Chcem investovať
Ceny nehnuteľností si proti vírusu vytvorili imunitu. Dokedy budú rásť?
11. 11. 2020 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Zdražovanie bývania nezastavila podľa NBS ani celosvetová pandémia. Medziročne sa ceny nehnuteľností zvýšili v treťom štvrťroku o takmer 12 %. Za posledné tri mesiace je bývanie drahšie o 3,5 %. Vývoj na realitnom trhu si udržuje stabilné tempo rastu z predchádzajúcich období. Najvýraznejšie k zdražovaniu prispel tradične Bratislavský kraj. Z analýzy NBS ďalej vyplýva, že na celkovom raste cien nehnuteľností sa vo vyššej miere podieľal rast cien bytov. Tie v prepočte na štvorcový meter zdraželi v rámci celého Slovenska v priemere o 30 € a dostali sa na hodnotu 2 054 €/m2. Najrýchlejšie medzi štvrťrokmi rástla cena 4-izbových a 2-izbových bytov. Priemerná cena domov sa zvýšila o 39 € na 1 335 €/m2.

Východ a stred v zdražovaní vedú

V porovnaní s uplynulým štvrťrokom zdraželi nehnuteľnosti takmer vo všetkých regiónoch. Obrat zaznamenala Banská Bystrica, kde ceny bývania rástli najvyšším tempom. V druhom štvrťroku bola jediným regiónom, v ktorom bývanie nezdraželo. Po prudkom raste, naopak, spomalila dynamika cien v Košickom kraji. Ceny bývania klesli medzi štvrťrokmi v Trnave. Ak sa však na vývoj pozrieme z medziročného hľadiska, bývanie zdraželo vo všetkých krajoch. Najvýraznejšie v Košickom – až o 35 %. Nasleduje Banskobystrický kraj, kde boli ceny nehnuteľností ešte pred rokom nižšie o 25 %.

Koronavírus napáchal v ekonomike mnohé škody, v dôsledku čoho sa očakávalo výrazné zhoršenie vývoja miezd. Skutočnosť však bola lepšia než predpoklady. Dostupnosť bývania preto zostáva prevažne nezmenená. Najmenej dostupné bývanie pozorujú analytici NBS naďalej v Žilinskom a Košickom kraji. Svetlou výnimkou je Trnavský kraj, kde sa situácia s dostupnosťou bytov mierne zlepšila.

Stavia sa menej, ceny budú ďalej rásť

Žijeme v období zvýšenej volatility na finančných trhoch. Ceny nehnuteľností si napriek všetkému doteraz udržujú svižné tempo rastu. Svet sa zmieta v druhej vlne pandémie, s ktorou sú, pochopiteľne, spojené aj obavy o výkon hospodárstva. „Jedným z dôvodov doterajšieho dynamického rastu cien je bezpochyby aj očakávanie, že krízová situácia čoskoro pominie. Je však otázne, či bude tento optimizmus v spoločnosti naďalej pretrvávať a do akej miery sa jeho potenciálna zmena podpíše na aktivite na realitnom trhu,“ vysvetľuje Roman Vrbovský, analytik NBS.

Jednou z hlavných príčin rastu cien nehnuteľností je vývoj ponuky na bývanie. Analytici NBS však upozorňujú, že posledné dáta z odvetvia stavebníctva pôsobia pesimisticky. „Počet dokončených bytov (vrátane bytov v rodinných domoch) bol v 2. štvrťroku 2020 o vyše 6 % nižší, než v rovnakom období v predchádzajúcom roku, počet začatých bytov klesol takmer až o 19 %. Tuzemská produkcia bytových budov klesla v auguste o 21 %, predtým v júli sa znížila o 16,6 %,“ konštatujte Vrbovský. Keďže za rýchlym tempom rastu nehnuteľností bola v poslednom období výrazná prevaha dopytu nad ponukou, zdá sa, že spomalená výstavba cenám bývania neprospeje a naďalej budú rásť.