Chcem investovať
Ceny bytov v Bratislave naďalej rastú
08. 08. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Podľa údajov NBS rástli ceny bytov na Slovensku aj v druhom štvrťroku tohto roka. Hoci sa tempo rastu spomalilo, za posledný rok sa ceny bytov zvýšili o takmer 10 % (v tomto kalendárnom roku o 3,4 %). Ceny trojizbových bytov prekročili historické maximá z roku 2008 a zaradili sa tak k štvorizbovým a päťizbovým bytom, ktoré svoje historické maximá prekonali už v uplynulom roku.

Cena za štvorcový meter jednoizbových a dvojizbových bytov síce ešte nepresiahla predkrízové úrovne z roku 2008, treba však poznamenať, že podľa údajov NBS je meter štvorcový jednoizbového bytu o približne 16 % drahší ako meter štvorcový trojizbového bytu. Postupne dochádza aj k znižovaniu výmery bytov, čím ich jednotkové ceny rastú opticky pomalšie.

Za posledné tri roky sa ceny bytov na Slovensku zvýšili o štvrtinu. Najviac vzrástla cena za meter štvorcový v jedno a dvojizbových bytoch. Tieto čísla zvyšujú v ľuďoch chuť podieľať sa na tomto raste a súčasne znižujú ich ostražitosť. Utešovať sa, že trh nehnuteľností na Slovensku ešte stále nedosiahol úrovne roka 2008 je ako tešiť sa zo zľavy 50 % na tovare, ktorý predtým prudko zdražel o 150 %…

Investovanie do nehnuteľností má svoje špecifiká, ale aj riziká. V prvom rade si vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu a zabezpečenie pravidelného výnosu v podobe príjmu z prenájmu, stojí čas, energiu a peniaze. Premena nehnuteľnosti na peniaze taktiež nie je zadarmo (poplatky realitnej kancelárii, katastrálnemu úradu a pod.) a môže nejaký čas trvať. Výnosy z prenájmu nehnuteľnosti, ako aj predaj nehnuteľnosti do piatich rokov od nákupu podliehajú zdaneniu.

Z dlhodobého hľadiska prekonávajú ceny nehnuteľností infláciu o približne 2 – 3 % ročne, čo zodpovedá výnosom investície do dlhodobých štátnych dlhopisov. Nie je to žiadna zázračná investícia. Takmer každý, kto niekde býva, si myslí, že nehnuteľnostiam rozumie. Niet sa potom čo diviť, že medzi piatimi najväčšími investičnými bublinami všetkých čias figurujú práve dve realitné. Na treťom mieste za „Tulipánovou mániou“ a „Bublinou Južného mora“ sa umiestnila „Japonská realitná bublina“ z konca osemdesiatych rokov a na piatom mieste „Americká realitná bublina“ spred pár rokov. Ak teda budete uvažovať o kúpe investičnej nehnuteľnosti, myslite na to, že ceny nehnuteľností môžu aj klesať a prázdna nehnuteľnosť je len kopou tehál (betónu)…

Autor: