Chcem investovať
Čínska ekonomika rástla v druhom kvartáli silnejšie
15. 07. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Utorkové obchodovanie sa nieslo v pomerne pokojnom duchu. Na zmiešané nočné výsledky z Ázie zareagovali európske indexy pri otvorení trhov miernym poklesom. V priebehu dňa absentovali výrazne negatívne správy prichádzajúce z Grécka, kde premiér Tsipras presviedčal koaličných i opozičných poslancov o nutnosti podporiť navrhované reformy. Schvaľovanie reforiem dohodnutých s predstaviteľmi eurozóny v pondelok sa má uskutočniť dnes o 15 hodine.

Počas utorka MMF zverejnila správu o situácii v Grécku, ktorá vraví, že poskytnutie úveru Grécku v plánovanej výške cca 86 miliárd euro možno nebude dostatočné. Tiež sa očakáva nárast dlhu Grécka do dvoch rokov a prekročenie hranice dlhu 200% HDP. Aj preto je otázne či nakoniec európski predstavitelia spolu s ostatnými veriteľmi nepristúpia k natoľko odmietanému odpisu dlhov v určitej výške.

Európske trhy včera od rána posilňovali a uzavreli v miernom zisku. Americké trhy rovnako uzatvárali deň v zisku, pričom rast cien podporili zverejnené výsledky firiem, medzi ktorými prevažovali pozitívne prekvapenia, najmä na strane ziskov firiem. Rovnako boli včera zverejnené slabšie čísla maloobchodných tržieb v USA, čo podporilo rast trhov v reakcii na očakávané odloženie rastu úrokových sadzieb FEDom na najbližších zasadnutiach.

Z komoditných trhov treba určite spomenúť ropu, kde sme Vás už včera informovali o dosiahnutí dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami. Vzhľadom na očakávaný postupný nárast produkcie čierneho zlata v tejto krajine ropa okamžite po oznámení dohody oslabila o 2,5%, následne však deň uzavrela paradoxne v zisku.

Dnešné nočné obchodovanie v Ázii bolo poznačené zverejnením hodnoty rastu HDP v Číne. Zverejnený 7% rast v druhom kvartáli prekonal očakávania analytikov stanovené na úrovni 6,8%, ani to však nestačilo čínskym indexom, ktoré výrazne strácali. Spomaľovanie čínskej ekonomiky sa stalo všeobecne známym faktom, a preto zverejnená hodnota iba signalizuje, že v najbližšom období netreba očakávať dodatočné stimuly. To investorov nepotešilo, a preto čínsky akciový index Shanghai Composite poklesol o 3,03%.

V Európe dnes očakávame spomínané hlasovanie v gréckom parlamente, francúzsku júnovú infláciu a britskú nezamestnanosť a za Atlantikom sa dnes zverejňujú inflačné dáta producentov a priemyslu. Rovnako dnes bude na trhy vplývať pokračovanie výsledkovej sezóny. Svoje hospodárenie zverejnia giganti ako Intel, Bank of America, Netflix alebo Blackrock. V USA stredu môžeme označiť aj za deň FEDu, keďže k mikrofónom sa postavia až štyria centrálni bankári, medzi nimi i samotná šéfka Janet Yellenová.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 108 95 +0,45%
 Stoxx 600 398,30 +0,46%
 Euro/dollar 1,1009 +0,06%
 Zlato 1 156,06 -0,17%
 Ropa WTI 53,04 +1,61%