Chcem investovať
Čínske akcie sú už -20% od začiatku roka
18. 01. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Piatok sme uzavreli opäť v stratách, index Nasdaq 100 bol počas dňa až -4%, skončil však -2,8%. S&P500 klesol o 2,2% a dostal sa tak na minimá zo septembra.

  • Ďalší týždeň uzavreli akcie v červených číslach
  • Wells Fargo a Citigroup sklamali očakávania
  • Zvýšenie ťažby Iránu tlačí ropu na minimá
  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v Marci už klesla na 27%
  • FED napriek tomu trvá na svojich predošlých vyjadreniach

Ďalšou dôležitou technickou úrovňou je 1800, čo je spodok výpredajov z augusta. Americké indexy sú zatiaľ -8% v roku 2016, zatiaľ čo Európa okolo -11%.

Čínsky index Shanghai composite uzavrel takmer o 10% nižšie za týždeň, celková strata tohto roka je tak okolo 20%. Objavili sa totiž správy, že čínske banky prestali akceptovať akcie malých spoločností ako kolaterál za pôžičky. Dopad poklesu na reálnu ekonomiku bude pravdepodobne limitovaný, čínska vláda má dostatočné zdroje na prekonanie recesie, a postupne sa transformuje z exportného hospodárstva na služby a domácu spotrebu.

Maloobchodné predaje aj priemyselná výroba za december mierne sklamali analytikov, čo zhoršilo piatkový pokles. Pozitívny bol prieskum spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity, celková spotreba totiž predstavuje väčšinu hrubého domáceho produktu. Jeho rast za 4. kvartál sa čaká na úrovni 0,5%, zatiaľ čo niektorí ekonómovia hovoria o poklese 1%.

V Západnej Európe zatiaľ pokračuje mierny rast hospodárstva. Priemyselná produkcia stúpla o 1,1%, zatiaľ čo registrácie nových áut sa dostali na 5-ročné maximá, na úrovni 900 000 mesačne sú však stále pod pred krízovými hodnotami. Prvé dáta o HDP v Nemecku naznačujú 0,25% rast v štvrtom kvartáli, a 1,5% za 2015, čo je podobné ako v predošlom roku.

Ropa mala ďalší ťažký deň a stratila takmer 6%, od začiatku roka je už o 20% nižšie. Dôvodom výpredaja bola správa od agentúry Reuters, podľa ktorej stúpla produkcia Iránu o 20% oproti decembru, a v januári pravdepodobne dodá až 1,1 milióna barelov denne. Energetický sektor bol tak v piatok opäť jedným z najhorších. Prezident FEDu, William Dudley, v New Yorku navyše uviedol, že očakávajú rast HDP mierne nad dlhodobým trendom, čo naznačuje pokračovanie v plánovaných 4 zvýšeniach sadzieb v tomto roku. Toto vnímame ako najnegatívnejší a hlavný faktor, ktorý dokáže otočiť býčí trh na akciách.

Wells Fargo a Citigroup sklamali očakávania výsledkov, pričom poklesli 3,5% a 6%, čo malo zlý dopad na celý finančný sektor. Pri stúpajúcich sadzbách však banky dokážu zvýšiť zisky, a to vďaka tomu, že úroky na pôžičkách rastú rýchlejšie ako na vkladoch, čím sa zvyšujú marže.

Tento týždeň nás čaká zasadanie ECB a prieskumy PMI z Európy. Inflácia ostáva na nízkej úrovni, uvoľnená monetárna politika tak bude pravdepodobne pokračovať.