Chcem investovať
ECB začína byť viac obozretná
08. 03. 2018 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

• Neistota avizovaného prijatia protekcionistických opatrení USA dolieha na akciové trhy
• Euro a dlhopisový trh vyčkávajú na zasadnutie ECB, ktorá predstaví novú prognózu
• Dáta čínskeho zahraničného obchodu naznačujú optimistické vyhliadky vývoja ekonomiky

Európska centrálna banka (ECB) vstúpila do nového roka v jastrabom tóne. Zo zverejnenej zápisnice z jej posledného zasadnutia vyplynula ochota zmeny v komunikácii ,,forward guidance“ v prospech rýchlejšieho uťahovania menových kohútikov. Zvýšená volatilita na trhoch, zapríčinená politickou neistotou, a čerstvé dáta z eurozóny však eurobanku na dnešnom zasadnutí prinútia k obozretnosti.

Rizikové prirážky talianskych dlhopisov zostávajú aj napriek značnej politickej neistote po víkendových voľbách v tretej najväčšej ekonomike eurozóny nízke. Jedným z dôvodov je garantovaný nákup dlhopisov zo strany ECB prostredníctvom programu QE (kvantitatívneho uvoľňovania). Vyhliadky rastu ekonomiky však aj napriek novej vláde zostávajú nízke. Taliansko dlhodobo dopláca na stagnáciu ekonomiky, nezdravú bilanciu bankového sektora a nízke investície. Rétorika M. Draghiho tak s cieľom zabrániť výpredaju dlhopisov na periférii eurozóny zostane opatrná.

Pozitívnemu sentimentu nepridáva ani rezignácia ekonomického poradcu Bieleho domu G. Cohna na protest proti avizovanému prijatiu protekcionistických opatrení v medzinárodnom obchode USA. To obnovilo obavy o zavedenie dovozných ciel s negatívnym dosahom na európskych exportérov, vrátane automobilového priemyslu.

V neposlednom rade sú to úrovne predstihových indikátorov, ktoré ústupom zo sedemročných maxím indikujú spomalenie dynamiky rastu eurozóny, čo sa odrazí na dočasnom poklese spotrebiteľských cien. Poukázali na to aj predbežné údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré indikujú medziročný pokles februárovej inflácie na 1,2 %, teda výraznejšie pod cieľ ECB.

Autor: