Chcem investovať
Česká koruna dostala ďalší impulz
08. 08. 2017 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Česká národná banka zavelila k obratu a zahájila proces uťahovania menových opaskov na Starom kontinente. Prvý krát od roku 2008 zvýšila základnú úrokovú sadzbu, čím ukončila deväťročné obdobie nulových sadzieb, ktorými sa snažila podporiť české hospodárstvo. V tomto roku sa k podobnému kroku odhodlali len centrálne banky v USA a Kanade.

ČNB reagovala na pokračujúcu expanziu českej ekonomiky, rekordnú mieru nezamestnanosti na trhu práce a akcelerujúce mzdy, ktoré sa prejavili v raste spotrebiteľských cien nad inflačný cieľ. ČNB navyše zabila dve muchy jednou ranou, keďže vyšším úročením nepriamo ochladí aj hypotekárny trh. Ceny nehnuteľností kontinuálne rastú a držia sa blízko historických maxím.

Koruna bezprostredne reagovala na tento krok posilnením a prelomila hranicu 26 českých korún za euro. Guvernér ČNB Jiří Rusnok sa na margo ďalšieho vývoja úrokových sadzieb vyjadril, že vzhľadom na pokračujúcu uvoľnenú menovú politiku Európskej centrálnej banky môže normalizácia sadzieb trvať dlhší čas a bude závisieť aj od domácich ekonomických podmienok.

Nezastaviteľné euro

Európska centrálna banka ponechala podľa očakávaní aktuálne uvoľnené nastavenie menovej politiky bez zmeny. Vzhľadom na nízke inflačné tlaky v krajinách platiacich eurom zdôraznila potrebu pokračovať vo výraznej menovej expanzii. Aj napriek tomu, že Mario Draghi sa na tlačovej konferencii snažil nedať euru dôvod na ďalší rast, trhy na to neskočili. Investori totiž očakávajú, že vzhľadom na akcelerujúci rast ekonomiky eurozóny pristúpi spoločná centrálna banka k úprave programu kvantitatívneho uvoľňovania už na jeseň. Eurodolár takýto krok oceňuje. Vyšplhal sa na dva a pol ročné maximum.

Grécko otestovalo apetít trhov

Grécko sa prvý krát po troch rokoch úspešne vrátilo na finančné trhy. Emitovalo päťročné štátne dlhopisy v objeme troch miliárd eur s výnosom pod piatimi percentami. Pre vládu Alexisa Tsiprasa to po rokoch bolestivých a doma nenávidených reforiem predstavuje určitú úľavu. Investorom dodali impulz, že Grécko je opäť schopné postaviť sa na vlastné nohy.

Treba však poznamenať, že finančné prostriedky získané z emisie nového dlhu, Grécko nespasia. Dlh krajiny dosahuje 180 % HDP krajiny, čo hneď po Japonsku predstavuje druhú najvyššiu mieru zadlženia na svete. Hlavný motív vydania dlhopisov preto treba hľadať inde. Je ním testovanie apetítu trhov pred koncom záchranného programu, ktorý je naplánovaný na budúce leto. Dovtedy sa grécka vláda bude uchádzať o priazeň investorov ešte niekoľkokrát.

OPEC zaintervenoval v prospech ropy

Cena americkej ľahkej ropy WTI na svetových trhoch opäť po mesiaci prekonala hranicu 50 USD za barel a zaznamenala jeden z najlepších týždňových nárastov od začiatku roka. Dôvodom boli závery v poradí zo štvrtého stretnutia ropného kartelu OPEC s nečlenskými krajinami ohľadne monitorovania dodržiavania ropnej dohody. Minister energetiky Saudskej Arábie uviedol, že jeho krajina zníži produkciu ropy nad limit dohody a ruský minister energetiky Alexander Novak odporučil, aby sa platnosť dohody v prípade nutnosti opäť predĺžila.

Apple hlási rekordné výsledky

Akcie Applu po zverejnení výsledkov za druhý kvartál roka zamierili na historické maximum. Spoločnosť oznámila, že v druhom kvartáli roka hospodárila s čistým ziskom 8,72 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast takmer o 12 %. Predajnosť kľúčového produktu iPhonu vzrástla o 2 %. Pozitívnym prekvapením bol aj nárast predajnosti iPadov (medziročne vzrástol o 15 %) a hodiniek Apple Watch (o 50 %).

Fanúšikovia Applu a investori sa už začínajú sústrediť na uvedenie nového modelu – iPhonu 8. Predaj by mala spoločnosť zahájiť na jeseň tohto roka. Jeho hlavnými prednosťami by malo byť bezdrôtové nabíjanie, OLED displej či 3D senzor na rozšírenú realitu. Nové modely zvyčajne vyvolávajú nákupné šialenstvo, čo by sa opäť pozitívne odrazilo na predajnosti a hospodárskych výsledkoch spoločnosti.

Leto na trhoch

Pokojná letná atmosféra panuje aj na finančných trhoch. Zobchodované objemy sú vzhľadom na menšiu aktivitu investorov podpriemerné, v dôsledku čoho si ceny väčšiny aktív udržiavajú svoje ocenenia. Počas augusta by k výraznejšej zmene menovej politiky nemala pristúpiť žiadna z kľúčových centrálnych bánk a relatívny pokoj by mal panovať aj na politickej scéne. Akciové indexy na oboch stranách Atlantiku ovplyvní pokračujúca výsledková sezóna spoločností za druhý štvrťrok. Zatiaľ je úspešnejšia pre Starý kontinent. Ziskovosť európskych spoločností zahrnutých v akciovom indexe Stoxx 600 medziročne rastie o viac než 20 %, zatiaľ čo rast ziskovosti amerických firiem z indexu S&P 500 je v rovnakom porovnaní polovičný.