Chcem investovať
Centrálne banky podporili trhy, OPEC ropu
23. 02. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Trhy sa pozreli na nové minimá v uplynulých dvoch týždňoch, aby následne zažili silnú korekciu strát.

Priebeh obchodovania vo februári priniesol nové niekoľko ročné minimá na viacerých svetových akciových indexoch. Napriek tomu boli uplynulé dva týždne diametrálne odlišné. Kým druhý februárový týždeň sa niesol v značne negatívnom duchu, až panike, tretí privial na trhy masívnu korekciu.

Príčiny poklesu sa nezmenili. K obavám o stav svetovej ekonomiky a objemy dlhu v nej sa pridali prudšie výpredaje európskych bánk, ktoré ťahali finančný sektor nadol vôkol sveta. Detaily o dianí v odvetví si môžete prečítať v samostatnom komentári.

O obrat v trende trhov sa postarali hlavne centrálne banky, stabilná ropa ťažiaca zo špekulácii ohľadom zníženia produkcie OPECu, či rast cien kovov.

Viacerí členovia FEDu naďalej naznačujú, že bude rozumné so zvyšovaním sadzieb počkať. Trh absolútne nateraz vylúčil ďalšie utesnenie v tomto roku. Na tieto správy dolár oslabil až na 4-mesačné minimum.

Mario Draghi však opäť naznačil rozšírenie stimulov na marcovom zasadaní, ktoré začínajú investori stále viac oceňovať, najmä po prudkom prepade akcií a dlhopisov bánk. Euro následne začalo opäť slabnúť a okrajovať straty dolára.

Stabilne sa z týždenného sviatku vítania nového lunárneho roka vrátili čínske trhy. Tamojšia centrálna banka navyše posilnila juan a naďalej na trhy leje likviditu, čo tiež podporilo náladu.

V minulom týždni sa prekvapivo stretli ministri energetiky Ruska a Saudskej Arábie v Katare, kde sa dohodli na zmrazení produkcie na januárových úrovniach. Irán sa nakoniec vyjadril, že sa prikláňa k dohode, no produkciu chce po zrušení embarga ďalej navýšiť. Správy priniesli určitú podporu pre ropu. Zásoby v USA navyše zastavili svoj rast a prudšie začala padať i tamojšia produkcia (skoro o 1% za dva týždne).

Absolútnym víťazom uplynulého diania je zlato, ktorého zisky už dosahujú od začiatku roka 14%. Profitovali aj iné bezpečné aktíva ako dlhopisy silných krajín a japonský jen.

Sledujeme aj rozhovory o úprave podmienok európskych zmlúv, ktoré požaduje Británia, aby ostala členom únie a primárky v USA, ktoré sú nateraz veľmi tesné medzi populistickými kandidátmi a reprezentantmi tradičných politík dvoch partají.

Výhľadovo budú na sklonku mesiacov pútať hlavne dáta. US ekonomika naznačila známky stabilizácie a zlepšenia ukazovateľov. Za Atlantikom vyzdvihujeme nezamestnanosť, druhé čítanie HDP, ISM indexy, osobný príjem a spotrebu, obchodnú bilanciu, spotrebiteľskú dôveru, predaje domov a objednávky tovarov. Skutočne široká plejáda dát. V Európe pôjde hlavne o jemné údaje ako dôvera EK a IFO, PMI indexy, inflácia, maloobchod a vývoj peňažnej masy.

Sme názoru, že do zasadania ECB 10. marca by sa trhy ešte mohli pozrieť vyššie, no na dlhšom horizonte stále v priebehu tohto roka vidíme nové minimá.