Chcem investovať
Čo ponúkne výsledková sezóna za tretí kvartál?
06. 10. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Významným katalyzátorom, na ktorý budú investori okrem iného sústrediť svoju pozornosť v nadchádzajúcich niekoľkých týždňoch, je výsledková sezóna. Tá oficiálne odštartuje tento týždeň. Spomaľovanie svetovej ekonomiky, silný dolár a prepad cien komodít sa v ostatných kvartáloch negatívne podpisujú pod vývoj ziskovosti. Bez rastúcich výsledkov hospodárenia ťažko budú investori tlačiť ceny akcií vyššie. Preto bude sezóna určite pozorne sledovaná. Investori chcú vedieť, do akej miery trpí americký biznis na aktuálne makroekonomické témy vo svete.

Pre tretí kvartál ostatné piatkové odhady spoločnosti FactSet očakávajú medziročný pokles zisku spoločností indexu S&P 500 o 5,1% na 29,01 USD. Na začiatku kvartála (koniec júna) očakávania predpokladali o percento nižšie zisky. Skutočný pokles by znamenal pokles ziskovosti dva kvartály v rade, čo by bolo prvýkrát od roku 2009. Zároveň ide o najvýraznejší pokles od tohto obdobia. Príjmy by mali poklesnúť o 3,4%, kým na začiatku kvartála sa odhadovalo 2,5%-né zníženie. Tržby potenciálne poklesnú tretí štvrťrok v rade, čoho svedkami sme tiež neboli od roku 2009.

Negatívny vývoj ziskovosti sa predpokladá až pri šiestich základných odvetviach na čele s energetikou (-64,5%), producentmi komodít a materiálov (-13,7%) a priemyslom (-5,9%). Naopak najsilnejšie rasty profitov sa očakávajú v telekomunikáciách (17,8%) a výrobcoch tovarov dlhodobej spotreby (10,3%) na čele s automobilkami, internetovým maloobchodom, všeobecným obchodom a stavebníctvom. Po vyňatí energetického sektora by zisky indexu mali stále medziročne rásť. Najväčší pozitívny príspevok sa očakáva od Bank of America.

Nepredpokladáme prevratnú výsledkovú sezónu. Nakoniec vzhľadom na vývoj jednotlivých tried aktív (komodity), rast úročenia a pomalší rast svetovej ekonomiky, či klesajúce marže ťažko možno očakávať zázraky. Negatívne očakávania by však mali byť v cenách. Možno opäť predpokladať tradičný scenár znižovania odhadov s ich následným prekonaním. O prekvapenia síce nemusí byť núdza, no v sumáre firmy očakávania prekonajú. Kritický bude samozrejme výhľad. Ten bude určite chúlostivý, keďže naďalej predpokladáme spomaľovanie svetovej ekonomiky, ktoré by nemalo ostať bez odozvy v reportoch. Tým pádom výsledková sezóna môže viesť len k menšej neinšpirúcej rely, ktorá bude následne v dôsledku iných rizík opätovne asi vypredaná.