Americké akcie otočili straty z úvodu obchodovania a zakončili deň v zelených číslach.
- Nižší nárast zásob pomohol otočiť ceny ropy
- Predaj nových domov v USA poklesol medzimesačne o 9,2% za január
- Viacerí členovia FEDu vyhlásili že podporia zvýšenie sadzieb v marci
- Orange chce znížiť počet telekomunikačných operátorov vo Francúzsku
Európe to však veľmi nepomohlo, nemecký DAX bol takmer -3%. Za vysokou volatilitou bola opäť ropa, ktorá vymazala 3% stratu a ukončila obchodovanie 0,9% v zisku. Dôvodom bolo vyhlásenie americkej energetickej agentúry, ktorá uviedla že zásoby ropy rástli o 3,5 milióna barelov za týždeň k 19. februáru, čo bolo menej než sa čakalo. Išlo tiež o výrazne nižšie číslo, než 7,1 milióna ktoré zverejnil americký ropný inštitút.
Silný pohyb akcií ignoroval aj dáta z realitného trhu, ktoré ukázali medzimesačný pokles predaja nových domov v januári o 9,2% na úrovni 494 000, oproti očakávaným 520 000. Investori si nerobia ťažkú hlavu ohľadom realitného trhu, nízke úrokové sadzby dávajú cenám domov silnú podporu a podobný pokles ako v 2008 je málo pravdepodobný.
Viceprezident FEDu Stanley Fischer včera opäť zopakoval, že členovia monetárnej komisie nevedia presne akým tempom budú zvyšovať sadzby. Tiež komentoval zvýšenú volatilitu na začiatku roku 2016 a dodal, že podobné obdobie v auguste 2011 nemalo viditeľný dopad na ekonomiku. Ďalší členovia Jeffrey Lacker a Esther George uviedli, že sú pripravení podporiť zvýšenie úrokov v marci. Je tak stále neisté ako to dopadne, ale šance vyšších sadzieb sú mizivé.
Online platforma na predaj ručne robených produktov Etsy (ETSY) hlásila lepšie výsledky čo poslalo akcie nahor o 6%. Očakávajú rast 20-25% v nasledujúcich troch rokoch. Od IPO poklesli už viac ako 70%, a sú jednou z ďalších multimiliardových firiem, ktorých cena bola drasticky znížená v poslednom roku.
Známe animátorské štúdio Dreamworks (DWA) hlásilo 36% nárast tržieb, hlavne kvôli niekoľkým úspešným posledným filmom. Akcie stúpli o 22%. Podobne skočil aj Chesapeake Energy (CHK), hlavne vďaka nižšej ohlásenej strate než analytici čakali. Firma bola jedným z najväčších hráčov v bridlicovej rope, pokles cien ich však priniesol blízko k bankrotu. Za posledný rok znížili kapitálové výdavky o 57%, čím si chcú zaistiť prežitie.
Francúzsky mediálny a stavebný gigant Bouygues pohrozil zastavením rozhovorov ohľadom predaja ich telekomunikačnej divízie Orangu. Požadujú 10-15% podiel v Orangi, čomu sa zatiaľ firma vyhýba. Prípadná dohoda by znížila počet veľkých operátorov zo 4 na 3, čo by bez pochyby pomohlo obom.
Dnes budú dôležité objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA a čísla európskej inflácie.