FED a výsledky firiem včera sklamali investorov.
- Akcie včera nakoniec pustili zisky a skončili so stratami cez 1%.
- Zasadanie FEDu sklamalo investorov očakávajúcich značne holubičí slovník.
- Politika FEDu zostáva veľkou neznámou.
- Slovník bol viac holubičí oproti minulým vyhláseniam a odkryl väčšiu opatrnosť.
- Ropa napriek zmiešanému reportu zásob a FEDu zelená.
- Negatívny vplyv mali zverejňované výsledky (Boeing, Apple).
- Dnes bohatý kalendár na výsledky a objaví sa aj pár dát.
Index S&P 500 zaznamenal štvrtý deň v rade pohyb cez jedno percento a každý deň je jeho pohyb opačný. Včera to bolo smerom dole. Príčinami boli slabšie výsledky včera reportujúcich veľkých firiem a sklamanie investorov z vyhlásenia FEDu po jeho pravidelnom zasadaní.
FED možno označiť za jednu z vrcholných udalostí tohto týždňa. Investori podľa reakcie očakávali značne holubičie vyhlásenie, ktoré by do určitej miery považovalo decembrové zvýšenie sadzieb za chybný krok. Je zarážajúce, ako trh veľmi rýchlo prezliekol kabát. Kým celý minulý rok sme z Wall Streetu počúvali, že utesnenie menovej politiky je pozitívnym signálom dokladujúcim silu ekonomiky, dnes po prudšom poklese akciových trhov a náraste finančného pnutia na peňažných trhoch už je zrazu považované za nevhodne načasované.
Ako sme spomínali v trhovom výhľade pre tento rok, menová politika USA je jedným z dvoch kľúčových faktorov determinujúcich vývoj finančného sveta v roku 2016. Stále sme názoru, že beštia zvaná trh, ako nakoniec ukazuje ostatné dni, zlomí FED a ten bude nútený kurz politiky otočiť o 180 stupňov. Netrúfame si však presne odhadnúť, kedy k tomu dôjde a ako ďaleko budú musieť trhy zájsť (predpokladáme, že sa tak stane už v prvej polovici roka).
Každopádne dnes si je každý vedomý, vrátane centrálnych bankárov, že načasovanie utesnenia nebolo vhodné. Mierne svoj názor meníme v tom, že FED bude ešte tvrdší, ako sme si pôvodne mysleli. Nevylučujeme preto ani potenciálne druhé zvýšenie na marcovom zasadaní, prípadne neskôr v prvej polovici roka. Tento krok zrazí finančné trhy na nové minimum, ktoré by sme v prípade indexu S&P 500 videli medzi 1600 a 1700. Následne príde vynútený obrat v smerovaní politiky, jej uvoľnenie, minimálne slovné, z čoho budú významne profitovať dlhodobo porážané aktíva ako komodity (zlato), rozvíjajúce sa trhy, priemysel a dolár oslabne.
Je však možné, že menová autorita USA sa zľakne i skôr v súlade s našimi pôvodnými predpokladmi. Nakoniec včerajšie vyhlásenie, i keď bolo trhmi negatívne prijaté, je podľa nášho názoru holubičejšie ako predchádzajúce. Preukazuje to nakoniec i reakcia slabnúceho dolára alebo rastúceho zlata.
FED vrátil do slovníka svetový vývoj za hranicami USA. Neoznačil ho ešte za priame riziko, iba uviedol, že ho bude sledovať a prehodnocovať. Centrálna banka priznala spomalenie rastu USA na konci minulého roka. A prísnejší pohľad zvolila i voči inflácii, kde uviedla, že budúci rast cien na základe trhový ukazovateľov ďalej slabne, no podľa očakávaní ekonomických subjektov je stabilný. FED rovnako pripustil, že inflácia zostane dlhšie pod jeho cieľom.
Inak sa ale toho veľa nezmenilo. Naďalej vidí pokračujúci rast ekonomiky a postupné približovanie sa inflácie k dlhodobému cieľu 2%. Negatívne aspekty súčasného stavu považuje naďalej za prechodné. Vyhlásenie, i keď je zreteľne opatrnejšie a pripravuje budúce rozhodnutia na potenciálne všetky smery, nijakým spôsobom ani nevylučuje druhé zvýšenie sadzieb už v marci. Trhy aktuálne pripisujú marcovému utesneniu len 18%-nú pravdepodobnosť, ktorú uplynulé zasadanie nezmenilo. Ďalšie zvýšenie vidia až v septembri. My pripisujeme marcu tretinovú pravdepodobnosť zvýšenia. Veľmi sme zvedaví, ako sa zmenia vyjadrenia centrálnych bankárov v médiách, keďže sme teraz mali vákuum týždeň a pol. V prvých dňoch nového roka sa ich slovník nemenil a stále inklinovali ku štyrom zvýšeniam v roku 2016.
Druhým faktorom podpisujúcim sa pod včerajší vývoj finančných trhov, najmä akcií, boli zverejňované výsledky obchodovaných spoločností. Tie boli opäť pre zmenu oproti utorku väčšinou slabšie. Indexy nadol ťahal Apple (-6,6%), o ktorého reporte sme písali včera. Veľmi slabý výhľad, výrazne pod trhovým konsenzom, včera ponúkol Boeing, na čo akcia napriek silnému prekonaniu očakávaní príjmami a ziskom v štvrtom kvartáli značne prepadla (-8,9%). Len tieto dve akcie mali viac ako polovičný podiel na poklese indexu Dow Jones Industrials o 1,4%.
Investorov výraznejšie potešila jedine biotechnologická spoločnosť Biogen (+5,2%). Priemyselné firmy potvrdili veľmi náročné makroprostredie. United Technologies (+0,2%) zaostali za očakávaniami tržbami, no stále si držia optimistický pohľad na ekonomiku USA a EÚ. Ďalšia spoločnosť z odvetvia zbrojárstva a letectva Textron (-13,4%) minula odhady ziskom, príjmami i výhľadom. Konkurent General Dynamics (+1,3%) zmazal úvodné silné straty napriek slabším predajom i výhľadu. Investorov neohúrila ani technologická firma EMC (-1,7%), akvizičný cieľ spoločnosti Dell.
Po zavretí trhov boli zverejňované čísla o čosi lepšie, čo dnes ráno odvracia negatívny sentiment vyvolaný FEDom. Húsenková dráha pokračuje a trhy sú opäť po včerajších stratách rozbehnuté k ziskom. Reportom dominoval Facebook, ktorý výrazne prekonal očakávania tržieb i zisku a cena jeho akcie poskočila v predĺženom elektronickom obchodovaní o viac ako 12%. Príjmy rástli medziročne o 52% a upravený zisk na akciu o 116%.
Pozitívne boli prijaté i čísla iných technologických firiem ako SanDisk, Texas Instruments, PayPal alebo Qualcomm. Väčším sklamaním je eBay, ktorý ponúkol veľmi slabý výhľad, na čo jeho akcie po zavretí trhov padli cez 12%. Za očakávaniami výsledkami zaostal i poskytovateľ platobných kariet a služieb Discover Financial Services (-7,5%).
Ropa ukončila stredu prekvapivo zelená napriek FEDu a ďalšiemu nie príliš povzbudivému reportu zmeny zásob v USA. Prvýkrát sme teda boli svedkami odpútania sa akcií od čierneho zlata a zmiznutia doterajšej vysokej korelácie medzi týmito aktívami. Zásoby narástli o 8,4 mil. barelov, čo do veľkej miery súvisí s výraznejším poklesom využitia rafinérskych kapacít (o 3,2% v minulom týždni). No paradoxne to neviedlo k zníženiu stavu zásob benzínu (+3,5 mil. barelov). Pozitívnymi časťami reportu boli pokles rezerv ropných destilátov a pokles produkcie ropy o 0,15% i jej dovozu.
Dnes budú trhy tráviť závery FEDu a pokračovať v hodnotení výsledkovej sezóny. Opatrne sa naplní i ekonomický kalendár. Ten ponúkne v USA objednávky tovarov dlhodobej spotreby, rozrobené a nedokončené predaje domov a týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Európa zverejní odhad januárovej nemeckej inflácie (vplyv na očakávania rozšírenia stimulov ECB a následne na euro), prvé čítanie rastu britského HDP v poslednom kvartáli minulého roka a ekonomickú dôveru Európskej komisie.
Výsledkový kalendár je veľmi bohatý. Zoznam firiem indexu S&P 500 obsahuje až 52 reportov (napr. Bristol-Myers Squibb, Johnson Controls, Eli Lilly, Celgene, Raytheon, Harley-Davidson, Valero, Altria, Ford, Under Armour, Caterpillar, Eastman Chemical, Western Digital, Microsoft, Amazon, Visa, Broadcom, KLA-Tencor a i.). V Európe spomenieme firmy ako Roche, Diageo, Electrolux, H&M, Kone, či Deutsche Bank.