Chcem investovať
Draghi zahral na nôtu trhom a poslal ich prudko hore
23. 10. 2015 Čas čítania: 7 min
Analýzy
Analýzy

Štvrtok nesklamal. Bohatý kalendár priniesol správy, ktoré investori chceli počuť. V ich dôsledku sme boli svedkami masívnych ziskov akcií a rizikových aktív vôkol sveta. Indexy tak už do veľkej miery zmazali augustové prudké straty. Dôvodom včerajšieho bezbrehého optimizmu bol hlavne ultraholubičí Mario Draghi a pozitívne prijaté výsledky hospodárenia viacerých firiem.

Šéf Európskej centrálnej banky nezostal nič dlžný svojej povesti silných slov. Jeho tlačová konferencia bola plná holubičieho slovníka, čím väčšinu trhu dokázal ešte prekvapiť. Priznal, že riziká spoločnej ekonomiky napriek prebiehajúcim nákupom dlhopisov zostávajú smerom nadol, a to ekonomického rastu i inflácie. Uviedol, že Rada guvernérov určite nezaujala postoj „počkáme a uvidíme“, ale intenzívne diskutovala, ako dostať infláciu k cieľu 2% a ako podporiť rast. Pripustil, že rast cenovej hladiny bude pomalší a dlhšie zostane pod želanými úrovňami oproti pôvodným odhadom. V decembri musí byť podľa jeho slov kvantitatívne uvoľňovanie prehodnotené. Ubezpečil trhy o jeho plnom naplnení a nevylúčil jeho rozšírenie, úpravu, či predĺženie za september budúceho roka. Rovnako potvrdil, že centrálni bankári sú pripravení vykonať viac, ak to bude nevyhnutné. Na včerajšom zasadaní diskutovali i zníženie depozitných sadzieb do hlbšieho mínusu. Na tlačovej konferencii sa priamo venoval aj euru, ktorého uplynulé pozviechanie znižuje infláciu.

Investori teda dostali svoje. Očakávania rozšírenia kvantitatívneho uvoľňovania v decembri výrazne vzrástli. V reakcii euro stratilo voči doláru až dve percentá napriek už započítaným očakávaniam v jeho cenách. Akcie vôkol sveta výrazne profitovali. Sme názoru, že rozšírenie napriek silným očakávaniam nie je hotovou vecou. Stále proti nemu stojí veľmi slabý efekt v reálnej ekonomike, ale aj na trhoch, čo je v rozpore s podobnými uvoľneniami v iných kútoch sveta v predchádzajúcich rokoch. Zároveň možnosti dostupných cenných papierov pre väčšie nákupy sú v Európe značne limitované. Likvidita i objemy dlhopisov sú podstatne nižšie a menej dostupné, čiže väčšie uvoľnenie bude komplikované.

Slová „Super Maria“ ďalej zvyšujú špekulácie i ohľadom uvoľnenia politiky iných centrálnych bánk, ktoré nebudú tolerovať posilnenie svojich mien v dôsledku opatrení ECB. Najhlasnejšie sa skloňuje japonská Bank of Japan, v dôsledku čoho včera jen tiež oslaboval voči doláru. Nemožno vylúčiť, že prípadné opatrenia ECB prinútia aj samotný FED odložiť zvýšenie úrokov ešte ďalej. Futuresy na sadzby FEDu však túto možnosť včera nepremietli a zostali nezmenené v prípade decembrovej i marcovej exspirácie.

A to napriek prevažne pozitívnym ekonomickým dátam za Atlantikom. V USA poskočili predaje domov, ktorých rast prekonal očakávania. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti zostali minulý týždeň blízko pokrízových miním. Ceny domov naďalej rastú. Jedinou slabou stránkou hospodárstva podľa včerajších reportov zostáva výroba. Európske dáta boli tiež prevažne povzbudivé v podobe klesajúcej španielskej nezamestnanosti, rastúcej francúzskej podnikateľskej dôvery alebo britských maloobchodných predajov.

Druhým kľúčom k včerajšiemu úspechu akcií boli zverejňované výsledky. V USA viacerí giganti potešili investorov. Medzi nimi azda najviac rezonoval McDonald, ktorého príjmy i zisk výrazne prekonali očakávania, vďaka čomu akcia poskočila 8%. Nárasty medzi 4% a 8% si pripísali i akcie chemickej a materiálovej spoločnosti Dow Chemical, priemyselnej firmy Danaher, výrobcu nástrojov Stanley Black & Decker, železničného prepravcu Union Pacific alebo zbrojárskej firmy Raytheon. Investorov sklamali farmaceutická firma Perrigo (-4,9%), výrobca športového oblečenia Under Armour (-5,4%) alebo priemyselný gigant Caterpillar (+1,7%). Po zavretí trhov pokračovala sezóna vo famóznych reportoch, ktoré akcionári odmenili silnými ziskami akcií v predĺženom elektronickom obchodovaní: Alphabet (Google, +9%), Microsoft (+7,4%), Amazon (+9,3%) alebo AT&T (+1,9%). Tieto zverejnenia pomáhajú akciám aj dnes ráno.

Obraz výsledkovej sezóny sa tak s narastajúcim počtom reportujúcich firiem zlepšuje. Stále ju nemôžeme označiť za prevratnú, no ziskové očakávania sú prekonávané a manažéri nie sú natoľko pesimistickí, ako by sa mohlo zdať v tomto náročnom ekonomickom prostredí. Jej závery pre ekonomiku alebo udržateľnosť ziskovosti však nie sú príliš pozitívne. Spoločnou črtou firiem reportujúcich hospodárenie je príjmová recesia a pokračujúca redukcia nákladov. Tržby klesajú tretí kvartál v rade a firmy nie sú schopné generovať organický rast. Ohrozenými sa stávajú i marže, a tak sa riaditelia snažia všemožne znižovať náklady. Množstvo firiem ohlasuje prepúšťania zamestnancov a redukciu kapitálových výdavkov, čo síce môže udržať ziskovosť, no negatívne sa ďalej premietne do ekonomického rastu a absolútne nie je v súlade s robustným svetovým hospodárstvom.

Na rastúce špekulácie o uvoľnení sa darilo hlavne cyklickým akciám ako producenti komodít, energetické firmy, priemysel a informačné technológie. Komodity sa prekvapivo držali napriek masívnemu posilneniu dolára. Jediným červeným sektorom v USA bolo zdravotníctvo. Akcie Valeant Pharmaceuticals pokračovali vo výpredaji (-7,1%) a odvetvie nepodporili i viaceré slabšie výsledky.

Dnes nálada pretrváva zo včera. Ázijské trhy uzatvárajú deň v slušných ziskoch. Rasty nad percentom voči doláru zaznamenávajú i regionálne meny. Európske indexy si pripisujú zisky druhý deň v rade. Euro mierne koriguje včerajšie straty po lepších odhadoch indexov PMI. Zelené sú i komodity a dlhopisy pociťujú vyberanie ziskov po včerajšom posilnení.

Obchodovanie budú naďalej ovplyvňovať silné slová Maria Draghiho. Rolu zohrajú odhady výrobných PMI indexov zverejňované vôkol sveta ako výborný indikátor budúcej ekonomickej aktivity. Pokračuje výsledková sezóna s menami ako Ericsson, Electrolux, Volvo, Schindler, Shire, Procter & Gamble alebo Whirlpool.

Kreditné trhy stále nedokážu zdieľať optimizmus akcií, čo nedáva veľa dôvery prebiehajúcej rely. High-yieldové dlhopisy v USA včera ukončili obchodovanie prakticky bez zmeny napriek ziskom akcií približujúcim sa dvom percentám. Rovnako ázijské CDS, ktoré síce klesajú, no ich hodnoty stále zostávajú dosť vysoké na to, že index S&P 500 je už len 3,8% pod najvyšším historickým zatvorením z mája tohto roka. Prebiehajúcu rely preto využijeme na redukciu pozícií. Aktuálne naďalej preferujeme európske akcie a rozvíjajúce sa trhy pred americkými.