, ktorým bol slabší odhad májového PMI indexu za výrobu. Prieskum výroby naznačil minimálny rast tesne nad hodnotou oddeľujúcou pásmo expanzie od kontrakcie.

Futures trhy už dokonca pripisujú pravdepodobnosť júlovému zvýšeniu sadzieb 54 %, čo predstavuje ďalší nárast oproti minulému týždňu. V prípade decembra sú šance vyšších úrokov už na 76 %. Intencie utesniť politiku čo najskôr, pokiaľ sa dáta budú vyvíjať naďalej pozitívne, potvrdili včera traja rečniaci centrálni bankári (James Bullard, John Williams a Patrick Harker).

Komodity ukončili pondelkové obchodovanie červené. Strácala ropa, zlato i priemyselné kovy. Dolár mierne oslabil a dlhopisy naopak mierne rástli.

Ázia sa dnes ráno obchoduje v stratách blízko jedného percenta. Nadol ju ťahajú primárne komoditní producenti a súvisiace sektory. Vplyv majú jastrabie prejavy amerických centrálnych bankárov.

No európske akcie ráno odvracajú straty a hodinu po otvorení sa obchodujú v zelených číslach. Euro stráca 0,4 % voči doláru. Komodity pokračujú v poklesoch.

Dnešný deň ponúka viaceré dáta ako finalizácia nemeckého prvokvartálneho HDP, investorskú dôveru inštitútu ZEW, francúzsku podnikateľskú dôveru a americké predaje nových domov. Prejavy majú viacerí európski centrálni bankári a šéfka MMF Christine Lagardeová. V USA pokračuje jedna z najväčších investičných technologických konferencií organizovaná bankou JPMorgan. V Bruseli sa stretá euroskupina, kde by mala diskutovať o uvoľnení ďalších prostriedkov Grécku. Americký štát Washington je ďalším na programe republikánskych primárok.