Chcem investovať
Čínske elektromobily dobíjajú svet. Pre investorov sú lákavou príležitosťou
01. 02. 2021 Čas čítania: 4 min
Blog
Blog

Elektromobilita je v Európe už dlhodobo diskutovaná téma. Zatiaľ, čo u nás sa polemizuje o tom, či ide o naozaj ekologickejšiu formu dopravy, Čína sa chopila príležitosti a výrobe elektromobilov dominuje.

Obrovský potenciál domáceho trhu

Počet automobilov v Európe na 1 000 obyvateľov je na úrovni 610 kusov. Nárast ich počtu v posledných desiatich rokoch bol v priemere na úrovni 2,2 % ročne. Je to najmä preto, že takmer každý už auto vlastní a trh je pomerne nasýtený. Dochádza len k obmene vozového parku. Rast automobilov je silnejší v krajinách, kde sa postupne zvyšuje životná úroveň. Po európskych cestách jazdí 312 mil. áut. V USA pripadá na 1 000 obyvateľov dokonca až 838 motorových vozidiel, po cestách ich tam jazdí 287 mil. Čína eviduje len 196 vozidiel na 1 000 obyvateľov. Pričom rast v posledných 10 rokoch bol na úrovni 15 % ročne. To vytvára obrovský priestor na budúci rozmach. Dôvodom je stále silnejúca stredná vrstva. Celkový počet vozidiel v Číne je na úrovni 340 mil. kusov. Podľa University of California sa očakáva, že do roku 2022 by sa počet automobilov v Číne mohol zvýšiť na 420 mil. Do roku 2030 by mal dosiahnuť až 500 mil. kusov. To by predstavovalo rast nových vozidiel o 4,4 % ročne.

Elektrická budúcnosť

Očakáva sa, že medzi rokmi 2019 a 2026 sa globálny trh s elektrickými vozidlami zvýši takmer päťnásobne, aby sa do roku 2026 dosiahol odhadovaný objem 567 mld. USD. To predstavuje ročný rast na úrovni okolo 15,6 %.

Elektrické vozidlá sa v posledných rokoch stali pre spotrebiteľov oveľa atraktívnejšou voľbou vďaka zvýšenému dojazdu, životnosti batérie, efektívnosti a cenovej dostupnosti. Elektromobily zaujali automobilový trh najmä v štátoch severnej Európy, kde sú vysoké štátne dotácie. Predpokladá sa, že v Číne sa predaj elektrických vozidiel zdvojnásobí už v roku 2021. Počet vozidiel by mal dosiahnuť približne 3,7 mil. Napriek tomu je Čína najväčší používateľ elektrických áut. Po jej cestách ich jazdí viac ako 1,8 mil. Elektrické vozidlá sa v Číne považujú za budúcnosť, pričom trh a dopyt budú neustále rásť. Očakáva sa, že elektrické vozidlá budú do roku 2025 predstavovať 25 až 50 % celého trhu s osobnými vozidlami v krajine.

Najpredávanejšie elektrické vozidlá v Číne počas roku 2020

Zdroj: Global X

Investičná príležitosť

Čínske automobilky sa dajú nateraz obchodovať len cez ETF fond umiestnený na burze v Hong Kongu. Global X China Electric Vehicle ETF zahŕňa výrobcu elektromobilov BYD a ďalšie spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výrobe polovodičov či na celkovej elektrickej infraštruktúre. Nevýhodou tohto fondu je, že nateraz je obchodovateľný iba v HKD. Druhou alternatívou je ETF fond s názvom DRIV – Global X Autonoums and Electric Vehicles ETF. Obsahuje všetky svetové spoločnosti, ktoré vyrábajú elektrické autá, podieľajú sa na výrobe polovodičov alebo na vývoji autonómnej jazdy. Zahŕňa spoločnosti Tesla, Apple, Google, Nio, či Nvidia. Čínske firmy však v tomto indexe majú len minoritné zastúpenie 8 %, pretože ich trhová kapitalizácia je oproti americkým konkurentom nateraz nízka. Treťou alternatívou pre investorov je nakúpiť jednotlivé akcie. Na amerických burzách sú v USD dostupné tri čínske automobilky, a to Nio, Xpeng a Li Auto. Hovorí sa o ich svetlej budúcnosti, ktorá však môže byť sprevádzaná aj cenovými bublinami pri ich akciách.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.