Chcem investovať
Deň prvého zvýšenia sadzieb v USA od 2006!
16. 12. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Rizikové aktíva v utorok so silnými ziskami.

  • Deň pred zasadaním FEDu si akcie pripísali silné zisky.
  • Upokojenie a konštruktívnu náladu priniesli rasty ropy a high-yield dlhopisov.
  • Dôvody vidíme hlavne v short squeeze a likvidovaní pozícií pred FEDom.
  • Najvyššia inflácia v tomto roku podporila zvýšenie sadzieb.
  • Zemný plyn padol na 17-ročné minimum.
  • Dolár posilnil.
  • Kvalitné dlhopisy strácali druhý deň v rade.
  • Dnes prichádza veľký moment svetových finančných trhov – prvé zvýšenie sadzieb FEDu po 9 rokoch.
  • Sme zvedaví na celkový záver stretnutia a finálnu reakciu trhov.
  • Radíme sa skôr do tábora, ktorý tento krok nepovažuje zo strednodobého hľadiska za pozitívny pre finančné trhy a ekonomiku. Čas však ukáže.

Svetové finančné trhy včera nadviazali na pondelkový obrat sentimentu pred dnešným kritickým zasadaním americkej centrálnej banky FED. Akciám pomáhalo zatváranie masívnych short pozícií na rope, ktorá ukončila utorok so slušnými ziskami. Upokojenie prezentovali i high-yield dlhopisy nasledujúc ceny čierneho zlata.

Investori netrpezlivo očakávajú blížiace sa stretnutie centrálnych bankárov, na ktorom by mali zvýšiť sadzby prvýkrát po viac ako deviatich rokoch. Trhy utesneniu politiky aktuálne pripisujú 80%-nú pravdepodobnosť a spomedzi 105 ekonómov a analytikov oslovených Bloombergom len traja predpokladajú ponechanie úrokov nezmenených.

Včerajšiu rely akcií nevyvolala žiadna konkrétna správa. Išlo o mix konania technických obchodníkov reagujúcich na pondelkový obrat vo vývoji trhov, zatváranie short pozícií, vedenie od ropy a špekulatívnych dlhopisov, či nákupy pred potenciálnym zvýšením početnou časťou trhu, ktorá sa stále na tento krok FEDu díva ako na pozitívny signál zo strany centrálnej banky. Zobchodované objemy na akciách boli veľké. Silné zisky rizikových aktív naznačujú plné ocenenie očakávaní prísnejšej politiky.

Napriek tomu osud trhov v najbližších týždňoch, až mesiacoch pevne v rukách drží FED. Negatívny vývoj od začiatku decembra nebol taký dramatický, aby FED prinútil ustúpiť od svojich intencií. Zvýšenie určite nebude ľahkým rozhodnutím pre bankárov ani po takej dlhej príprave finančných trhov. Žiaľ, ich najsilnejším argumentom je reputácia a udržanie kredibility. Utesnenie menovej politiky prichádza v pomerne slabom mieste svetovej ekonomiky, charakterizovanom globálnym spomaľovaním, chýbajúcou infláciou a stupňujúcimi sa systémovými rizikami finančných trhov.

Dôležitá bude každá zmena vyjadrení vo vyhlásení a každé slovo šéfky FEDu Yellenovej na tlačovej konferencii. Menoví tvorcovia sa určite pokúsia v prípade zvýšenia sadzieb zostať čo najviac holubičí a čo najviac tlmiť efekt konca jednej veľkej éry. Stále nevylučujeme ani prekvapenie v podobe nezvýšenia alebo menšieho rastu úrokov ako o 25 bodov.

Trhová reakcia sa veľmi ťažko odhaduje, no favorizujeme na horizonte niekoľkých dní porazené aktíva z ostatného roku a pol. FED masíroval trhy takú dlhú dobu, že v cenách je započítaného až primnoho. Preto má najväčšiu pravdepodobnosť tradičná reakcia v duchu „kupuj špekulácie, predávaj skutočnosť“ („buy the rumours sell the news“). A následne až čas ukáže, či rozhodnutie bolo správne.

Najideálnejším zložením portfólia do zasadania FEDu je dostatočná diverzifikácia, kedy treba mať z každej triedy aktív nejaké zastúpenie. Reakcia sa môže odvíjať niekoľko dní, kým sa definitívne usadí, kým trh strávi novú realitu a kým sa opäť začne dívať dopredu. Každopádne, podľa nášho názoru fundament svetových trhov zostáva slabý a tie navyše strácajú najsilnejšiu podporu z ostatných siedmych rokov. Táto kombinácia nedáva veľa priestoru na optimizmus. Očakávame však odvíjanie 1,5-ročných obchodov ako long dolár, short komodity, short emerging markets apod. Opäť ale skôr pôjde o tzv. „rely medvedieho trhu“ („bear market rally“).

Včera zverejnené americké dáta podporili zvýšenie. Spotrebiteľská inflácia rastom o 0,5% medziročne dosiahla najvyššiu úroveň od konca minulého roka a jadrová inflácia rástla dokonca najsilnejšie od februára roka 2013 (2%). Kontrakciu priemyslu vo svojom okolí naďalej indikuje FED z New Yorku, no report bol lepší ako odhady i novembrový údaj a jeho výhľadová zložka ponúkla známky možného zlepšenia. V Európe rástla investorská dôvera podľa nemeckého inštitútu ZEW a silnejšie boli aj predaje áut.

Ropu nahor tlačilo hlavne zatváranie short pozícií. Dolár otočil ranné straty do zisku okolo pol percenta voči euru. Dlhopisy stratili druhý deň v rade. Zlato dokázalo zaknihovať malý zisk. Priemyselné komodity prevažne strácali. Zemný plyn v USA v dôsledku pokračujúcej teplej predpovede počasia padol na 17-ročné minimum.

Akciové trhy nahor ťahali hlavne energetický a finančný sektor. Prvý reagoval na vyššie ceny ropy a zatváranie shortov. Druhému pomáha rastúce úročenie v ekonomike, ktoré spravidla bankám zvyšuje čisté úrokové marže.

Americkému kongresu sa opäť podarilo odvrátiť zavretie vlády. Demokrati a Republikáni sa dohodli na viacerých zákonoch okolo rozpočtovej politiky. V prvom rade na výdavkoch, na predĺžení daňových úľav a viacerých iných daňových otázkach. Súčasťou zákonov je aj návrh na zrušenie 40-ročného zákazu vývozu ropy z USA, ale aj pokračujúca podpora obnoviteľných zdrojov energie, na čo index solárnych spoločností reagoval 10%-ným rastom za dva dni.

Dnešná streda je dňom s veľkým D. Dôvodom je samozrejme už spomínané zasadanie FEDu. No neostane len pri ňom. Ráno má na trhoch efekt potenciálne uvoľnenie exportu ropy z Ameriky. Čierne zlato reaguje negatívne. Zákon by síce mal pomôcť americkým bridlicovým producentom, no zároveň môže zvýšiť ponuku ropy na svetových trhoch a zintenzívniť konkurenčný boj medzi tradičnými producentmi v arabskom svete a bridlicovými na západe. Ropa je tak dnes ráno zasa červená. Nepomáha jej ani odhad zmeny zásob od American Petroleum Institute, ktorý podľa nočného reportu očakáva zvýšenie o 2,3 mil. barelov. Oficiálne číslo ministerstva energetiky bude zverejnené o 16:30 nášho času.

Na poli dát Európa i USA zverejnia odhady decembrových PMI indexov. Európske čísla sú mierne slabšie oproti novembru, no stále zodpovedajú doterajšiemu tempu expanzie (54). Eurozóna ešte sfinalizuje novembrovú infláciu, októbrový zahraničný obchod a Británia zverejní nezamestnanosť. USA okrem ISM/PMI indexov výroby ponúknu začaté stavby domov, vydané stavebné povolenia a priemyselnú produkciu. Zaujímavými môžu byť výsledky hospodárenia spoločností FedEx a Oracle.

Ázia sa ráno obchoduje zelená druhý deň v rade. Zisky sú dnes presvedčivejšie, no i tak je cítiť opodstatnená opatrnosť. Európa po včerajší masívnych ziskoch nie je schopná nadviazať na konštruktívnu náladu a väčšina tunajších indexov sa nachádza dopoludnia okolo nuly. Podobne sú na tom i dlhopisy a euro. Ropa je červená a zlato s miernym profitom.