Chcem investovať
Druhý kvartál neprináša očakávané oživenie americkej ekonomiky
18. 05. 2015 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

V posledný obchodný deň minulého týždňa boli hlavnými katalyzátormi vývoja trhov opäť americké dáta. Nálada zostáva opatrná a indexy uzavreli piatok s minimálnymi zmenami.

Úvod dňa bol na starom kontinente konštruktívny, kedy sa akcie tešili zo štvrtkového pozitívneho vývoja parketov na Wall Streete. Doznievali slová šéfa ECB Maria Draghiho o pokračujúcej podpore ekonomiky. Cielené ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania v plnej miere sa páčilo dlhopisovým investorom, ktorí prvý raz zásadnejšie siahli po nákupoch vypredaných európskych dlhopisov. Klesajúce výnosy prinášali na trhy rizikovú chuť.

Zmena však opäť nastala poobede nášho času s príchodom amerických obchodníkov a zverejnením významnejších ekonomických dát za Atlantikom. Tie naďalej potvrdzujú pokračujúcu slabosť najväčšieho svetového hospodárstva i v druhom kvartáli.

Reakcia trhov bola okamžitá. V prvom rade oslabil dolár, čo vytlačilo euro na nové maximum od začiatku februára. Euro si následne za obeť zobralo akcie exportných firiem v Európe, v čoho dôsledku indexy pustili ranné zisky a piatok ukončili s miernymi stratami. Týždeň tak pre ne priniesol celkové poklesy. Naopak slabnúci dolár pomohol zlatu, ktoré so ziskom 3% zaznamenalo najlepší týždeň od polovice januára.

FED zverejnil prieskum výrobnej aktivity v newyorskom dištrikte tzv. Empire Manufacturing, ktorý sa oproti aprílu mierne zlepšil, no zaostal za očakávaniami a jeho detaily neboli natoľko povzbudzujúce. Odhalili očakávaný pokles cien i zamestnávania a výhľadový indikátor výraznejšie prepadol, čo nenasvedčuje predpokladanému a želanému oživeniu v druhom kvartáli alebo druhej polovici roka. Slabosť priemyslu potvrdila následne i samotná produkcia v apríli. Tá proti očakávaniam poklesla už piaty mesiac v rade. Neskôr ešte USA zverejnili spotrebiteľskú dôveru, ktorá bola najpesimistickejšia za ostatných sedem mesiacov.

Piatok tak potvrdil, že priemysel a spotreba ostávajú i na vstupe do nového štvrťroku slabým miestom americkej ekonomiky. Po predchádzajúcich nezmenených maloobchodných predajoch v apríli tak trhy prakticky úplne odpísali možné zvýšenie sadzieb v júni, čoho dôsledkom sa dostavilo i spomínané oslabenie dolára a naopak zisky zlata. Vágny obraz hospodárstva konečne výraznejšie podporil americké dlhopisy, ktorých výnos poklesol o takmer 9 bodov na 2,14% (10-ročných vládnych).

Americké akcie nevedeli v priebehu piatka nájsť jasný trend. Obchodovali sa v užšom pásme a pri menších objemoch viackrát vymenili zisky za straty. Slabší dolár, nižšie úročenie dlhopisov a výhľad neskoršieho utesnenia menovej politiky FEDu nakoniec viedli indexy k minimálnym ziskom v závere obchodovania. S&P 500 zvýšilo rekordné uzavretie z predchádzajúceho dňa a ukončilo týždeň zelené.

Dnes vstúpime do týždňa pokojnejšie. Víkend nepriniesol žiadne zásadné správy. Za zmienku stojí len stagnácia rozhovorov o uvoľnení prostriedkov Grécku. Rozčarovanie a znechutenie vyjadril najmä Medzinárodný menový fond, ktorý označil rokovania za natoľko neproduktívne, že zvažuje pozdržanie svojej časti v zostávajúcej tranži 7 mld. eur. Kritizoval i tendencie niektorých ministrov financií euroskupiny pretlačiť zjemnené reformy, v prípade ktorých podľa vyjadrenia MMF bude pre udržateľnosť gréckeho dlhu nevyhnutné odpísanie jeho časti súčasnými veriteľmi, teda európskymi krajinami.

Bohatšie ráno mal ázijský kalendár. Japonsko reportovalo lepšie objednávky strojov a Singapur exportné čísla, no Čína zaznamenala v apríli ďalší pokles cien nehnuteľností, Japonci pokles priemyselnej produkcie i aktivity v terciárnom sektore. Obchodovanie v Ázii bolo prevažne zelené ťahané japonskými a indickými akciami. So stratami pondelok uzatvárali čínske, hongkonské a austrálske akcie. Investori okrem dát refletkovali korporátne správy.

Európsky kalendár je dnes prázdny a USA ponúknu len dôveru staviteľov a prejav šéfa chicagského FEDu Charlesa Evansa. V Európe majú dnes väčšie sympózium ministri obrany a zahraničných vecí únie.

Európske akcie sa obchodujú na obed prevažne v stratách. Zaostávajú najmä periférne trhy, čo bude dôsledkom opätovného pretavovania gréckych rizík do európskych aktív. Strácajú i dlhopisy a výraznejšie práve talianske, španielske a portugalské. V červených číslach sa obchoduje i euro, no ropa a zlato sú zatiaľ zelené.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 122,73 +0,08%
 Stoxx 600 396,45 -0,39%
 Euro/dollar 1,1451 +0,36%
 Zlato 1 224,06 +0,25%
 Ropa WTI 59,69 -0,32%