Chcem investovať
Dolár oslabil na 15-mesačné minimum, ropa poskočila nad 45 dolárov
03. 05. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Nečinnosť centrálnych bánk hýbala trhmi. 

Akcie v uplynulých dvoch týždňoch prerušili svoj dvojmesačný rast napriek holubičiemu FEDu, slabšiemu doláru a rastúcim cenám ropy.

Dianiu na svetových finančných trhoch dominovala menová politika centrálnych bánk. ECB vyčkáva na plné prejavenie sa opatrení prijatých na marcovom zasadaní a v prípade potreby nevylučuje ďalšie rozšírenie stimulov. FED sa nateraz neponáhľa so signalizovaním ďalšieho zvýšenia sadzieb. Júnové stretnutie – ako potenciálny termín utesnenia politiky – je von z hry. Trhy ho aktuálne očakávajú najskôr v decembri. Bank of Japan negatívne prekvapila investorov svojou nečinnosťou po predchádzajúcich signáloch zväčšenia stimulov.

Na centrálne banky reagovali hlavne forexové trhy. Dolár ďalej oslabuje. Jeho index voči váženému košu 16 najobchodovanejších mien poklesol na 15-mesačné minimum. Euro sa voči zelenej bankovke dostalo na najvyššie úrovne od októbra minulého roka. Najviac však voči doláru profitovali japonský jen a brazílsky real.

Pokračujúci návrat cien zažívajú komodity. Ropa sa dostala nad 45 dolárov za barel (americká WTI, polročné maximum). Suroviny profitujú zo slabšieho dolára a opatrnejšieho FEDu.

15-mesačné maximá spoznalo i zlato. Jeho spotová cena sa v závere minulého týždňa priblížila k 1300 dolárom za uncu. Dôvody rastu sú: pomalšie zvyšovanie sadzieb v USA, pretrvávajúca neistota na finančných trhoch a slabší ekonomický rast.

V uplynulých týždňoch vyvrcholila výsledková sezóna za Atlantikom. Po reportoch 310 spoločností indexu S&P 500 príjmy poklesli v priemere o 2,6 % a zisky o necelých 9 %. Navyše analytici už očakávajú viac ako 5%-ný pokles profitov aj v druhom kvartáli, kým na začiatku roka sa predpokladal návrat k rastu ziskov. Išlo by tak o piaty mesiac klesajúcej ziskovosti firiem v rade. Akcie stále zostávajú voči tomuto rezistentné, čím sa ocenením (P/E) dostali na najvyššie úrovne od roku 2010 a vyššie aj oproti roku 2007 alebo 2008.

Pravdepodobne hlavne neinšpiratívne výsledky a pretrvávajúce vágne ekonomické dáta viedli k menšiemu vyberaniu ziskov na akciách v ostatných dňoch. Apríl však skončil v prípade amerických a európskych akcií zelený. Nedarilo sa čínskym a japonským akciám.

Výhľadovo sa z našej strany nič nemení. Naďalej zastávame názor, že pomer odmeny a rizika je na súčasných úrovniach akciových trhov slabý. Stále vidíme väčší priestor na pokles, než na rast indexov. Korekcii nateraz zabraňuje prekvapivo holubičí FED, ktorý sa neponáhľa so sprísňovaním politiky. FED si uvedomil systémové riziká, ktoré so sebou nesie extrémne silný dolár a aktívne ho od začiatku roka oslabuje (najmä slovne).

Fundamenty sú však slabnúce. Ziskovosť firiem je v recesii, čo v mnohých prípadoch predchádza ekonomickej recesii a takmer vždy poklesu trhov. Svetová ekonomika naďalej spomaľuje, čínsky dlh sa stáva neúnosným a pred nami ležia viaceré politické riziká. Z tohto dôvodu sme presvedčení, že rok 2016 ešte len prinesie lepšie úrovne indexov pre vstupy.