Chcem investovať
Druhá vlna brzdí rast trhov. Ako sa darí riešeniam Acrossu?
13. 10. 2020 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Letné uvoľňovanie protipandemických opatrení sa v septembri obmedzilo a trhy si vzali oddychový čas. Hlavným faktorom negatívnych výkonov je druhá vlna koronavírusu, ktorá udrela nečakanou silou najmä v Európe. Na rast počtu infikovaných odpovedali štáty sprísnením karanténnych opatrení a obmedzením cestovania. To má priamy vplyv na opätovné zníženie výkonnosti ekonomík. Centrálne banky nemenia svoje probiznisové zameranie. Dodávajú likviditu na trh a ponechávajú úrokové sadzby na historických minimách. Väčšina vlád naďalej podporuje postihnuté sektory a dotuje dopyt.

Hlavným faktorom negatívnych výkonov je druhá vlna koronavírusu.

Rozdávanie pred voľbami

Na podporu znižujúceho sa dopytu presadil prezident Donald Trump zasielanie priamych platieb na účty obyvateľstva. Hoci mnohým to zaváňa neštandardným ovplyvňovaním prezidentských volieb, faktom ostáva, že väčšinu prostriedkov Američania doposiaľ minuli na finančných trhoch. Potvrdzuje to signifikantný rast amerických akciových indexov v posledných mesiacoch.

Nech už voľby dopadnú akokoľvek, trhom neprinesie ich výsledok okamžité upokojenie. Doterajší prezident D. Trump ohlasuje znižovanie daní, podporu domáceho podnikateľského prostredia a tvrdú ruku na zahraničných partnerov cez nové clá a tarify. Demokratický kandidát Joe Biden zastáva zvýšenie daní pre bohatých, podporu proklimatických opatrení a kladný vzťah k migrácii. Napriek sprísneniu podmienok pre podnikanie je J. Biden symbolom väčšej predvídateľnosti a korektných medzinárodných vzťahov. Zatiaľ sa prieskumy prikláňajú na jeho stranu.

Pokles inteligentných riešení

Globálna akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ sa niesla v znamení klesajúcich trhov v USA a v Pacifiku. Investorov v USA aj v Európe zneistila nastupujúca druhá vlna pandémie. Na amerických trhoch prišlo k  masívnej korekcii, čo postihlo doteraz neustále stúpajúce technologické spoločnosti. Víťazmi v akciovej stratégii boli Japonsko a rozvíjajúce sa trhy. Mierny nárast infikovaných a solídne makroekonomické dáta priniesli zhodnotenie viac ako 2 %. I keď AIP 100+ medzimesačne pokleslo o 1,3 %, za september znížilo zaostávanie za benchmarkom o viac ako 2 %.

Dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ doplatila na nedôveru investorov v dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín. Po šiestich mesiacoch rastu o viac ako 8,3 % medzimesačne poklesla o 0,6 %. Investori dôverovali štátnym dlhopisom. Prejavilo sa to v USA aj v Európe. Na starom kontinente zabrali aj inflačné dlhopisy. Napriek nízkym úrovniam inflácie cítia investori šancu na lacnú kúpu.

Alternatívna zložka riadených portfólií Across Intelligent Alternative Portfolio+ prináša investorom nízku závislosť na ostatných riadených stratégiách. Preto ju tvoria predovšetkým nástroje určené pre dosiahnutie absolútneho výnosu. Najviac sa darilo zložkám založeným na derivátnych kontraktoch, ktoré si kumulatívne pripísali 1,5 %. Naopak, výnos stratégie znižovalo zlato, ktoré pokleslo o -3,75 %. O niečo horšie bol na tom index volatility, ktorý stratil -6,6 %. V celej stratégii však tento index pôsobí len ako poistka a má najmenšiu váhu. Medzimesačne priniesla alternatívna stratégia mierny pokles o 0,9 %.

Across Bond+ najvýkonnejší na svete

Dlhopisový fond Across Bond+ v tomto roku prekonáva konkurenciu a vo svojej investičnej kategórii smeruje k pozitívnym hodnotám. Za september si pripísal 0,27 %, za šesť mesiacov viac ako 5,5 %. Investori do dlhopisov z regiónu strednej a východnej Európy sa postupne vyrovnávajú so svojou „čiernou ovcou“ Bieloruskom, ktoré sa zmieta v kŕči protestov. Napriek tomu, že mesiac neprial dlhopisom, Across Bond+ prekonal aj svoj benchmark. Výnos do splatnosti fondu dosahuje 5,5 %, durácia 2,2, čo prináša investorom výnimočný pomer riziko/výnos.

Lídrami sú roboti a umelá inteligencia

Fong VanEck Video Gaming and eSport zhodnotil za tento rok o 61,5 %.

Oportunitným stratégiám september neprial. Nefungoval ani tradičný bezpečný prístav – kryptomeny, ktoré vo volatilnom mesiaci poklesli o 17,5 %. Čarodejník z Omahy doplatil na veľkú pozíciu v spoločnosti Apple a stratil 2,3 %. Rástli len roboti a umelá inteligencia, ktorá pridala 2,9 %, pričom za tento rok zhodnotila o 27,4 %. Zatiaľ sa však nepriblížila k indexovému fondu od VanEck Video Gaming and eSport, ktorý za tento rok priniesol neuveriteľných 61,5 %.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.