Chcem investovať
Dochádza českým miliardám trpezlivosť ?
20. 04. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Americká ekonomika pokračuje podľa Béžovej knihy FED-u v dobrej kondícii.

  • Česká koruna pokračuje v oslabovaní, na páre s eurom prekonala úroveň 26,9 EUR/CZK.
  • Spotrebiteľské ceny v eurozóne v marci rástli medziročne o 1,5 %.
  • Týždenné zásoby ropy v USA poklesli o milión barelov, ropná produkcia pokračuje v raste.
  • Tržby technologickej spoločnosti IBM poklesli 20. kvartál v rade, akcie odpísali 5 %.
  • Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky spotrebiteľskej dôvery v eurozóne.

Včerajšie obchodovanie na finančných trhoch sa oproti utorku nieslo v pokojnejšom duchu. Ekonomický kalendár poskytol výsledky marcovej inflácie v eurozóne, ktoré skončili podľa očakávaní. Pod výraznejší tlak sa však po výsledkoch týždenných zásob čierneho zlata dostala cena ropy. Dnešný obchodný deň je na výraznejšie dáta chudší. Pozornosť sa sústredí na pokračujúcu výsledkovú sezónu a politické dianie na oboch stranách Atlantiku.

Európske akciové trhy korigovali predchádzajúce straty spôsobené nečakaným ohlásením premiérky Mayovej o predčasných parlamentných voľbách. S odstupom času sa však tento krok javí ako racionálny. Jeho cieľom je posilnenie je získanie silnejšieho mandátu pri vyjednávaní o Brexite. Predčasné voľby so sebou prinášajú určité riziko, avšak investori takémuto kroku zatiaľ dôverujú, čo sa najviac prejavilo na libre, ktorá na páre s dolárom atakuje 6-mesačné maximum.

Širší európsky index Stoxx 600 posilnil o 0,24 % na 377 bodov. Britský FTSE 100 poklesol o 0,46 % na 7 114 bodov, nemecký DAX vzrástol o 0,13 % na 12 016 bodov a francúzsky CAC 40 pridal 0,27 % na 5 003 bodov.

Kombinácia klesajúcich cien ropy, ktorá sa negatívne odrazila na akciách energetických spoločností s neuspokojivými hospodárskymi výsledkami technologickej spoločnosti IBM, ktorej tržby poklesli 20. kvartál v rade (akcie -5 %) ťahali hlavné americké akciové indexy smerom nadol.

Index Dow Jones Industrial Average poklesol o 0,58 % na 20 404 bodov, širší S&P 500 odovzdal 0,17 % na 2 338 bodov a technologický Nasdaq pridal 0,23 % na 5 863 bodov.

Na devízovom trhu hodnota amerického dolára oproti košu najvýznamnejších mien po prepade na trojtýždňové minimum posilnila. Euro pred blížiacimi sa francúzskymi prezidentskými voľbami oslabilo. Miernou korekciou si po výraznom raste prešla aj britská libra.

Cena ropy WTI na svetových trhoch oslabila o viac ako 3 % k úrovni 50 USD za barel. Americký vládny úrad EIA uviedol, že týždenné zásoby ropy v USA poklesli o milión barelov. Celková ropná produkcia však stúpla o 17 000 barelov.