Chcem investovať
Druhá polovica týždňa prinesie kľúčové správy
30. 09. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Utorok nepriniesol mnoho správ a trhových pohybov, o ktorých by sa oplatilo písať. Deň bol pokojný a niesol sa v znamení konsolidácie.

Od úvodu európskeho obchodovania došlo ku korekcii predchádzajúcich strát. Lídrami boli práve predtým najviac postihnuté sektory ako producenti komodít, zdravotníctvo a priemysel. Stále však absentovala väčšia ochota býkov chytiť sa oprát. Americké indexy sa v priebehu dňa viackrát pozreli do zelených i červených čísel, aby utorok nakoniec ukončili s minimálnymi ziskami. Väčšina európskych trhov zavrela ešte so stratami, čo súvisí s dobiehaním pondelkových poklesov na Wall Streete.

Akciám zásadnejšie napomohli ani ekonomické správy. Ceny domov v USA zastavili spomaľovanie rastu a prekvapivo poskočila i spotrebiteľská dôvera. Údaje naznačujú, že americká ekonomika by si tak mohla udržať solídnejší rast rezistentný voči problémom v zahraničí, teda v rozvíjajúcich sa krajinách. Spotreba, služby a stavebníctvo sú naďalej svetlými stránkami hospodárstva.

Európske dáta ponúkli zmiešaný obraz. Hlavne včera spomínané odhady inflácie v Nemecku a Španielsku nepôsobia príliš povzbudivo. Deflačné hrozby sa vracajú, čo na druhej strane vedie investorov k zvyšovaniu očakávaní rozšírenia kvantitatívneho uvoľňovania. Napriek poklesu alebo stagnácii cien ekonomická dôvera v eurozóne zosilnela podľa Európskej komisie.

Dnes ráno trhy nadväzujú na včerajšiu konsolidáciu a v úvode dňa sa nachádzajú v slušných ziskoch. Uvidíme, ako dlho bude žiť prebiehajúca korekcia, keďže stále na trhoch chýba vôľa nakupovať. Kalendár dnes bude veľmi bohatý a zaujímavý zostane až do konca týždňa, čiže určite nebude núdza o impulzy aj pre väčšie pohyby.

Korekcia obrovských strát už začala v Ázii na akciách i tamojších menách. Tretí kvartál bol podľa Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF) najhorším z pohľadu odlevu kapitálu z rozvíjajúcich sa trhov od roku 2008. Povzbudivou správou bolo zníženie obdoby dane z pridanej hodnoty pri predajoch malých áut v Číne až o polovicu. Spotrebiteľský sentiment v druhej najväčšej ekonomike sveta podrástol.

No ekonomický kalendár viac lákal v Japonsku, kde priemyselná produkcia poklesla druhý mesiac v rade a vyvolala obavy z návratu recesie. Slabšími boli i nezmenené maloobchodné predaje. Na druhej strane však na trhoch výrazne narastá pravdepodobnosť rozšírenia monetárnych i fiškálnych stimulov v krajine vychádzajúceho slnka. Viacerí členovia Abeho kabinetu v médiách intenzívnejšie signalizujú potrebu a ochotu rozšíriť nákupy aktív centrálnou bankou.

Všetky hlavné ázijské indexy sa tak obchodujú zelené a nasledujú ich na otvorení i európske parkety.

Udalosťou dňa by mal byť ďalší prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej v spoločnosti s jej kolegom Jamesom Bullardom. Sekundovať jej bude politika, keďže dnes je posledný deň fiškálneho roka 2015 rozpočtu USA a financovanie vlády zatiaľ nie je schválené. Prejav má i riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde.

Makrokalendár je pomerne plný. Kľúčové dáta tohto týždňa však dostaneme až zajtra v podobne PMI indexov vôkol sveta a v piatok v podobe americkej nezamestnanosti. Investori už budú ale portfólia prispôsobovať očakávaniam. Práve v tom im môže pomôcť zverejnenie súkromného odhadu tvorby pracovných miest v auguste od ADP. USA ešte zverejnia index nákupných manažérov z Chicaga. Európskemu kalendáru dominuje odhad septembrovej inflácie v eurozóne, vývoj nezamestnanosti v Nemecku a menovej únii, maloobchodné predaje v Nemecku a Francúzsku a finalizácia britského rastu HDP v druhom kvartáli.