Chcem investovať
Britskí správcovia aktív zmrazili redemácie realitných fondov
06. 07. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Nálada sa tento týždeň opäť obracia na negatívnu.

  • Investori poznávajú prvé dopady Brexitu.
  • Sentiment na trhoch i v ekonomike zostáva ponurý – panujú obavy o ďalšie spomalenie svetovej ekonomiky.
  • Bezpečné aktíva ako dlhopisy a zlato každý deň lámu nové rekordy.
  • Bank of England podporuje úvery.
  • Investori negatívne skloňujú európsky bankový sektor a obávajú sa ďalšej krízy v ňom.
  • ECB nateraz vyčkáva s rozšírením stimulov.
  • Viaceré indikátory signalizujú rastúcu pravdepodobnosť recesie svetovej ekonomiky.

Nálada na trhoch sa rýchlo mení. Kým obchodovanie minulý týždeň sa nieslo na značne pozitívnej vlne po utorkovej stabilizácii paniky vyvolanej prekvapivým odhlasovaním odchodu Británie z EÚ, tento týždeň sentiment vychladol a média skloňujú prevažne negatívne správy. Začiatok týždňa ovplyvnil sviatok nezávislosti v USA, kde parkety ostali v pondelok zatvorené.

Európske indexy dnes knihujú tretí deň strát po štyroch ziskových dňoch. Správne sme minulý týždeň predpokladali, že trh sa stane načas viac obchodnícky a volatilita nejaký čas zostane jeho súčasťou. Nateraz nám vychádza aj označenie vrcholu v piatkovom dennom komentári, kde sme jasne uviedli, že napriek vtedy prebiehajúcej rely akcií ich nenakupujeme a trh začíname shortovať. Čo sa teda od piatku vo svete zmenilo?

Investori v prvom rade rozpoznávajú detaily potenciálnych dopadov Brexitu na európsku a následne svetovú ekonomiku. Centrálne banky zostávajú zdržanlivé v podpore hospodárstva a trhov. Bezpečné aktíva naďalej lámu každým dňom nové rekordy. Investičná a ekonomická dôvera padá. Dlhodobo nemôžu rásť akcie i dlhopisy. Niekto z nich sa musí mýliť a spravidla to bývajú akcioví investori.

Libra dnes klesá na nové 31-ročné minimum. Voči doláru sa dostala pod 1,30 dolára za libru. Bank of England včera znížila kapitálové vankúše pre banky, čím uvoľnila bankové rezervy v objeme 5,7 mld. libier. Tie predstavujú potenciálne až 150 mld. libier nových úverov. Máme určité pochybnosti, či tieto peniaze nájdu aj dopyt.

Britský minister financií George Osborne navrhol znížiť daň z príjmu pre firmy o 5 %. Veľká Británia by sa tak stala veľkou ekonomikou s jednoznačne najnižším daňovým zaťažením korporácií. Cieľom je udržať biznis v krajine. Rozpočtový výsledok tohto opatrenia by však nebol asi veľmi pozitívny.

Prvé kolo volieb lídra konzervatívcov vyhrala Theresa Mayová. S prehľadom za sebou nechala radikálnejších kandidátov. No ani tento fakt neviedol k stabilizácii európskych trhov.

Spúšťačom výpredajov libry a európskych akcií bolo zmrazenie výberov z troch veľkých britských realitných fondov. Tie pocítili veľké redemácie po odhlasovaní Brexitu v referende. Nehnuteľnosti však nepatria medzi likvidné aktíva, ich predaj je dlhodobý a hlavne v čase, kedy sa investičný svet zbavuje librových aktív a kapitál opúšťa krajinu. Až tieto správy viedli k zásadnejšiemu uvedomeniu si dopadov hlasovania na britskú a európsku ekonomiku, či finančné trhy.

ECB v piatok sklamala investorov úpenlivo očakávajúcich uvoľnenie podmienok kvantitatívneho uvoľňovania. Menová autorita naďalej preferuje vyčkávaciu taktiku a chce poznať prejavenie sa dopadov Brexitu. Inflácia v eurozóne sa navyše v júni mierne oživila.

Média momentálne často skloňujú taliansky bankový sektor ako zdroj nových problémov pre celú Európu. Dôvodom samozrejme nie je Brexit, ktorý len vypustil džina z fľaše. Problémom je 360 mld. eur nesplácaných úverov na knihách tamojších bánk. Ich akcie od britského referenda v priemere stratili tretinu hodnoty.

Pri Taliansku nové spoločné európske pravidlá záchrany bánk narážajú hneď na nepríjemnú realitu. Bruselská legislatíva navrhnutá po kríze chce limitovať sanáciu bánk z peňazí daňových poplatníkov. Preto sa Európska komisia stavia negatívne k talianskemu návrhu naliatia 40 mld. eur do bánk vládou a nákupov nevýkonných aktív z bankových súvah. Dedičstvo finančnej a dlhovej krízy už musí byť v Taliansku vyriešené, kde je aktuálne takmer každý piaty úver nesplácaný.

A nelichotivú situáciu majú i iné európske banky. Akcie Deutsche Bank padli na nové historické minimum, čo nie je signálom normálnej stabilnej situácie v Európe. Niekoľko komentátorov banku prirovnalo k európskemu Lehmanu. Odhadujú, že hrubá derivátová expozícia banky je viac ako 70 biliónov dolárov z celkovej nominálnej hodnoty svetového derivátového trhu 550 biliónov dolárov. Nemecké ročné HDP sú 4 bilióny dolárov.

Sentimentu nepridávajú ani odhady analytikov ohľadom čínskeho bankového sektoru zaťaženého extrémnym dlhom zverejnené v pondelok agentúrou Bloomberg. Až 62 % ekonómov a analytikov očakáva, že čínske banky budú musieť byť sanované štátom do dvoch rokov. Na túto skutočnosť my upozorňujeme už niekoľko rokov.

Podľa nášho názoru k veľkej opatrnosti nabáda vývoj bezpečných aktív vo svete. Dlhopisy každý deň lámu rekordy. Tento stav trvá už niekoľko týždňov a pravidelne naň upozorňujeme v ostatných týždňoch. Na historické minimum padli výnosy amerických vládnych dlhopisov, do záporných hodnôt sa dnes prvýkrát v histórii pozrelo úročenie 20-ročného japonského vládneho dlhopisu. Nové minimá výnosov hlási väčšina európskeho dlhu.

Najmenší od začiatku roka 2008 je rozdiel medzi výnosom 10-ročného amerického vládneho dlhopisu a výnosom 2-ročného. Plochá výnosová krivka vždy indikuje blížiacu sa recesiu a problémy.

Zlato včera zavrelo najvyššie od marca roka 2014 a dnes si opäť pripisuje na poludnie viac ako percento. Posilňuje japonský jen a dolár, no čínsky juan je naopak naďalej prudšie devalvovaný.