Vstup do nového týždňa vyšiel presne podľa našich očakávaní. Absencia amerických obchodníkov kvôli sviatku Dňa Kolumbusa a prázdny kalendár viedli k podstatne nižším zobchodovaným objemom a pokojnému vývoju akcií. To však neplatí o komoditách, kde došlo k výraznejšej korekcii predchádzajúcich silných niekoľkodňových ziskov, rovnako ako sme včera naznačili.
Akciové trhy v Európe v pondelok mierne stratili. Konštruktívna nálada z Ázie vyvolaná ohlásením dodatočných stimulov čínskou centrálnou bankou sa tak nepreliala na starý kontinent a do USA. Americké akcie však dokázali v málo volatilnom dni vytlačiť mierne zisky. Vývoj obchodovania prebiehal v úzkom pásme a indexy sa viackrát pozreli do zelených i červených čísel. Investori nemali odvahu k zásadnejším transakciám pri zavretých dlhopisových trhoch. Po silných rastoch v uplynulom týždni tak došlo k vysoko pravdepodobnej konsolidácii. Negatívny vplyv mali producenti komodít a energetické spoločnosti. Naopak lídrami boli utility, tovary dlhodobej spotreby a zdravotníctvo.
Správam dominovali informácie z korporátneho sveta. Súkromná spoločnosť Dell sa dohodla na prevzatí firmy EMC venujúcej sa úschove dát za 67 mld. dolárov, čím sa táto transakcia stala historicky najväčšou v odvetví. Kumulovaný objem akvizícií v technologickom sektore v tomto roku sa priblížil maximu z roku 2000. Celkovo rekordný rok akvizičnej aktivity nie je dlhodobo pozitívnym signálom, keďže spravidla predznamenáva blížiaci sa vrchol akciových indexov.
Dnes ráno pokračujú správy oblasti akvizícií. Najväčší svetový producent piva Anheuser-Busch InBev sa nakoniec na tretíkrát dohodol na prevzatí odvetvovej dvojky SABMiller za 69 mld. libier. Táto transakcia je pre zmenu najväčšou v histórii Veľkej Británii. Vzniknutý konglomerát by sa mal stať najväčšou spoločnosťou v odvetví tovarov dennej spotreby podľa viacerých ukazovateľov.
Dramatickejšie pohyby sme včera sledovali na komoditách, ktoré si prešli silný denným obratom (reversal). Väčšina komodít otvárala pondelok v zisku. Išlo o pokračovanie trendu z minulého týždňa a pozitívne vplývali i správy o rozšírení podpory bankových pôžičiek v Číne. Neskôr však OPEC zverejnil svoj pravidelný mesačný report, podľa ktorého produkcia ropy v karteli vzrástla v septembri na trojročné maximum 31,57 mil. barelov za deň. Oproti augustu bola vyššia o 109 tis. barelov. Americká ľahká WTI ropa reagovala v chabom obchodovaní prepadom o 5,1%. Zlato však dokázalo uzavrieť v miernom zisku na trojmesačnom maxime.
Za zmienku stojí ešte prejav členky Rady guvernérov amerického FEDu Laely Brainardovej, ktorá sa včera zaradila medzi holubičí tábor. Brainardová varovala o rizikách spomalenia americkej ekonomiky. FED by mal podľa jej slov zabezpečiť pokračujúce ozdravenie a vyhnúť sa predčasnému zvýšeniu sadzieb. Na otázku, kedy vidí vhodný termín zvýšenia sadzieb a či ho čaká do konca roka, však neodpovedala. Je však zrejmé, že sa radí medzi bankárov, ktorí preferujú odsun prípadného utesnenia menovej politiky do budúceho roka.
Dnes Ázia koriguje predchádzajúce zisky. Optimizmus nenaliala čínska obchodná bilancia, hlavne výraznejší prepad dovozu o 17,7% medziročne v juanovom vyjadrení. Pokles sa prehĺbil oproti augustu i očakávaniam. Na druhej strane bol však pokles exportu najnižší za tri mesiace (-1,1%) a menší ako odhady analytikov. Väčšina ázijských akciových trhov tak uzatvára deň červená. Čínske indexy sa pohybujú vďaka pokračujúcim špekuláciám o ďalších opatreniach vlády okolo nuly. Lokálne meny prevažne oslabujú voči doláru.
V stratách cez percento sa v úvode dňa nachádzajú európske indexy. Euro naďalej posilňuje a dostáva sa cez 1,14 dolára. Zlato padá z trojmesačného maxima okolo pol percenta a rope sa nateraz darí korigovať včerajšie väčšie straty. Energetická surovina by dnes mala zostať volatilnou. Očakávame mesačný report Medzinárodnej energetickej agentúry a večer mesačnú správu o vývoji ťažby v USA od Energetickej informačnej administratívy, ktorá výborne indikuje budúcu produkciu.
Mierne zhustne i ekonomický kalendár, hlavne v Európe. Nemci už sfinalizovali septembrovú infláciu na nezmenenej medziročnej úrovni. Neskôr vývoj spotrebiteľských cien zverejní Veľká Británia a Nemci ponúknu ešte investorskú dôveru inštitútu ZEW. USA zverejnia dôveru malých podnikov. Pozornosť bude pútať i prvá televízna debata demokratických kandidátov pre budúcoročné prezidentské voľby.
Azda najdôležitejšou udalosťou však bude vážnejšie rozbehnutie výsledkovej sezóny. V Európe už hospodárenie zverejnil SAP, ktorý prekonal očakávania a akcia reaguje viac ako 5%-ným rastom. V USA po zavretí trhov výsledky ponúkne najväčšia banka podľa hodnoty aktív JPMorgan, železničný prepravca CSX ako výborný indikátor ekonomickej aktivity a technologický gigant Intel. Pred otvorením trhov čísla zverejní producent tovarov dennej spotreby Johnson & Johnson.