Na trhoch pokračuje opatrná konštruktívna nálada.
- Obchodovanie sa naďalej nesie v duchu nízkej volatility a malých objemov.
- Japonský akciový index Nikkei zaznamenal rast šiesty deň v rade.
- Martin Weal z Bank of England nevidí dôvod na znižovanie úrokových sadzieb.
- Výsledková sezóna v podaní bankových domov potvrdzuje trend nižších tržieb v dôsledku poklesu čistých úrokových príjmov.
- Podľa Medzinárodného menového fondu dosiahne inflácia vo Venezuele v roku 2017 až 1 640 %.
Začiatok týždňa sa v dôsledku chýbajúcich zásadných fundamentov niesol podľa očakávaní v duchu nízkej volatility a nízkych objemov obchodov, ktoré dosahovali podpriemerné čísla. Pokus tureckej armády o prevrat v krajine nemal na globálne finančné trhy výrazný dopad a dotýkal sa iba domácich aktív. Obchodníci vyčkávajú na nové impulzy, ktoré by mohli naznačiť ďalší trend do budúcnosti.
Americké akciové trhy zaznamenali v pondelkovom obchodovaní mierny rast, čo vystrelilo indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average na ďalšie historické maximum. Rastu pomohol najmä bankový a technologický sektor po oznámení výsledkov spoločností za druhý kvartál. Naopak indexy ťahali dole energetické spoločnosti v dôsledku poklesu ceny ropy. Zahanbiť sa tentoraz nenechal ani index Nasdaq Composite, ktorý zatvoril najvyššie od začiatku roka. Index S&P 500 zaknihoval rekordné hodnoty piaty deň z uplynulých šiestich, Dow Jones piaty deň po sebe.
Európske parkety zatvorili vo včerajšom obchodovaní mierne v zelenom. Japonský akciový index Nikkei 225 podporovaný najmä pokračujúcimi očakávaniami nových stimulov a slabším jenom. Jeho dnešné zisky nezastavila ani správa o kúpe výrobcu čipov ARM Holdings japonským telekomunikačným holdingom SoftBank Group za 24,3 mld. libier, ktorého akcie dnes padajú cez 10%. Nikkei tak rastie šiesty deň v rade.
Včera sme mohli počúvať komentár Martina Weala, člena výboru pre menovú politiku Bank of England. Vo svojom vystúpení sa nechal počuť, že v dohľadnej dobe nevidí dôvod na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb. Podľa neho potrebuje centrálna banka jasný dôkaz toho, že Brexit má negatívne dopady na ekonomiku. Britská libra na vyjadrenie výrazne nezareagovala.
Bank of America predstavila hospodárske výsledky za druhý kvartál. Čistý zisk sa medziročne prepadol o 21 % na 4,23 mld. dolárov, no celkové tržby vo výške 20,6 mld. dolárov prekonali trhové očakávania. Bank of America tak podobne ako väčšina bankových domov dopláca na pokles čistých úrokových príjmov v dôsledku nízkych úrokových sadzieb na finančných trhoch.
Výsledky za druhý kvartál reportovala aj americká technologická spoločnosť IBM, ktorej tržby v hodnote 20 miliárd dolárov prekonali trhové očakávania. Príjmy spoločnosti však na medziročnej báze klesajú už 17 kvartálov po sebe.
Americká internetová spoločnosť Yahoo! reportovala za druhý kvartál ďalšiu stratu vo výške 439 mil. dolárov oproti strate 21,6 mil. dolárov pred rokom. Dôvodom straty sú mimoriadne odpisy v súvislosti s poklesom hodnoty služby Tumblr.
Podľa Medzinárodného menového fondu by mala inflácia vo Venezuele dosiahnuť tento rok 480 % a v roku 2017 dokonca až 1 640 %. Venezuela dopláca na stále nízke ceny ropy a zlé hospodárenie vlády v krajine. Oproti rozvinutým ekonomikám, ktoré majú problémy s nízkymi cenami má tak krajina opačný problém, ktorý však dosahuje astronomické rozmery.
Makroekonomický kalendár dnes ponúka výsledky inflácie vo Veľkej Británii, nemecký index ZEW či vydané stavebné povolenia v USA. Výsledky hospodárenia za druhý kvartál bude reportovať Goldman Sachs, Johnson & Johnson, Philip Morris, Microsoft či Novartis.